باشگاه فوتبال الوند همدان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از الوند همدان)
پرش به: ناوبری، جستجو
الوند همدان
نام کامل باشگاه باشگاه فرهنگی ورزشی الوند[۱]
تاریخ تأسیس ۱۳۵۱
نام ورزشگاه ورزشگاه شهید مفتح، ورزشگاه شهدای قدس همدان
همدان
(گنجایش: ۱۵٫۰۰۰ نفر)
مدیرعامل پرچم ایران بهرام یدی
سرمربی پرچم ایران رضا طلایی منش
لیگ جام آزادگان
۹۱-۱۳۹۰ ۴ گروه الف
وب‌گاه alvandfc.ir
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس اول
Kit left arm uhlsport mythos bluelines.png
Team colours
Kit body uhlsport mythos bluelines.png
Team colours
Kit right arm uhlsport mythos bluelines.png
Team colours
Team colours
Team colours
لباس دوم

باشگاه فوتبال الوند همدان [۲] یک باشگاه فوتبال ایرانی است که در شهر همدان، مرکز استان همدان قرار دارد.

در سال ۱۳۸۹ باشگاه فوتبال پاس همدان امتیاز تیم فوتبال شهرداری همدان [۳]را در رقابت‌های فوتبال دسته دوم باشگاه‌های ایران جام آزادگان ۲ خریداری کرد واین تیم را به عنوان تیم دوم باشگاه فوتبال پاس همدان راهی این رقابت‌ها کرد. اما پس از یک سال حضور در این لیگ و کسب رتبه هشتم جدول رده‌بندی لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه‌های ایران در سال ۹۰ در حمایت از اصل 44 قانون اساسی و خصوصی‌سازی امتیاز این تیم را به بهرام یدی و علی سیفی زارعی دو تن از پیشکسوتان فوتبال استان همدان واگذار کرد.[۴] مالکین باشگاه پاس نوین همدان که در نظر دارند در صورت حمایت متولیان ورزش و مسئولین ذیربط استان و در راستای اهداف حمایت از جوانان فوتبالی استان همدان و تلاش بر بومی‌سازی فوتبال این شهر در لیگ‌های کشوری و همچنین تأکید در جهت ارتقاء ارزش‌های انسانی و فرهنگی و اخلاقی و انضباطی در برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برنامه‌ریزی کنند، در مسیر خود از نظرات اساتید، پیشکسوتان و ورزشکاران این رشته استقبال می‌کنند. تیم فوتبال پاس همدان دیگر تیم استان همدان در لیگ فوتبال ایران است. مدیران باشگاه پاس نوین اعتقاد راسخ دارند بضاعت و پتانسیل همدان و شهرهای تابع بسیار بالاتر از تراز فعلی است که می‌طلبد این پتانسیل که در جوانان نمود پیدا می‌کند شناسایی و تحت نظر استاد کاران تفویت شود. القاء شخصیت حرفه‌ای و رساندن خودباوری بازیکنان در سطح لیگ‌های برتر و برون رفت از مسائل و مشکلات پیش رو و سهولت بخشی برای اجرای اهداف باشگاه در همپوشی، همکوشی، ارتباط اخلاقی، ایجاد زنجیره دوستی و همدلی است. تیم فوتبال پاس نوین همدان توانست در فصل 91-90 رقابت‌های فوتیال دسته دوم باشگاه‌های ایران جام آزادگان 2 با کسب 53 امتیاز مقام نخست گروه ب این رقابت‌ها را کسب کند و به مسابقات فوتبال دسته اول باشگاه‌های ایران جام آزادگان صعود کند. پس از این بازی‌ها نام این تیم به تیم فوتبال الوند همدان تغییر یافت، نامی که خود هواداران تیم در نظر سنجی باشگاه برای آن انتخاب کردند.

