یان‌چشمه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یان‌چشمه
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانچهارمحال و بختیاری
شهرستانبن
بخششیدا
دهستانزاینده‌رود جنوبی
نام محلییون چشمه
سال بنیاد۱۳۴۵
مردم
جمعیتتقریباً ۲۲۲۴ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۲۲۲۰[۱]
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۸۳۳۷۳

یان‌چشمه شهری است در شهرستان بِن، استان چهارمحال و بختیاری [۲] [۳] که البته سابق بر این بخشی از شهرستان چادگان و استان اصفهان بوده‌است.

شهر یان‌چشمه پس از زیر آب رفتن روستای قدیم در اثر بنای سد زاینده‌رود ساخته شد اما پیش این رخ‌داد یان‌چشمه پرجمعیّت‌ترین روستای منطقه بوده‌است چنان که از مراکز شهرستان،هایی چون بِن و سامان جمعیّتی به مراتب بالاتری داشته‌است.الگو:نیازمند منب شهید دریاقلی سورانی|دریاقلی سورانی یان‌چشمه‌ای(کردتبار)، ناجی آبادان از اهالی کوچی کردهٔ این روستا بوده‌است.

در سال ۱۳۹۱ شمسی با تصویب هیئت دولت روستا یان‌چشمه به عنوان مرکز بخش شیدا تصویب گردید. این مصوبه با توجه به مصوبه دولت در خصوص ارتقاء بخش بن به شهرستان صورت گرفت. این روستا در کنار زاینده رود و دریاچه پشت سد زاینده رود قرار گرفته‌است به همین جهت موقعیت مناسبی برای گردشگری و پذیرش توریست در تابستان‌ها دارد. چهار فامیل اصلی که اکثریت جمعیّت این روستا را تشکیل می‌دهند به ترتیب عبارت اند از: بهارلویی‌ها (اصالتا ترک) سورانی(کرد کرمانشاه)، شکراللهی(نافچ کنونی)، عظیمی(تیران وکرون کنونی). طایفه سورانی‌ها ساکنین اصلی این شهرستان می‌باشند که اواخر دوران صفوی توسط شاه عباس از کرمانشاه ،اسلام اباد به این منطقه تبعید می‌شوند وبعدازتبعیدشدن اقوام دیگر دراین منطقه (بهارلویی، عظیمی‌ها ،شکراللهی ها)زبان تغییر یافت و به مرور زمان مردم این شهر به لهجهٔ مختص خویش از گویش‌های جنوب‌غرب از [ترکی اوغوز]وفارسی سخن گفته و شیعه دوازده‌امامی می‌باشند جمعیت بهارلوها نسبتا بیشتراز اقوام دیگه هست و همین موضوع سبب شد اقوام کرد و لر به زبان ترکی تکلم کنند. کشت گندم و جو به صورت دیم، از مشاغل مردان روستا و قالی‌بافی از هنر زنان روستا می‌باشد. هم‌چنین این روستا با موافقت وزیر کشور در سال ۱۳۹۶ به شهر ارتقاء یافت.

منابع[ویرایش]

  1. پایگاه ملی نام‌های جغرافیایی ایران
  2. «یان چشمه».
  3. «بانک اطلاعات روستاهای ایران». موسسه روستاشناسی ایران. دریافت‌شده در ۴ اکتبر ۲۰۱۲.