یوهان هاینریش شولتسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یوهان هاینریش شولتز
Johann Heinrich Schulze.gif
متولد ۱۲ می، ۱۶۸۷
هاله، آلمان
مرگ ۱۰ اکتبر، ۱۷۴۴
ملیت آلمانی
رشته فعالیت شیمی، پزشکی، فلسفه
دلیل شهرت نقره کلرید
نیترات نقره
مطالعاتی در زمینهٔ نور
تأثیرات ژوزف نیسه فور نیپس

یوهان هاینریش شولتز (به آلمانی: Johann Heinrich Schulze) (زادروز ۱۲ می ۱۶۸۷ – درگذشته ۱۰ اکتبر ۱۷۴۴ میلادی ۱۷۴۴) دانشمند آلمانی بود. شولتز در زمینه‌های پزشکی، شیمی، فلسفه و الهیات متخصص بود و در دانشگاه‌های آلتدورف و هاله، کالبدشناسی و دیگر علوم را تدریس می‌کرد.

وی با انجام آزمایش‌هایی بر نقره کلرید و نیترات نقره و همچنین مطالعاتی در زمینهٔ نور توانست تاثیر بسزایی در تکامل عکاسی داشته‌باشد؛ او در سال ۱۷۲۷ میلادی پی برد که املاح نقره در اثر تابش نور سیاه می‌شوند.[۱]

دستاوردهای مهم علمی[ویرایش]

اگر چه معلوم بود که بعضی از مواد شیمایی در معرض نور آفتاب سیاه می‌شدند، اما هنوز پوشیده بود که این تغییرات به خاطر تاثیر شرایط آب و هوایی است یا نور و گرمای محیط. در سال ۱۷۲۷ هاینریش شولتز، مقداری نیترات نقره را در کوره گرم کرد، سپس مشاهده نمود که نیترات نقره سیاه نشد، پس از انجام چندین آزمایش او کشف کرد که نیترات نقره در برابر گرما سیاه نمی‌شود.

یک روز که در آزمایشگاهش مشغول کار بود، متوجه تغییر رنگ در یک طرف، ظرف شیشه‌ای حاوی مخلوطی از ماده‌های شیمیایی خاص شد که رو به پنجره بود. او یک تکه کاغذ گرته‌بردای درون بطری پوشیده با نیترات نقره و گچ گذاشت، سپس کشف کرد که آن قسمت از مادهٔ درون بطری که در معرض نور نبوده، سفید مانده است.

هاینرش شولتز نتایج آزمایش‌هایش را منتشر کرد، اما تا بعد از مرگش نتایج تحقیقات او فراگیر نشد.great photographers. پارامتر |first1= بدون |last1= در Authors list وارد شده‌است (کمک)

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Leslie Stroebel and Richard D. Zakia (1993). The Focal encyclopedia of photography. Focal Press. ISBN 978-0-240-51417-8.