منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارسدر جنوب شرقی استان بوشهر در حاشیه خلیج فارس در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و واقع درگستره جغرافیایی شهرستان کنگان قرار دارد و حدود ۱۰۵ کیلومتر از حوزه‌ی گاز پارس جنوبی که درمیان خلیج فارس واقع شده (دنباله حوزه گنبدشمالی‌قطر) فاصله دارد.

گستره (دامنه) منطقه‌ویژه‌اقتصادی‌انرژی‌پارس براساس مصوبه هیات وزیران و شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی به این شرح روشن شده است: از غرب به روستای نخل غانم ، ازجنوب به خلیج‌فارس، از شمال به‌دامنه ادامه سلسه‌ جبال زاگرس شهرستان لامرد و از شرق به روستای چاه‌مبارک. بر اساس مصوبه‌هیات‌دولت ۳۰ هزارهکتار بوده که براساس استانداردها تفکیک می شود.

منطقه‌گازی پارس‌جنوبی حوزه‌مشترکی است با کشور ساحلی قطر که از سال ۱۹۹۲م (هـ.ش ۱۳۷۱) و به‌تدریج اقدام به احداث تاسیسات استخراج پالایش مایع سازی ال‌ان‌جی و قراردادهایی جهت صدور ال‌ان‌جی با کشورهای ژاپن- كره جنوبی و امریکا بسته‌شد. منابع نفت کشورکوچک قطر در مقایسه‌جهانی درحد متوسط ارزیابی می‌شود. ولی از نظر منابع گاز در دنیا رتبه‌سوم را بعد از روسیه و جمهوری‌اسلامی‌ایران داراست. از این رو کشور کوچک قطر تصمیم گرفت بی‌درنگ بعد از کشف میدان گازی پارس‌جنوبی و آگاهی از ظرفیت برآورد شده با تدوین برنامه و انجام اقداماتی، آینده و شالوده اقتصاد خود را بر گسترش صنعت گاز استوار کند. طبیعی است با توجه به سیاست‌ها و سیاستمداران حاکم بر این شیخ نشین و مراودات پنهانی آن‌ها با سیاست‌بازان‌غربی که بدون اذن و خبر ملت خود صورت می‌دهند عقد هر قراردادی می‌تواند منافع هنگفت و بی‌حسابی را برای هر شرکت طرف قرارداد در پی‌داشته باشد.

کشورایران نیز در سال 2002 بهره‌برداری از این مخزن بزرگ گازی را آغازکرد و برای بهره‌برداری از بزرگترین مخزن گازی دنیا که حدود 9 درصد گازجهان را درخود ذخیره‌کرده‌است، 28 فاز طراحی‌کرد. علاوه بر سرمایه‌گذاران، شرکت‌های‌داخلی و پیمانکاران بزرگ نفتی، تلاش برای جلب سرمایه‌گذاران خارجی ادامه دارد.[۱]

گسترش صنعت نفت و گاز در منطقه ویژه اقتصای انرژی پارس[ویرایش]

گسترش صنعت گاز كشور درسال‌های اخیرا روند رشد پرشتابی را آغاز كرده است. ایران منابع گازی سرشاری دارد و گاز یكی از منابع اصلی تامینكننده انرژی خصوصاً در دهه‌های آینده می‌باشد. از این رو باید تلاش كرد تا جایگاه مناسبی دربازار گاز منطقه و جهان به‌دست‌آورد و از رقبا باز نماند. ایران مخازن مشتركگازی با كشورهای همسایه دارد كه پارس‌جنوبی برجسته‌ترین آن هاست. گسترش این میدان و عقب نماندن از قطر در بهره‌برداری از آن اهمیت‌خاصی دارد. (گاز می‌تواند صادرشود یا جایگزین مناسب نفت و مشتقات آن گردد گسترش میدان پارس جنوبی در اولویت برنامه‌های صنعت گاز قراردارد. گسترش این میدان را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ صنعت گاز كشور دانست. [۲]

اهداف صنعت نفت و گاز در منطقه ویژه اقتصای انرژی پارس[ویرایش]

1. طراحی 28 فاز که در هر مرحله یا فاز گسترش این میدان برای تولید 25 میلیون متر مكعب گاز طبیعی، 40 هزار بشكه میعانات گازی و 200تن گوگرد در روز طراحی شده است. از رسته سیاست‌های‌اجرایی این طرح فعال كردن شركت‌های‌داخلی در انجام آن و تامین تجهیزات مورد نیاز از بازار داخلی است).

2. از دیدگاه بها و نکته های زیست محیطی گاز جایگزین مناسبی برای نفت و دیگر عامل‌های درکشورمی باشد.(گسترش شبكه مصرف گازطبیعی در كشور.)

3. تزریق گاز به میادین‌نفتی موجب افزایش بازیافت این مخازن می‌شود. با توجه به شرایط خاص مخازن نفتی كشور، تزریق گاز یكی از سیاست‌های گسترش این صنعت می‌باشد.(گاز فرآوری شده برخی از فازهای پارس‌جنوبی برای تزریق به معدن‌آغاجاری است.)

4. گاز به‌عنوان خوراك كارخانه های پتروشیمی می‌تواند ماده اولیه تولید فراورده‌ای شود كه ارزش افزوده بیش‌تری دارند. (گسترش صنعت پتروشیمی درمنطقه‌ساحلی مجاور میدان گازی پارس جنوبی با ایجاد حدود 25 فاز پتروشیمی.)

5. برنامه‌ریزی برای تاسیس كارخانه های تبدیل گاز به فرآورده‌های با ارزش یاگاز به مایع

6. احداث خط لوله صادرات گاز و تلاش برای صادرات گاز به وسیله خط لوله یا گاز مایع شده ال‌ان‌جی به دیگر كشورها خصوصا كشورهای منطقه. [۳]

پانویس[ویرایش]

  1. طاهری، رضا، از مروارید تا نفت ، ص 392
  2. طاهری، رضا، از مروارید تا نفت ، ص 396
  3. طاهری، رضا، از مروارید تا نفت ، ص 397

منابع[ویرایش]

  • رضا طاهری، (از مروارید تا نفت)، انتشارات داستانسرا