چسفیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گل بلال)
پرش به: ناوبری، جستجو
چسفیل

چسفیل یا پف فیل یا ذرت‌پفکی[۱] که با نام‌های پاپ کورن یا گل بلال یا ذرت بو داده یا شکوفه ذرت نیز شناخته می‌شود، حاصل حرارت دادن دانهٔ نوع خاصی از ذرت است. حرارت باعث تبخیر شدن آب موجود درون دانه ذرت می‌شود تا حدی که فشار بالای بخار آب، جدار دانهٔ ذرت را می‌شکند و باعث ایجاد صدا می‌شود.

چسفیل می‌تواند به اشکال متفاوتی ایجاد شود.

ریشه واژه چسفیل[ویرایش]

در مورد ریشه واژه چسفیل اختلاف نظر فراوانی وجود و منبع موثقی در دسترس نیست اما در دههٔ ۹۰ شمسی این شایعه پخش شد که اولین مدل ذرت بو داده که وارد ایران شد، مربوط به یک شرکت انگلیسی بود به نام چسترفیلد (Chesterfield)[نیازمند منبع] و مردم آن زمان با ساده‌سازی و مخفف کلمه آنرا چُسفیل گفتند. البته این گمانه زنی همچنان تایید نشده است.

افزون بر این گمانه زنی پیرامون ریشهٔ این لغت، نظر دیگری نیز وجود دارد که بیشتر بر شواهد منطبق است:

اولین محصولات، بسته‌بندی‌ها و دستگاه‌های ساخت چسفیل که از اروپا و آمریکا وارد ایران شدند حاوی طرحی از فیل بودند و با توجه به این نکته که در زمان قدیم چسفیل در این کشورها خوراکی و آجیلی بود که در سیرکها فروخته می‌شد و فیل نیز نماد سیرکها بود، این واژه با ترکیب ذرت بوداده و فیل ترکیب چُسفیل را پدیدآوردند، چرا که بودادن به معنای تف دادن به معنای باد شکم هم هست و تصویر فیل بر روی بسته‌های چسفیل باعث تقویت این گمانه در ذهن مردم می‌شد که نام محصول چسفیل باشد. [نیازمند منبع]

ارزش غذایی[ویرایش]

Popcorn, air-popped, no additives
مواد مغذی در هر ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس)
انرژی ۱٬۵۹۸ کیلوژول (۳۸۲ کیلوکالری)
کربوهیدرات‌ها ۷۸ g
فیبر ۱۵ g
چربی ۴ g
پروتئین ۱۲ g
ویتامین ب۱ (تیامین) ۰٫۲ میلی‌گرم (۱۵٪)
ویتامین ب۲ (ریبوفلاوین) ۰٫۳ میلی‌گرم (۲۰٪)
آهن ۲٫۷ میلی‌گرم (۲۲٪)
One cup is 8 grams.
درصدها نسبی‌اند
منبع: پایگاه اطلاعاتی مواد غذایی آمریکا

منابع[ویرایش]

  1. «ذرت‌پفکی» [علوم و فنّاوری غذا] هم‌ارزِ «popcorn»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر حسن حبیبی، «فارسی»، در دفتر اول، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ ذرت‌پفکی) 

تبیان