منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارسدر جنوب شرقی استان بوشهر در حاشیه خلیج فارس در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و واقع درگستره جغرافیایی شهرستان کنگان قرار دارد و حدود ۱۰۵ کیلومتر از حوزهٔ گاز پارس جنوبی که درمیان خلیج فارس واقع شده (دنباله حوزه گنبدشمالی‌قطر) فاصله دارد. سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به نمایندگی از وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران وظیفه اداره و راهبری حوزه عملیاتی پارس جنوبی، پارس کنگان و پارس شمالی را بر عهده دارد؛ فعالیت‌های اصلی شامل تعریف، تصویب (طراحی، اجرا، بهره‌برداری و نگه‌داری) ایجاپ و احداث زیر ساخت‌های عمومی است. این سازمان شامل سه منطقه پارس یک (پارس جنوبی) شامل ۱۴هزار هکتار، منطقه پارس دو (پارس کنگان) با ۱۶هزار هکتار و منطقه سه (پارس شمالی) با۱۶هزار هکتار مساحت هدف پشتیبانی از طرح توسعه بزرگترین میدان گازی جهان (میدان گازی مشترک پارس جنوبی) ونیز۵میدان گازی گلشن، فردوس، مند، پارس شمالی و فرزاد در سال۱۳۷۷ تاسیس شده است.

شرکت‌های تابعه[ویرایش]

وزارت نفت در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس توسط معاونت اصلی این وزارتخانه فعالیت‌های خود در مجموعه و با نظارت سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس پیگیری می‌نماید.

    • شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی:

شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی(SPGC)(سهامی خاص) به منظوره بهره برداری از فازهای توسعه‌ای میدان گازی پارس جنوبی به عنوان یکی از شرکت‌های فرعی ملی گاز ایران در تاریخ۱۳۷۷/۷/۲۸ تاسیس گردید.این شرکت مسئولیت بهره‌برداری از تاسیسات خشکی فاز 1الی10 پارس جنوبی را عهده‌دار می‌باشد.

  • پالایشگاه‌های در حال بهره‌برداری میدان گازی پارس جنوبی

پالایشگاه فاز1(پالایشگاه اول) پالایشگاه فازهای ۲و۳(پالایشگاه دوم) پالایشگاه فازهای۴و۵(پالایشگاه سوم) پالایشگاه فازهای۶و۷و۸(پالایشگاه چهارم) پالایشگاه فازهای۹و۱۰(پالایشگاه پنجم)

    • شرکت نفت و گاز پارس:

شرکت نفت و گاز پارس(POGC) به عنوان یکی از شرکتهای زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران در اول دیماه۱۳۷۷تاسیس گردید.این شرکت مسئولیت توسعه کلیه فازهای میدان گازی پارس جنوبی و توسعه میدان های گاز پارس شمالی،گلشن و فردوسی و همچنین توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را در آب‌های خلیج فارس دارا می‌باشد

  • طرح درحال توسعه میدان گازی پاذس جنوبی:

طرح توسعه فاز۱۱

طرح توسعه فاز ۱۲

طرح توسعه فاز۱۳

طرح توسعه فاز۱۴

طرح توسعه فازهای۱۵و۱۶

طرح توسعه فازهای۱۶و۱۷

طرح توسعه فاز۱۹

طرح توسعه فازهای ۲۰و۲۱

طرح توسعه فازهای۲۲و۲۳و۲۴

مناطق عملیاتی[ویرایش]

1-منطقه پارس۱(پارس جنوبی):این منطقه با۱۴هزار هکتار وسعت شامل۱۶فاز فرآوری گاز و۱۵مجتمع پتروشیمی و نیز صنایع پایین دستی به بهره‌برداری رسیده است و فاز۱۵،۱۶،۱۷،۱۸،۲۰،۲۱ نیز در این منطقه در حال ساخت می‌باشد

