یانوش بویایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از یانوش بویویی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یانوش بویایی
Bolyai-arckép.JPG
تصویری هنری از یانوش بویایی، اثر آتیلا زیگموند
متولد۱۵ دسامبر ۱۸۰۲
کولوژوار، ترانسیلوانیا، مجارستان
(اکنون کلوژ-نپوکا، رومانی)
مرگ۲۷ ژانویهٔ ۱۸۶۰ (۵۷ سال)
ماروش واشارهی، مجارستان
(ترگو مورش کنونی، رومانی)
ملیتمجار
رشته فعالیتریاضیات
دلیل شهرتهندسه نااقلیدسی

یانوش بویایی (به مجاری: János Bolyai)‏(زاده ۱۸۰۲ میلادی - درگذشته ۱۸۶۰) ریاضی‌دان مجار[۱][۲] از بنیان‌گذاران هندسهٔ نااقلیدسی، نام وی به صورت یانوش بولیای و یوهان بویویی هم ثبت شده‌است.

زندگی[ویرایش]

وی متولد ۲۴ آذر ۱۱۸۱ خورشیدی برابر با ۱۵ دسامبر ۱۸۰۲ میلادی در شهر کولوژوار، ترانسیلوانیا، مجارستان که هم‌اکنون در محدودهٔ کلوژ در کشور رومانی قرار دارد، است. پدر او فارکاش بویایی ریاضیدان و دوست دوران دانشجویی گاوس در دانشگاه گوتینگن است. یانوش در مدرسهٔ مهندسی امپراتوری در وین تحصیل کرد.

وی به تاریخ ۷ بهمن ۱۲۳۸ خورشیدی برابر با ۲۷ ژانویه ۱۸۶۰ میلادی در شهر ماروش واشارهِی، مجارستان (اکنون ترگو مورش در کشور رومانی) درگذشت.

آثار و مطالعات[ویرایش]

یانوش بدون اطلاع از کار لباچفسکی، دو سال بعد از آن که وی مقالهٔ دوران‌ساز خود را در زمینهٔ هندسهٔ نااقلیدسی به زبان روسی منتشر کرد، در ضمیمهٔ ۲۶ صفحه‌ای کتاب تنتامن که توسط پدرش فارکاش بویایی نوشته شده بود مطالبی دربارهٔ هندسهٔ نااقلیدسی نوشت و پدرش برای دوست قدیمی‌اش گاوس نسخه‌ای از کتاب را فرستاد اما گاوس در پاسخ نوشت قبلاً خودش از سال‌ها پیش روی این موضوع کار می‌کرده‌است. هر چند پاسخ گاوس نسبت به کار بویایی ستایش‌گرانه بود اما یانوش که تندخو بود و یازده بار دوئل کرده بود و پیروز شده بود از این که گاوس ادعا کرده بود قبل از او به این نتایج رسیده‌است آنقدر ناراحت شد که دیگر هرگز در این زمینه کار نکرد و حتی پژوهش‌های‌اش را هم منتشر نکرد.

به هر حال نام یانوش بویایی به عنوان یکی از بنیان‌گذاران شاخه‌ای از هندسهٔ نااقلیدسی که هندسهٔ هذلولوی یا هندسه هندسهٔ لباچفسکی نامیده می‌شود در تاریخ ثبت شده‌است. اودر بارهٔ هندسه‌ای که بدون اصل توازی و صرفاً بر اساس چهار اصل اول اقلیدس اثبات می‌شوند نیز مطالعه کرد و آن را هندسهٔ مطلق نام نهاد. اما این نام معنای گم‌راه کننده‌ای داشت به همین دلیل امروزه ترجیح می‌دهند به این هندسه، هندسه نتاری بگویند.

منابع[ویرایش]

  • بیرشک، احمد و دیگران، خلاصهٔ زندگینامهٔ علمی دانشمندان، بنیاد دانشنامه بزرگ فارسی
  • گرینبرگ، ماروین جی (۱۳۶۳هندسه‌های اقلیدسی و نااقلیدسی، ترجمهٔ م.ه. شفیعیها (ویراست ویراستهٔ احمد بیرشک، حمید کاظمی، همایون معین)، تهران: مرکز نشر دانشگاهی