کوپا آمریکا ۲۰۲۰

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کوپا آمریکا ۲۰۲۰
Coppa America calcio.svg
جزئیات مسابقات
کشورهای میزبان آرژانتین
 کلمبیا
تاریخ برگزاری۱۲ ژوئن۱۲ ژوئیه ۲۰۲۰
۲۳ خرداد۲۲ تیر ۱۳۹۹
تعداد تیم‌ها۱۲ (از ۲ کنفدراسیون‌)
تعداد ورزشگاه‌ها۹ (در ۹ شهر)
مدافع عنوان قهرمانی برزیل
آمار مسابقات

کوپا آمریکا ۲۰۲۰ چهل و هفتمین دوره مسابقات جام ملت‌های آمریکای جنوبی است که از ۱۲ ژوئن تا ۱۲ ژوئیه در آرژانتین و کلمبیا برگزار می‌شود. قرار است این بازی‌ها با فرمت جدید برگزار شود و تیم‌ها در دو گروه ۶ تیمی در دو منطقه جنوبی و شمالی به رقابت بپردازند. مدافع عنوان قهرمانی این مسابقات برزیل است. فینال این مسابقات در کشور کلمبیا برگزار می‌شود.

اطلاعات[ویرایش]

گزارش شده‌است که در مارس ۲۰۱۷، کونمبول پیشنهاد کرد که کوپا آمریکا در سال ۲۰۲۰ به عنوان بخشی از تغییر تقویم انتخاب شود. به دنبال نسخه ۲۰۱۹ در برزیل، این مسابقات چهار سال پیش از سال ۲۰۲۰، با دوره زیر که در سال ۲۰۲۴ در اکوادور برگزار شد، از فرد تا حتی سال‌ها آغاز خواهد شد. این مسابقات با رقابت‌های جام ملت‌های اروپا که حتی در نسخه سال ۲۰۲۰ نیز برگزار می‌شود، برگزار خواهد شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که آمریکا ممکن است میزبان این مسابقات باشد که پیش از این در سال ۲۰۱۶ میزبان بود که جشن صد سالگی کونمبول و کوپا آمریکا را جشن گرفت. رئیس کونمبول پس از ارسال درخواست رسمی فیفا در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸ طرح تغییر تقویم را تأیید کرد. در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸ در جلسه شورای فیفا در کیگالی، رواندا، این درخواست برای کوپا آمریکا به تصویب رسید و با نسخه ۲۰۲۰ شروع شد. این مسابقات بین ۱۲ ژوئن تا ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۰ برگزار خواهند شد، مثل جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰. در ۱۳ مارس ۲۰۱۹ پس از رد پیشنهاد ایالات‌متحده، کونمبول کلمبیا و آرژانتین را به عنوان میزبان رویداد ۲۰۲۰ اعلام کرد. به‌طور رسمی در زمانی اعلام شد که کونمبول میزبانی مشترک را تأیید کرد. این انتخاب در ۹ آوریل ۲۰۱۹ در کنگره کونمبول در ریو دو ژانیرو، برزیل به‌طور رسمی اعلام شد.

تیم‌ها[ویرایش]

همه ۱۰ تیم ملی کونمبول واجد شرایط برای ورود هستند، با دو دعوت دیگر از کنفدراسیون فوتبال آسیا.

در ژوئن ۲۰۱۹، شورای کونمبول به‌طور رسمی استرالیا و قطر را به عنوان دو تیم دعوت کرد که دو قهرمان آخر جام ملت‌های آسیا بودند. این اولین حضور استرالیا در کوپا آمریکا است، در حالی که قطر برای دومین بار در با سال گذشته حضور خواهد داشت.

مرحله گروهی[ویرایش]

سهمیه اعضای تیم کونمبول در ۹ آوریل ۲۰۱۹ اعلام شد. مناطق دو کشور دعوت‌شده اعم از استرالیا و قطر، بعداً از طریق قرعه‌کشی مشخص خواهند شد. چهار تیم برتر هر گروه به مرحله یک‌چهارم نهایی صعود خواهند کرد.

گروه بخش جنوبی[ویرایش]

گروه بخش شمالی[ویرایش]

منابع[ویرایش]