2-منطقه پارس2(پارس کنگان):اراضی منطقه پارس2(پارس کنگان) به وسعت۱۶هزار هکتار که شامل ۸فاز پالایشگاهی و یک طرحLNG می‌باشد و۸مجتمع پتروشیمی(طرح پالایشی سیراف) می‌باشد.ساخت فازهای۱۱،۱۲،۱۳،۱۴،۱۹،۲۲،۲۳،۲۴و کارخانه(IRAN LNG) در این منطقه قرار دارد 3-منطقه پارس۳(پارس شمالی):اراضی پارس شمالی ۱۶هزار هکتار که به منظور پشتیبانی از طرح توسعه میدان‌های گازی پارس شمالی،گلشن،فردوسی و فرزادA,B در این حوزه عملیاتی قرار دارد

گسترش صنعت نفت و گاز در منطقه ویژه اقتصای انرژی پارس[ویرایش]

گسترش صنعت گاز کشور درسال‌های اخیراً روند رشد پرشتابی را آغاز کرده است. ایران منابع گازی سرشاری دارد و گاز یکی از منابع اصلی تامینکننده انرژی خصوصاً در دهه‌های آینده می‌باشد. از این رو باید تلاش کرد تا جایگاه مناسبی دربازار گاز منطقه و جهان به‌دست‌آورد و از رقبا باز نماند. ایران مخازن مشترکگازی با کشورهای همسایه دارد که پارس‌جنوبی برجسته‌ترین آن هاست. گسترش این میدان و عقب نماندن از قطر در بهره‌برداری از آن اهمیت‌خاصی دارد. (گاز می‌تواند صادرشود یا جایگزین مناسب نفت و مشتقات آن گردد گسترش میدان پارس جنوبی در اولویت برنامه‌های صنعت گاز قراردارد. گسترش این میدان را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ صنعت گاز کشور دانست.[۱]

اهداف صنعت نفت و گاز در منطقه ویژه اقتصای انرژی پارس[ویرایش]

۱. طراحی۲۴فاز که در هر مرحله یا فاز گسترش این میدان برای تولید ۲۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی، ۴۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۲۰۰تن گوگرد در روز طراحی شده است. از رسته سیاست‌های‌اجرایی این طرح فعال کردن شرکت‌های‌داخلی در انجام آن و تامین تجهیزات مورد نیاز از بازار داخلی است).

۲. از دیدگاه بها و نکته‌های زیست محیطی گاز جایگزین مناسبی برای نفت و دیگر عامل‌های درکشورمی باشد.(گسترش شبکه مصرف گازطبیعی در کشور)

۳. تزریق گاز به میادین‌نفتی موجب افزایش بازیافت این مخازن می‌شود. با توجه به شرایط خاص مخازن نفتی کشور، تزریق گاز یکی از سیاست‌های گسترش این صنعت می‌باشد.(گاز فرآوری شده برخی از فازهای پارس‌جنوبی برای تزریق به معدن‌آغاجاری است)

۴. گاز به‌عنوان خوراک کارخانه‌های پتروشیمی می‌تواند ماده اولیه تولید فراورده‌ای شود که ارزش افزوده بیش‌تری دارند. (گسترش صنعت پتروشیمی درمنطقه‌ساحلی مجاور میدان گازی پارس جنوبی با ایجاد حدود ۲۵ فاز پتروشیمی)

۵. برنامه‌ریزی برای تاسیس کارخانه‌های تبدیل گاز به فرآورده‌های با ارزش یاگاز به مایع

۶. احداث خط لوله صادرات گاز و تلاش برای صادرات گاز به وسیله خط لوله یا گاز مایع شده ال‌ان‌جی به دیگر کشورها خصوصاً کشورهای منطقه.[۲]

پانویس[ویرایش]

  1. طاهری، رضا، از مروارید تا نفت ، ص 396
  2. طاهری، رضا، از مروارید تا نفت ، ص 397

منابع[ویرایش]