سازمان جهانی سگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Fédération Cynologique Internationale
FCI Logo.jpg
تاریخ بنیانگذاری۱۹۱۱
دفتر مرکزی بلژیک
شعار A range of national kennel clubs
وبگاه http://www.fci.be

سازمان جهانی سگ (Fédération Cynologique Internationale)(FCI) باشگاهی واقع در بلژیک است

اهداف آن در دو مقررات شرح داده شده:

هدف F.C.I. به تشویق و ترویج پرورش و استفاده از سگ است این سازمان با توجه به نژاد سگ و با تاثر از خصوصیات فیزیکی ارتباط معیارهایی را برای هر نژاد تعیین می‌کند که هر کدام توانایی انجام چه کارهایی را دارند و می‌توان چه اعمالی را به آنها سپرد.
برای محافظت از استفاده، نگهداری و پرورش سگ در کشورهای عضو؛ برای حمایت از تبادل آزاد اطلاعات سینولوژیکی سگ بین کشورهای عضو و سازماندهی نمایشگاه‌ها و آزمون‌های مرتبط.

تاریخچه[ویرایش]

این سازمان در سال ۱۹۱۱ توسط آلمان، اتریش، بلژیک، فرانسه و هلند تأسیس گردید و دوباره در سال ۱۹۲۱ پس از فروکش کردن آتش جنگ جهانی اول احیا شد.

نژادها[ویرایش]

همه نژادها بین ده گروه تقسیم شده‌اند. این گروه‌ها بر اساس اهمیت نژاد از قبیل پیدایش یا استفاده هستند. این ۱۰ گروه عبارت اند از:

۱. سگهای نگهدار گوسفندان و احشام.

۲. Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs and Other Breeds

۳. تربر ۴. داشهوندها

۵. اسپیتز و انواع اولیه

۶. تازی‌های ردیاب و نژادهای مرتبط

۷. Pointers and Setters

۸. Retrievers - Flushing Dogs - Water Dogs

۹. سگهای همنشین و عروسکی

۱۰. Sighthounds

هر گروه شامل دسته‌هایی برای زیرگروه‌های نژادهای سگ است. در این دسته‌ها نژادها بر اساس ترتیب سه حرف اول حروف الفبایی کشور صاحب نژاد مرتب شده‌اند.

هر نژاد دارای شماره نژاد مخصوص خود است. این باعث می‌شود که اطمینان پیدا کنیم که هر نژاد به درستی معرفی شده، چون هر نژاد ممکن است در هر کشور یا زبانی نامی بخصوص داشته باشد، یا ممکن است بسیاری از نژادها نام‌های مشابهی داشته باشند

برای مثال، بوهاند نوروژی در گروه ۵(اسپیتز و انواع اولیه) است، دسته ۳ (Nordic Watchdogs and Herders)، و شماره کلی نژاد ۲۳۷ است.

منابع[ویرایش]