ماراتون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مسابقه دو ماراتون
سه دونده در حال تمرین برای شرکت در المپیک ۱۸۹۶ آتن

ماراتون یکی از انواع دو استقامت است که در مسافت ۴۲٫۱۹۵ کیلومتر و معمولاً بر روی جاده برگزار می‌شود. نام این مسابقه از نام نبرد ماراتون در یونان برگرفته شده است. این مسابقه یکی از بخش‌های اصلی بازی‌های المپیک بوده که در تمام ادوار آن برگزار شده‌است. البته مسافت استاندارد آن در سال ۱۹۲۱ تعیین شد.

هر سال حدود ۵۰۰ مسابقه ماراتون در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود و اکثر شرکت‌کنندگان این مسابقات دوندگان تفننی هستند. به همین دلیل گاهی ده‌ها هزار دونده در این مسابقات شرکت می‌کنند. با توجه به اینکه شرایط آب‌و‌هوایی و جغرافیایی مثل ارتفاع، دما و رطوبت هوا، وزش باد، و جنس و شیب جاده در این مسابقه اهمیت زیادی دارند، زمان‌های ثبت شده در این مسابقات با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. معمولا بهترین زمان‌ها در مسیرهای نسبتا مسطح در نزدیکی سطح دریا با شرایط آب‌وهوایی مطلوب و کمک دونده‌های آهو ثبت می‌شوند.

رکورد فعلی مردان در این رشته متعلق به دنیس کیمتو از کنیا با زمان ۲ ساعت و ۲ دقیقه و ۵۷ ثانیه (سال ۲۰۱۴) و رکورد زنان در اختیار پائولا رادکلیف بریتانیایی با ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه و ۲۵ ثانیه (سال ۲۰۰۳) است. جوانترین دونده‌ای که یک مسابقه ماراتون را به پایان رسانده یک پسر سه ساله هندی به نام بودیا سینگ است. هرچند مسئولان دولتی دویدن او را ممنوع کرده و مربی او را به دلیل آزار کودک دستگیر کردند.

نام[ویرایش]

علت نام گذاری این دو با مسافت زیاد به «ماراتون» این بوده است که پس از خاتمه جنگ آتنی ها با سپاهیان ایران در زمان داریوش بزرگ، آتنی ها آنقدر از پیروزیشان خوشحال بودند که یکی از سپاهیان آتنی از شدت خوشحالی تمام مسافت بین دشت ماراتون (محل جنگ) تا آتن را دوید تا خبر پیروزی را بدهد و وقتی رسید و خبر را داد از شدت خستگی در گذشت.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Marathon»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۷ مارس ۲۰۰۹).