گور اوزلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سِر گور اوزلی
D02b 10 ebay image 144-1830-Engraving-Sir-Gore-Ouseley-Bart.JPG
پُرتره نقاشی‌شده گور اوزلی که مدال‌های سلطنتی‌اش را بر سینه‌اش نشان می‌دهد
زادروز ۶ دسامبر ۱۷۷۰(۱۷۷۰-12-0۶)
لیمرک، شهرستان لیمریک، ایرلند
درگذشت ۱۸ نوامبر ۱۸۴۴ میلادی (۷۳ سال)
بکونزفیلد، باکینگهام‌شر، انگلستان
علت مرگ ۱۹۵۲ (۶۵–۶۶ ساله)
پیشه تاجر، دیپلمات، زبان‌شناس
نقش‌های برجسته اولین سفیر بریتانیا در ایران (۱۸۱۴–۱۸۱۰)
همسر Harriet Georgina Whitelocke

سِر گور اوزلی، نخستین بارونت (به انگلیسی: Sir Gore Ouseley, 1st Baronet) (زاده ۶ دسامبر ۱۷۷۰ - درگذشته ۱۸ نوامبر ۱۸۴۴) تاجر، زبان‌شناس، دیپلمات بریتانیایی و اولین سفیر بریتانیا در ایران بود.[۱]

گلستان سعدی تحت نظارت گور اوزلی در لندن به چاپ رسید و تسلط وی به زبان فارسی به آن حد بود که می‌توانست ادبیات و شعرای فارسی زبان را مورد نقد و ارزیابی قرار دهد.

گور اوزلی سفیر بریتانیا در ایران به علت در خطر بودن منافع بریتانیا در هندوستان دستور داشت به گونه‌ای ایران را در برابر سلطه امپراتوری روسیه مصون نگه دارد تا ایران بتواند حائلی باشد بین مستعمره هندوستان و امپراتوری روسیه.

خطر تسلط روسیه زیاد بود و گور اوزلی می‌بایست راهی برای پایان جنگ بیابد تا جلوی پیشرفت امپراتوری روسیه به سمت ایران گرفته شود. او دیپلماتی کارکشته بود و توانست مقدمات مصالحه بین دو کشور را فراهم کند.

پس از آنکه سر گور اوزلی معاهده گلستان را بین ایران و روس واسطه شد و از راه روسیه به انگلستان بازگشت گزارشی بدولت انگلیس در باب ایران داد. در آنجا می‌گوید: «حال که خطر ناپلئون بر طرف شد و سرحدات هندوستان از تجاوز مصون ماند در این صورت باید ملت ایران را گذاشت در همین توحش و بربریت باقی بمانند.»[۲]

یکی از دلائلی که باعث شد فتحعلی‌شاه به امضای قرارداد «عهدنامه گلستان» رضا دهد، اصرار و ابرام گور اوزلی بود. در تنظیم قرارداد صلح، عهدنامه گلستان، وی به عنوان میانجی حضور داشت.

عهدنامه گلستان[ویرایش]

در ۲۴ اکتبر ۱۸۱۳ میلادی، و در زمان سلطنت فتحعلی‌شاه قاجار، معاهده‌ای صلحی در در قریه گلستان بین ایران و امپراتوری روسیه منعقد شد که در پی آن عهدنامه، مناطقی از خاک ایران جدا شده و به خاک روسیه ضمیمه شد.

نوشتن این عهدنامه بر عهده گور اوزلی بود.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Britain and Iran's fraught history, BBC News
  2. محمود، محمود. تاریخ روابط سیاسی ایران و انگلیس در قرن نوزدهم میلادی. ج. ۱. تهران: اقبال، ۱۳۲۸. ص. ۲۵۳. 
پیشین:
سر هارفورد جونز
نمایندهٔ بریتانیا در ایران
۱۸۱۰–۱۸۱۴
پسین:
جیمز موریه