گروه هتل‌های هما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هتل هما شیراز

گروه هتل‌های هما شرکتی خدماتی در ایران است که دارای تعدادی هتل پنج ستاره در شهرهای مختلف ایران می‌باشد. این شرکت، یکی از شرکت‌های تابعه سازمان تأمین اجتماعی است.[۱] مالک پیشین این مجموعه، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، ایران ایر بود. این گروه در سال ۱۳۵۷ توسط دولت ایران تأسیس شد و اداره مجموعه‌ای از هتل‌های مصادره شده را بر عهده گرفت. این گروه در حال حاضر دارای پنج هتل با بیش از ۸۰۰ اتاق در چهار شهر مختلف ایران است.

هتل‌های گروه هما عبارتند از:

 • هتل هما، تهران: این هتل پنج ستاره در خیابان ولیعصر تهران بالاتر از میدان ونک قرار گرفته‌است و دارای ۱۷۳ اتاق و سوئیت می‌باشد [۲]. هتل هما تهران قبل از انقلاب در مجموعه هتل شرایتون بود و بعد از انقلاب ملی اعلام شد و در اختیار دولت درآمد [۳]. معماری این بنا از آثار معمار آمریکایی ولتون بکت و شرکت معماری او الربی بکت است.[۴]
 • هتل هما ۱، مشهد: هتلی قدیمی که پیش از انقلاب در مشهد ساخته شده و در مجموعه هتل‌هایت قرار داشت.
 • هتل هما ۲، مشهد: دومین هتل هما شهر مشهد و تنها هتل از خانواده هما است که بعد از انقلاب ایران (۱۳۵۷) ساخته شده و مصادره‌ای نبوده‌است. این هتل دارای ۲۰۲ اتاق، سوئیت و آپارتمان است [۵].
 • هتل هما، شیراز: هتل هما شیراز دارای ۲۳۲ اتاق، سوئیت و آپارتمان است [۶].
 • هتل هما، بندرعباس: هتل هما بندرعباس دارای ۱۸۷ اتاق و سوئیت است [۷].

واگذاری ده هزار متر از زمین‌های هتل هما درتهران[ویرایش]

ایرنا در سال ۱۳۹۳ افشا کرد دولت احمدی نژاد ۱۰ هزار متر از زمین‌های هتل هما را که پارکینگ و تاسیسات بوده در سال ۱۳۹۰ واگذار کرده‌است.این زمین‌ها به یک زن خانه دار که همسرش از پیمانکاران اصلی ایران ایر بوده به قیمت ۴۷ میلیارد واگذار شده در حالی که ۳۰۰ میلیارد تخمین زده می‌شود. هتل بدون پارکینگ در یکی از شلوغ ترین نقاط تهران دچار مشکل شده‌است. دولت سپس این هتل دچار مشکل اساسی را بدون اعلام و به عنوان رد دیون به تامین اجتماعی داده‌است. ریاست تامین اجتماعی را سعید مرتضوی بر عهده داشته‌است.

پانویس[ویرایش]

 1. ماهنامه داخلی گروه هتل‌های هما - بهمن ماه ۱۳۹۱ (PDF)، گروه هتل‌های هما
 2. درباره هتل هما تهران، از وبگاه هتلهای هما.
 3. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Homa Hotel Group»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۱ مارس ۲۰۰۸).
 4. Progressive Architecture. Eugene Clute, Russell Fenimore Whitehead, Kenneth Reid, Elizabeth L. Cleaver. Published by Reinhold Pub. Corp., ۱۹۷۶ pp.۶۵
 5. درباره هتل هما دو مشهد، از وبگاه هتلهای هما.
 6. درباره هتل هما شیراز، از وبگاه هتلهای هما.
 7. درباره هتل هما بندرعباس، از وبگاه هتلهای هما.

پیوند به بیرون[ویرایش]