تاریخچه[ویرایش]

باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری همدان در تاریخ چهارم تیر ۷۹ با تلاش شورای اسلامی شهر(دوره اول) و شهردار وقت کار خود را شروع نمود. این باشگاه در زمان تأسیس با تشکیل تیم‌های فوتبال در رده‌های سنی مختلف شروع به تیم‌داری کرد و به عنوان یکی از باشگاههای همدانی پرچمدار رشد فوتبال همدان شد، اما پس از گذشت ۱۰ سال از فعالیت تیم فوتبال بزرگسالان شهرداری و نظر به این که این تیم در طول دوران فعالیت خود علی رغم تربیت چهره‌های فوتبالی که هم اکنون در سطح اول فوتبال کشور شاغلند، هرگز نتوانست به لیگی بالاتر از لیگ دسته دوم فوتبال صعود کند. به این ترتیب در راستای حمایت از تیم پاس و هموار کردن مسیر موفقیت این تیم و با توجه به سیاست هیأت مدیره این باشگاه مبنی بر جوانگرایی و بهره‌مندی از نیروهای مستعد بومی، امتیاز این تیم ابتدای فصل گذشته به باشگاه پاس همدان با نام پاس نوین همدان منتقل شد.[۵] همزمان با این انتقال مسئولان پاس باشگاه مستقلی با نام پاس نوین تأسیس کردند تا تیم فوتبال پاس نوین در یک باشگاه مستقل و تحت نظارت باشگاه پاس به ادامه فعالیت و بسط و گسترش فوتبال بومی بپردازد. پس از سقوط پاس بزرگ همدان از لیگ برتر فوتبال باشگاه های ایران جام خلیج فارس به لیگ دسته اول فوتبال باشگاه های ایران جام آزادگان در پایان رقابت‌های لیگ دهم فوتبال و با توجه به اینکه مسئولان همدان و باشگاه پاس تصمیم گرفتند تمام تمرکز خود را معطوف به بازگرداندن تیم خوش سابقه پاس به لیگ برتر نمایند، از ادامه اداره باشگاه مستقل پاس نوین منصرف شدند و تصمیم گرفتند این باشگاه را به بخش خصوصی منتقل کنند. این انتقال در مورخ نوزدهم شهریور ۹۰ با حضور دو پیشکسوت فوتبال همدانی برای پذیرش این مسئولیت بزرگ و با هدف معرفی یک تیم اصیل همدانی به فوتبال کشور انجام شد. خوشبختانه مالکین جدید باشگاه پاس نوین از ابتدای فعالیت خود به بومی‌سازی به عنوان اولین و مهم‌ترین هدف خود در امر باشگاه‌داری توجه کردند و در نتیجه شاهدیم که اولین سال فعالیت تیم فوتبال پاس نوین در لیگ دسته دوم فوتبال کشور با هدایت بخش خصوصی با حضور بیش از ۹۰ درصد از بازیکنان و کادر فنی بومی صورت گرفته‌است. این تیم در اولین حضورش در رقابت های فوتبال دسته اول باشگاه ایران جام آزادگان درخشش خوبی داشت و تا هفته های پایانی در صدر جدول رده بندی گروه الف این رقابت ها جا داشت. کارشناسان این تیم را پدیده لیگ آزادگان در فصل ۹۲-۱۳۹۱ نامیدند.

ورزشگاه[ویرایش]

این تیم هم اکنون دارای دو ورزشگاه شهدای قدس با گنجایش ۷ هزار نفر و شهید مفتح با گنجایش ۱۵ هزار نفر است. بیشتر بازی‌های این تیم به دلیل شرایط بهتر از لحاظ جغرافیایی که در مرکز شهر قرار دارد در ورزشگاه شهدای قدس برگزار می‌شود.

فصل‌ها[ویرایش]

فصل لیگ جام حذفی گلزن برتر
دسته بازی برد م. با. گ‌ز گ‌خ ام. رتبه نام گل
۹۰-۱۳۸۹ آزادگان۲ ۳۰ ۱۰ ۱۲ ۸ ۳۶ ۲۹ ۴۲ ۸ام ۱۶/۱ نهایی حمید گلزاری امجد ۸ [۶]
۹۱-۱۳۹۰ آزادگان۲ ۲۶ ۱۵ ۸ ۳ ۴۳ ۱۴ ۵۳ ۱ام ۱۶/۱ نهایی علی اصغر عاشوری ۱۵
۹۲-۱۳۹۱ آزادگان۱ ۲۶ ۱۲ ۷ ۷ ۳۳ ۲۳ ۴۳ ۴ام انصراف علی اصغر عاشوری و حمید گلزاری امجد ۵

