دو ۲۰۰ متر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ورزشکاران در جایگاه آغاز مسابقهٔ دوی ۲۰۰ متر، سال ۲۰۱۰، پراگ.

دو ۲۰۰ متر یکی از رشته های دوی سرعت است. مسابقات دو ۲۰۰ متر در پیست‌های ۴۰۰ متری از قوس پیست آغاز شده و در بخش مستقیم آن به پایان می‌رسد. از آن‌جا که شیوه دویدن در قوس با دویدن به طور مستقیم متفاوت است، دوندگان باید در طول مسابقه از تکنیک‌های دویدن متفاوتی استفاده کنند. مسابقه‌های دوی ۲۰۰ متر بیشتر بر توان افراد در بالا نگهداشتن سرعت خود و پایداری در این کار تاکید دارد.

در گذشته در آمریکا و جاهای دیگری مسابقه‌ای در یک زمین مستقیم به مسافت ۲۲۰ یارد (۲۰۱٫۱۶۸ متر) بجای ۲۰۰ متر انجام می‌شد. برای تبدیل رکوردهای ۲۲۰ یارد به ۲۰۰ متر روش استاندارد کسر ۰٫۱ ثانیه از رکورد است. البته راه‌های دیگری هم برای تبدیل زمان وجود دارد.[۱]

رکورد دو ۲۰۰ متر با ۱۹٬۱۹ ثانیه به یوسین بولت جامائیکایی تعلق دارد. رکورد دو ۲۰۰ متر زنان به دو ۲۱٬۳۴ ثانیه‌ای فلورانس گریفیث جونیور در المپیک ۱۹۸۸ سئول مربوط می‌شود. قهرمان کنونی زنان و مردان المپیک یوسین بولت و ورونیکا کمپبل-براون دو هموطن جامائیکی هستند.

برخی از شرکت‌کنندگان دو ۲۰۰ متر در رشته‌های دیگر دو سرعت هم مسابقه می‌دهند. تاکنون در نه دوره المپیک قهرمان دو ۲۰۰ متر قهرمان یکی از رشته‌های دیگر دو هم شده‌است که آخرین آن‌ها قهرمانی یوسین بولت در دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر در المپیک ۲۰۱۲ لندن بود. او این کار را در المپیک ۲۰۰۸ پکن هم انجام داده بود و تنها ورزشکاری است که دو بار پیاپی این کار را تکرار کرده‌است. مایکل جانسون آمریکایی هم آخرین ورزشکاری است که دو ۲۰۰ متر و دو ۴۰۰ متر شده است او این کار را در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا انجام داد که طی آن رکورد جدیدی به میزان ۱۹٬۳۲ ثانیه هم برای دو ۲۰۰ متر ثبت کرد.

در صورتی که در هنگام برگزاری مسابقه باد موافق (از پشت سر دوندگان) با سرعت بیشتر از ۲ متر بر ثانیه بوزد، رکوردهای دوندگان اعتبار رسمی نخواهند داشت، اما نتیجه مسابقه معتبر خواهد بود چون شرایط برای شرکت‌کنندگان یکسان بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. "Converting Times from English to Metric Distances". National Federation of State High School Associations. Archived from the original on 2008-03-16. Retrieved 2007-12-26. 

پیوند به بیرون[ویرایش]