بهشت گمشده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بهشت گمشده (کتاب))
بهشت گمشده
Houghton EC65.M6427P.1667aa - Paradise Lost, 1667.jpg
صفحه عنوان ویرایش نخست (۱۶۶۷)
نویسنده(ها)جان میلتون
طراح جلدجی. بی دی‌مدینا و هنری آلدریچ
کشورانگلستان
زبانانگلیسی
گونه(های) ادبیحماسه، اسطوره مسیحی
ناشرساموئل سیمونز
تاریخ نشر
۱۶۶۷
گونه رسانهچاپی
پیش ازبهشت بازیافته 
متن[[s:Paradise Lost|]] در ویکی‌نبشته
گوستاو دوره، نگاره‌ای از ابلیس، ضد قهرمان کتاب بهشت گمشده جان میلتون ۱۸۶۶

بهشت گمشده نام اثری‌ست حماسی که توسط شاعر انگلیسی قرن هفدهم جان میلتون نوشته شده است. اولین چاپ این اثر در ده بخش و ده هزار بند مجزا در سال ۱۶۶۷ منتشر شد. چاپ دوم کتاب که به نظم و قافیه در آن بیشتر توجه شده بود در دوازده بخش (به روش تقسیم‌بندی انه‌اید اثر ویرژیل) با بازنگری کلی و در سال ۱۶۷۴ منتشر شد. میلتون در نیمه‌های نگاشتن این اثر بزرگ بینایی خود را بر اثر مطالعهٔ زیاد از دست داد و از آن پس آنچه را که در ذهنش بود برای دخترانش بازگو می‌کرد و آنان به نگاشتن آن همت می‌گماردند.
این حماسه روایت مسیحی‌ست از سقوط انسان: وسوسهٔ آدم و حوا توسط فرشتهٔ رانده از درگاه ابلیس و بیرون رانده شدن آنها از باغ عدن بهشت. درونمایهٔ اصلی کتاب به نوشتهٔ میلتون توجیه راه و روش خداست نسبت به انسان؛ و روشن شدن گرفتاری بین بینش ابدی و لایزالی خداوندی و ارادی و اختیاری بودن سرنوشت انسان. میلتون در این حماسه پاگانیسم و ادبیات کلاسیک یونانی و مسیحیت را با شعر در هم آمیخته است.

ترجمه فارسی[ویرایش]

۳۵۰ سال از انتشار داستان حماسی جان میلتون دربارهٔ سقوط انسان از آسمان و بهشت به زمین می‌گذرد، اما همچنان در میان مردم دنیا از محبوبیت فراوانی برخوردار است. تحقیقات نشان می‌دهد تعداد ترجمه‌هایی که از این اثر در طول ۳۰ سال گذشته انجام شده است نسبت به تعداد آن در ۳۰۰ سال اول انتشار کتاب نیز بیشتر است.[۱]

این کتاب در ایران با ترجمهٔ شجاع‌الدین شفا در نشر نخستین در سال ۱۳۷۹ و فریده مهدوی دامغانی در انتشارات تیر در سال ۱۳۸۱ منتشر شده است.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]