کوسه سفید بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کوسه سفید بزرگ
محدودهٔ زمانی: میوسن میانه تا دوران اخیر
۱۶ تا ۰ میلیون سال پیش
نگاره‌ای از کوسه سفید بزرگ
مقایسه اندازه کوسه سفید بزرگ با انسان
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: غضروف‌ماهیان
راسته: کوسه‌سانان
تیره: سفیدکوسگان
سرده: کوسه سفید
(اسمیث، ۱۸۳۸)
گونه: C. carcharias
نام دوبخشی
Carcharodon carcharias
(لینه، ۱۷۵۸)
رنگ آبی نشانگر محل زندگی کوسه سفید بزرگ است
مترادف

Squalus carcharias
(لینه، ۱۷۵۸)

کوسه سفید بزرگ (نام علمی: Carcharodon carcharias) که کوسه سفید و مرگ سفید هم خوانده می‌شود گونه‌ای از کوسه است که در آب‌های ساحلی تمام اقیانوس‌های جهان زندگی می‌کند. کوسه سفید به خاطر اندازه بزرگش به خوبی شناخته شده است. ماده‌های بزرگ در این گونه می‌توانند تا ۶٫۴ متر طول و ۲۲۶۸ کیلوگرم وزن داشته باشند. این نوع کوسه از نسل مگالودون‌ها هستند.[۲] کوسه‌های ماده از نرها بزرگ‌ترند و به‌طور میانگین بین ۴٫۶ تا ۴٫۹ متر طول دارند. طول بدن نرها نیز ۳٫۴ تا ۴ متر است. نرها در ۲۶ سالگی و ماده‌ها در ۳۳ سالگی بالغ می‌شوند و حداکثر سن نر ۷۳ سال و حداکثر سن ماده ۴۰ سال است. کوسه‌های سفید بزرگ می‌توانند با سرعت ۲۵ کیلومتر در ساعت حرکت کنند. حداکثر سرعت کوسه سفید بالای ۴۰ کیلومتر در ساعت تخمین زده می‌شود. کوسه سفید بزرگ‌ترین ماهی درنده جهان است. این جانور یک شکارچی رأس هرم غذایی محسوب می‌شود و از اصلی‌ترین شکارچیان پستانداران دریایی است. این گونه کوسه شکارچی طبیعی ندارد اما در موارد نادری دیده شده است که توسط نهنگ قاتل شکار شود.

در یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های استیون اسپیلبرگ به نام آرواره‌ها این جانور به عنوان یک آدم‌خوار وحشی تصویر شده است در حالی که انسان را گاهی شکار می‌کند.[۳] این کوسه را در رده‌بندی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت در رده آسیب‌پذیر طبقه‌بندی می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  1. Fergusson, I. , Compagno, L. ; Marks, M. (2000). "Carcharodon carcharias in IUCN 2009". IUCN Red List of Threatened Species, Vers. 2009.1. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست. Retrieved October 28, 2009.{{cite web}}: نگهداری یادکرد:نام‌های متعدد:فهرست نویسندگان (link) (Database entry includes justification for why this species is vulnerable)
  2. Largest Great White Shark Don't Outweigh Whales, but They Hold Their Own".
  3. Great White Shark Attacks: Defanging the Myths