لرزه‌شناسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

لرزه‌شناسی یا زلزله‌شناسی (به انگلیسی: Seismology) دانش مطالعات علمی زلزله‌ها و نیز شناخت و بررسی چگونگی انتشار امواج ناشی از زمین‌لرزه در درون زمین است.

آزاد شدن ناگهانی و مکانیکی انرژی هنگفت انباشته‌شده در محل گسل‌های موجود در پوستهٔ زمین ناشی از گسیختگی آن‌ها تحت تنش‌ها و کرنشهای انباشته شده را زمین‌لرزه می‌گویند.

فرآیند پیچیده و سریع رهایی انرژی از نقطه‌ای در عمق زمین به نام کانون زمین‌لرزه آغاز می‌گردد و با رها شدن انرژی به صورت امواج، باعث لرزش سطح زمین می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

گسل‌ها بخشی از زمین‌های ناآرام هستند که بم و تهران مهمترین وبزرگترین آنها در کشور ایران محسوب می شوند زمین لزه‌های خفیف وشدید از جا به جا شدن سنگ‌های مذاب در زیر زمین رخ می دهد که در بعضی از نقاط دنیا هر از گاهی این اتفاق روی می دهد که منجر به مرگ هزاران نفر می‌شود و خسارات زیادی را به همراه دارد.در کشور ژاپن ساختمان‌ها را به طوری میسازند که ازذ هر گونه خطر در امان باشند .برای مثال:در وسایل ساختمان سازی فنر قرارمی دهند تا وقتی زلزله رخ داد ساختمان در امان باشد . اما متاسفانه این رسم در کشور ما رایج نمیباشد وبیشتر اوقات موجب خرابی ساختمان‌های زیادی میشود