اینورتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک اینورتر که در کنار پنل‌های خورشیدی کار گذاشته شده‌است.
نمایی از پنل‌های خورشیدی همراه با اینورترهای آنها.

اینوِرتِر یا مبدل جریان مستقیم به متناوب (به انگلیسی: Inverter) به دستگاهی گفته می‌شود که جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می‌کند.[۱] فرکانس، ولتاژ و توان تولیدی اینورتر می‌توانند به مقادیر دلخواه تنظیم شوند.

به نوعی از کنترل‌کننده‌های دور (سرعت) و راه‌انداز موتور که با تغییر فرکانس و ولتاژ اعمالشده به الکتروموتور آن را راهاندازی میکنند نیز اینورتر یا VFD گفته می‌شود (Variable Frequency Drive).

در ساده‌ترین حالت، خروجی اینورترها یک موج مربعی است که می‌توان با استفاده از فیلتر آن را به موج سینوسی تبدیل کرد. در حالت پیشرفته و بهینه‌تر، خروجی اینورتر به‌صورت شکل موج PWM است. اینورترها می‌توانند تک‌فاز یا سه‌فاز باشند. در واقع، کار این مبدل‌ها برعکس کار یکسوکننده‌ها است.

اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده‌ای از کاربردها استفاده می‌شوند. مثلاً از اینورترها برای تأمین جریان AC از منابع DC مانند پانل‌های خورشیدی یا باتری استفاده می‌شود. بدون اینورترها، تحقق خودروهای برقی (Electric Cars) امروزی غیرممکن می‌بود.

دلیل نام‌گذاری اینورتر (معکوس‌گر)، این است که این دستگاه عمل عکس مبدل متداول برق AC به DC را انجام می‌دهد. کاربرد دیگر اینورترها (یا درایو AC)، کنترل سرعت موتور AC سه‌فاز است بدون آنکه قدرت و گشتاور موتور کاهش یابد. اینورترها در ظرفیتهای مختلف ساخته می‌شوند مثلاً برای یک موتور با توان ۲۰ اسب بخار باید از اینورتر 20 اسب بخار استفاده کرد.

از نظر ورودی، اینورترها به دو دسته تک‌فاز و سه‌فاز تقسیم می‌شوند، اگرچه خروجی همه آن‌ها سه‌فاز است. برای اینورترهای با توان بالای ۳ اسب بخار فقط از ورودی سه‌فاز استفاده می‌گردد.

برخی از اینورترهای با توان کم دارای هشداری مبنی بر عدم استفاده از آن‌ها برای روشن کردن لامپهای فلورسنت معمولی هستند. دلیل این هشدار این است که خازن تصحیح توان لامپ به صورت موازی با لامپ وصل شده‌است. با برداشتن خازن مشکل رفع خواهد شد.

کاهش انرژی مصرفی و لذا کاهش هزینه برق، کاهش جریان راه‌اندازی و در نتیجه طولانی شدن عمر موتور، امکان تغییر سرعت موتور، امکان تغییر جهت چرخش موتور، حفاظت در برابر اضافه‌بار، امکان کار موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی متغیر است، امکان کنترل از راه دور، ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور و برنامه‌ریزی کردن حرکت از ویژگی‌های استفاده از اینورتر هستند. اینورتر به صورت هوشمند میزان بار موتور را تشخیص داده و متناسب با آن به موتور جریان می‌دهد و این جریان در بسیاری از مواقع از جریان نامی موتور کمتر است.

نسبت ولتاژ به فرکانس[ویرایش]

یکی از ویژگی های اصلی موتورهای AC این است که نسبت ولتاژ به فرکانس باید در محدوده کاری موتور ثابت باشد.

[۱]

این دقیقاً همان چیزی است که VFD ها برای حفظ آن طراحی شده اند و هدف اصلی یک VFD است.

با گفتن این نکته ، این مهم نیز خواهد بود که بدانیم سرعت موتور AC نمی‌تواند فراتر از سرعت پایه خاص آن (سرعت اسمی) باشد.

عبور از این حد باعث ضعف میدان ، کاهش گشتاور و رفتار غیر خطی یا ناگهانی موتور خواهد شد.

ویژگی و کاربردها[ویرایش]

  1. تنظیم سرعت موتور (کنترل دور)
  2. تغیبر جهت چرخش موتور بدون نیاز به کنتاکتور
  3. روشن و خاموش کردن موتور بدون نیاز به قطع و وصل برق اصلی
  4. کاهش ضربه‌های مکانیکی و در نتیجه افزایش طول عمر مفید قسمت مکانیکی
  5. جلوگیری از آسیب‌دیدن موتور در مقابل افزایش ولتاژ
  6. حذف اضافه‌جریان‌ِ (Overcurrent) راه‌اندازی موتور (در اکثر کاربردها)

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. The Authoritative Dictionary of IEEE Standards Terms, Seventh Edition, IEEE Press, 2000,شابک ‎۰-۷۳۸۱-۲۶۰۱-۲, page 588
  1. http://rama-control.ir/?p=1417