۳ام۵۴ کلاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کلاب
3M-54E Sketch.svg
۳ام۵۴ ئی
نوع موشک ضدکشتی
موشک ضدزیردریایی
موشک کروز حمله به زمین
اولین سازنده روسیه
تاریخچه خدمت‌رسانی
در خدمت ۲۰۱۲
مورد استفاده See users
تاریخچه محصول
تولید شورای طراحی نوواتور
تولیدشده ۲۰۱۲
مشخصات
وزن ۱۳۰۰–۱۷۸۰ و ۲۳۰۰ کیلوگرم
طول در مدل‌های مختلف ۶٫۲ تا ۸٫۲ متر
ابعاد ۵۳۳ میلیمتر

Warhead ۴۵۰ کیلو[۳]

موتور راکت چندمرحله‌ای سوخت جامد، توربوجت engine for 3M-54/E/TE/E1/TE1, -14/E/TE, Solid fuel rocket for 91RE1/RTE2
برد
عملیاتی
91RE1: 50km

3M-54E Klub-S: 220km
3M-54E1/3M-14E: 300km
3M-54/3M-54T: 660km
3M-14/3M-14T: 2500km

ارتفاع پرواز ۱۰ تا ۱۵ متر
سرعت ۰٫۸ تا ۲٫۹ ماخ
سیستم
هدایتی
هدایت اینرسیایی و دایت راداری فعال در مرحله پایانی با ماهواره[۱][۲]
سکوی پرتاب کشتی‌ها و زیردریایی

۳ام۵۴ کالیبر و ۳ام۱۴ بیریوزا گروهی از موشک‌های کروز دوربردِ کشتی‌پایه و زیردریایی‌پایه روسی هستند که برای حملات ضدکشتی، ضدزیردریایی، و ساحلی و زمینی استفاده می‌شوند. این موشک‌ها که در سال ۲۰۱۲ وارد خدمت در ارتش روسیه شدند به سر جنگی ۴۵۰ کیلوگرمی یا هسته‌ای مسلح می‌شوند و برد مؤثر مدل‌های مختلف آن بین ۵۰ تا ۴۰۰۰ کیلومتر است.

تجربه عملیاتی[ویرایش]

اولین تجربه جنگی این موشک سال ۲۰۱۵ در جریان جنگ با داعش و تروریستها در سوریه به دست آمد که کشتی‌های جنگی روسیه در دریای خزر ۲۶ فروند از آن‌ها را به سوی مواضع داعش در سوریه شلیک کردند. مقامات روسیه اعلام کردند که هر ۲۶ موشک به اهداف خود برخورد کرده‌اند اما منابع آمریکایی از سقوط حداقل چهار موشک در خاک ایران خبر دادند و رسانه‌های محلی ایران خبر از سقوط اشیای پرنده‌ای در شهرستان‌های تکاب و سقز دادند.[۴] چندی بعد از شایعه روسیه مستندات خود را منتشر نمود که باعث شد این شایعه بدون هیچ عذرخواهی از فهرست خبرهای رسانه‌های آمریکایی حذف شود.[نیازمند منبع] همچنین روسیه چند مرتبه دیگر از انواع این موشک که از زمین و زیردریایی قابل شلیک است در جنگ داخلی سوریه با موفقیت استفاده نموده است.

مدل‌ها[ویرایش]

نسخه‌های مخصوص ارتش روسیه:

 • ۳ ام ۵۴: نسخه‌ای که ناتو به ان لقب اس‌اس‌ان-۲۷ ای داد و دارای نقش ضدکشتی است با پیشرانه توربوجت. این نسخه با طول ۸٫۲ متر دارای یک کلاهک ۲۰۰ کیلوگرمی و دارای برد ۴۴۰ تا ۶۶۰ کیلومتر است و می‌تواند با سرعت ۲٫۹ ماخ در ارتفاع ۵ متری سطح آب پرواز کند و دارای سامانه هدایت رادار فعال در کنار خلبان خودکار است. این نسخه دارای یک ارتفاع‌سنج راداری است تا ارتفاع موشک تا سطح اب را تنظیم کند. این نسخه درون یک محفظه پلمپ از لوله ۵۳۳ م م اژدر افکن زیر دریایی پرتاب شده و به روی اب می‌آید، و سر محفظه به طرف بالا قرار میگرد و موشک شلیک شده و از محفظه بیرون آمده، ارتفاع خود را کاهش و در ارتفاع کم پرواز می‌کند. این نسخه از تمام زیر دریایی‌های روسی قابل پرتاب است.
 • ۳ ام ۵۴ تی: نسخه ضدکشتی مشابه نسخه قبلی برای پرتاب از لانچرهای عمودی ناوها شلیک شده و به صورت عمودی توسط بوستر کمکی از سیلو بیرون آمده و به طرف هدف تغییر مسیر می‌دهد.
 • ۳ ام ۱۴: این نسخه در ناتو اس‌اس–ان-۳۰ ای نامید شده و نسخه کروز تهاجمی به اهداف ثابت زمینی است. این نسخه بر خلاف مدل‌های بالا مادون صوت است و دارای بیشترین سرعت ۸۵۰ کیلومتر بر ساعت است و دارای برد ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر است و دارای کلاهک ۴۵۰ کیلوگرمی انفجار قوی بوده و دارای سامانه هدایت اینرسی در کنار گلنوس است و دقت ان زیر ده متر است. این نسخه از زیر دریایی شلیک می‌شد.
 • ۳ ام-۱۴ تی: مشابه ۳ ام ۱۴ که از کشتی‌ها و سیلوهای عمودی پرتاب می‌شود.

نسخه‌های صادراتی:

 • ۳ ام ۵۴ئی کلاب اس: نسخه صادراتی زیردریایی پرتاب در نقش ضدکشتی که توسط چندین کشور از زیردریایی کلاس کیلو شلیک می‌شود. این نسخه با برد ۲۲۰ کیلومتر و یک کلاهک ۲۰۰ کیلوگرمی دارای سامانه هدایت رادار فعال و دارای سرعت ۲٫۹ ماخ و ارتفاع پروازی ۵ متر است.

کاربران[ویرایش]

نقشه کاربران موشک کلاب

منابع[ویرایش]

 1. Empty citation (help)
 2. Empty citation (help)
 3. https://www.youtube.com/watch?v=eT2EJR2GhMA
 4. واکنش به سقوط موشک‌ها در ایران؛ روسیه: همه موشک‌ها به سوریه رسید صدای آمریکا
 5. Newsweek, article “China’s Carrier Killers”, Oct. 4, 2010
 6. Strategy Page, article Iranian Submarine Launched Missiles, Aug. 30, 2006
 7. NTI, article Iran Submarine Import and Export Behavior, Aug. 8, 2012

۳ام۵۴ کلاب