جغرافیای استونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نقشه استونی

استونی در بین ۵۷٫۳ و ۵۹٫۵ عرض و ۲۱٫۵ و ۲۸٫۱ طول جغرافیایی در سواحل شرقی دریای بالتیک و در شمال غرب قاره اروپا واقع است. خلیج فنلاند در شمال، کشور روسیه در شرق و کشور لتونی در جنوب آن قرار دارد. میانگین ارتفاع در استونی ۵۰ متر (۱۶۴ فوت) می‌باشد.

استونی دارای آب و هوایی دریایی و مرطوب، زمستان‌های معتدل و تابستان‌های خنک است که دارای مقادیری از منابع سنگ نفت و سنگ آهک و دارای پوشش جنگل ۴۷٪ است. بیش از ۱۵۰۰ دریاچه، باتلاق‌های متعدد و ۱۳۹۳ کیلومتر خط ساحلی از دیگر مشخصات جغرافیایی استونی است.

مساحت این کشور ۴۵٬۲۲۶ کیلومتر مربع (۱۷٬۴۶۲ مایل مربع) است که شامل ۱۵۲۰ جزیره مسکونی و غیرمسکونی می‌شود، سارما (۲٬۶۷۳ کیلومتر مربع) و هیوما (۹۸۹ کیلومتر مربع) از برزگترین جزیره‌های استونی محسوب می‌شوند.

دریاچه پیپوس با ۳٬۵۵۵ کیلومتر مربع یا ۱٬۳۷۳ مایل مربع مساحت بزرگترین دریاچه این کشور است که در شرق استونی و در مرز کشور روسیه قرار دارد، دریاچه وورتسیارو نیز با ۲۷۰ کیلومتر مربع مساحت که در مرکز استونی قرار دارد دومین دریاچه بزرگ این کشور است. رودهای امایوگی و ناروا از مهم‌ترین رودهای استونی محسوب می‌شوند.

استونی دارای آب و هوای معتدل و چهار فصل است که میانگین دمای آن ۱۶٫۳ °C (۶۱٫۳ °F) تا ۱۷٫۱ °C (۶۲٫۸ °F) در ماه جولای، در گرم‌ترین و از −۳٫۵ °C (۲۵٫۷ °F) تا −۷٫۶ °C (۱۸٫۳ °F) در ماه فوریه در سردترین زمان سال می‌رسد.

مناطق و مرزها[ویرایش]

ساحل شمال غربی استونی نزدیکی نوا، شهرستان لنه

مساحت:
مجموع: ۴۵٬۲۲۶ کیلومتر مربع
زمینی: ۴۳٬۲۱۱ کیلومتر مربع
دریایی: ۲٬۰۱۵ کیلومتر مربع
نکته: شامل ۱۵۲۰ جزیره در دریای بالتیک

مرزهای زمینی:
مجموع: ۶۳۳ کیلومتر
مرز با کشورها: لتونی ۳۳۹ کیلومتر, روسیه ۲۹۴ کیلومتر

خطوط ساحلی: ۳٬۷۹۴ کیلومتر

ارتفاع:
پایین‌ترین نقطه: دریای بالتیک ۰ متر
بلندترین نقطه: سور موناماگی ۳۱۸ متر

منابع و استفاده از زمین[ویرایش]

منابع طبیعی: سنگ نفت، تورب، سنگ آهک، دولومیت، زمین‌های زراعی، جنگل

  • استفاده از زمین:
  • زمین‌های قابل کشت: ۲۵،۳٪
  • مراتع دائمی: ۶،۳٪
  • جنگل‌ها و زمین‌های جنگلی: ۵۰،۳٪
  • مرداب: ۵،۶٪
  • دیگر: ۱۲،۲٪[۱]

منابع[ویرایش]