سوسیوبیولوژی: تلفیق نوین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سوسیوبیولوژی تالیف ادوارد ویلسون را یکی از تاثیرگذارترین کتابهای دهه‌های اخیر دانسته‌اند. ویلسون، سوسیوبیولوژی را به عنوان مطالعه سیستماتیک بنیان‌های زیستی در مورد همه رفتارهای اجتماعی تعریف می‌کند. نخستین چاپ کتاب سوسیوبیولوژی در سال ۱۹۷۵ بود که به حق سنتزی مدرن و انقلابی در علوم زیستی خوانده شد، به طوری که انجمن بین‌المللی رفتارشناسان آن را مؤثرترین کتاب قرن بیستم نامیدند. سوسیوبیولوژی حوزه جدیدی از علم است که دربردارنده یافته‌های علوم اجتماعی، زیست‌شناسی و علوم انسانی بوده و دیدگاه‌های بین‌رشته‌ای و جامعی از حقیقت رفتارهای جانوران از جمله انسان ارائه می‌دهد.

آنچه بر ویژگی این اثر می‌افزاید پرداختن به انسان در همان چارچوب های نظری و روش‌شناختی است که در مورد سایر جانوران به کار رفته‌است. این کتاب در بسیاری از حوزه‌های علوم، طرح پرسش می‌کند و برخی از مفروضات و مقدمات ظاهراً بدیهی را به چالش فرا می‌خواند. از این رو می‌توان کتاب سوسیوبیولوژی را با کتاب اصل انواع داروین مقایسه کرد، زیرا بسیاری از زیست‌شناسان و دانشمندان علوم اجتماعی را به تأملی دوباره در حقیقت زندگی جمعی دعوت می‌کند.

این کتاب در سال ۱۳۸۴ با تلاش عبدالحسین وهاب زاده به فارسی ترجمه شد و توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد به چاپ رسید. این اثر همچنین در سال ۱۳۸۶ برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.

منبع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ سوسیوبیولوژی: تلفیق نوین موجود است.