مربیان[ویرایش]

کادر فنی کنونی[ویرایش]

در فصل ۹۱-۱۳۹۰
پرچم ایران رضا طلایی منش سرمربی
پرچم ایران منوچهر بیگم جانی کمک‌مربی
پرچم ایران مصطفی کاشی مربی دروازه بان‌ها
پرچم ایران اکبر افشاری مربی
پرچم ایران ابراهیم محمودی سرپرست
پرچم ایران علیرضا صفی زاد مدیر رسانه ای

بازیکنان کنونی[ویرایش]

باشگاه‌های ایرانی در هر فصل می‌توانند از ۲۲ بازیکن بزرگسال، ۸ بازیکن زیر ۲۳ سال، ۹ بازیکن زیر ۲۰ سال و ۴ بازیکن خارجی (یک آسیایی) استفاده کنند.

فهرست زیر بازیکنان کنونی الوند همدان را نشان می‌دهد.[۷]
شماره نقش بازیکن
۱ پرچم ایران دروازه‌بان صدرا بهبهانی
۲ پرچم ایران دفاع علیرضا شاهسوند
۳ پرچم ایران دفاع رضا حاتمی
۵ پرچم ایران دفاع میلاد احمدی مجد
۶ پرچم ایران دفاع ایرج لطفی
۷ پرچم ایران هافبک محسن خدابنده لو
۸ پرچم ایران هافبک سید جمال معصومی (کاپیتان اول)
۹ پرچم ایران مهاجم حامد میرزایی
۱۰ پرچم ایران هافبک امین سوهانیان
۱۱ پرچم ایران مهاجم مصطفی قیصری
۱۲ پرچم ایران مهاجم شهرام کوثری
۱۴ پرچم ایران هافبک حسین کاظمی
۱۵ پرچم ایران مهاجم مهران جعفری
۱۷ پرچم ایران دفاع محمد رضا احمدی نیا تابش
شماره نقش بازیکن
۱۸ پرچم ایران مهاجم هادی بلوری نوین
۲۰ پرچم ایران مهاجم علی اصغر (نوید) عاشوری
۲۱ پرچم ایران هافبک آرمین طلایی منش
۲۲ پرچم ایران دروازه‌بان هادی زرین ساعد
۲۳ پرچم ایران مهاجم میثم زمانی
۲۹ پرچم ایران مهاجم حمید گلزاری امجد
۳۰ پرچم ایران هافبک احمد سعیدی
۳۱ پرچم ایران هافبک مصطفی مهدوی کیا
۳۳ پرچم ایران مهاجم ایمان رضایی
۳۴ پرچم ایران هافبک آرن غازاریان
۴۰ پرچم ایران هافبک مهدی رفیعی
۴۴ پرچم ایران دروازه‌بان رسول بلاغی

پیوند به بیرون[ویرایش]


منابع[ویرایش]

  1. تیم پاس نوین همدان به الوند تغییر نام داد
  2. تیم پاس نوین همدان به الوند تغییر نام داد
  3. وبگاه رسمی باشگاه خبرنگاران جوان جواد همدانی 4 /6 /1389 http://www.yjchmd.ir/newsDisplay.aspx?alias=News&news_id=20960 تیم شهرداری همدان زیر چتر حمایتی باشگاه پاس
  4. وبگاه رسمی باشگاه خبرنگاران جوان جواد همدانی 4 /6 /1389 http://www.hamedanpayam.com/shownews/specific/17/0x260903d624ebddce.html فوتبال همدان در آستانه تحولی به یاد ماندنی است
  5. تاریخچه باشگاه پاس نوین همدان وب سایت رسمی باشگاه پاس نوین همدان http://pasnovin.ir/index.php/about/history
  6. http://livelig.com/%D9%81%D9%88%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%84/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%87%20%D8%AF%D9%88%D9%85/%D8%AC%D8%AF%D9%88%D9%84 |جدول کامل نتایج فوتبال:لیگ دسته دوم|
  7. «شماره پیراهن بازیکنان الوند مشخص شد جواد همدانی». سایت باشگاه الوند همدان، ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۲. بازبینی‌شده در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۲.