اینورتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک اینورتر که بر روی تولیدکننده‌های خورشیدی کار گذاشته شده‌است.
نمایی از پنل‌های خورشیدی

مبدل جریان مستقیم به جریان متناوب یا اینورتر (به انگلیسی: Inverter) به اَدَوات (دستگاه هایی) گفته می‌شود که جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می‌کند.[۱] فرکانس، ولتاژ و توان تولیدی این ادوات الکترونیکی می‌تواند به فرکانس، ولتاژ و توان دلخواه تبدیل گردد.

در حالت کلی، خروجی اینورترها یک موج مربعی است که می‌توان با استفاده از فیلتر (سلف و خازن) آن را به موج سینوسی تبدیل کرد. اینورترها هم می‌توانند تکفاز باشند هم سه فاز. در واقع، کار این مبدل‌ها برعکس کار یکسوکننده‌ها است. اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده‌ای از ابزارهای کاربردی استفاده می‌شوند، از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا ابزارهای بزرگ حمل و نقل. اینورترها معمولاً برای تأمین جریان AC از منابع DC مانند پانل‌های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اینورتر را می توان یک نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا تصور کرد. دلیل نام‌گذاری آن، این است که این دستگاه عمل عکس مبدل متداول برق AC به DC را انجام می‌دهد. کاربرد دیگر اینورترها (یا درایور AC)، کنترل سرعت یک موتور AC سه فاز است بدون آنکه قدرت و گشتاور موتور کاهش یابد. اینورترها در ظرفیتهای مختلف ساخته می‌شوند مثلاً برای یک موتور با توان ۲۰ اسب بخار باید از اینورتر 20 اسب بخار استفاده کرد. از نظر ورودی، اینورترها به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم می‌گردند، اگر چه خروجی همه آن‌ها سه فاز است. برای اینورترهای با توان بالای ۳ اسب فقط از ورودی سه فاز استفاده می‌گردد.

برخی از اینورترهای با توان پایین دارای هشداری مبنی بر عدم استفاده از آن‌ها برای روشن کردن لامپهای فلورسنت معمولی هستند. دلیل این هشدار این است که خازن تصحیح توان به صورت موازی با لامپ وصل شده‌است. با برداشتن خازن مشکل رفع خواهد شد.

کاهش انرژی مصرفی و لذا کاهش هزینه برق، کاهش جریان راه اندازی و در نتیجه طولانی شدن عمر موتور، امکان تغییر سرعت موتور، امکان تغییر جهت حرکت موتور، داشتن حفاظت در برابر اضافه بار، امکان کار موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی متغیر است، امکان کنترل از راه دور، ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور و برنامه‌ریزی کردن حرکت از ویژگی‌های استفاده از اینورتر هستند. اینورتر به صورت هوشمند میزان بار موتور را تشخیص داده و متناسب با آن به موتور جریان می‌دهد و این جریان در بسیاری از مواقع از جریان نامی موتور کمتر است.

ویژگی و کاربردها[ویرایش]

  1. تنظیم‌ سرعت موتور (کنترل دور)
  2. تغیر جهت چرخش بدون نیاز به کنتاکتور
  3. روشن و خاموش نمودن موتور بدون نیاز به قطع و وصل برق اصلی
  4. کاهش ضربه‌های مکانیکی و در نتیجه افزایش طول عمر مفید قسمت مکانیکی
  5. حفاظت موتور در مقابل افزایش ولتاژ و جلوگیری از آسیب دیدن موتور
  6. در اکثر کاربردها حذف کامل جریان راه اندازی موتور
  7. کنترل فرایند بهبود یافته با تطبیق جریان خروجی پمپ یا فشار بطور مستقیم با الزامات فرایند، در مقایسه با دیگر اشکال کنترل، تغییرات کوچک می‌توانند بسرعت با یک اینورتر (VSD) اصلاح شوند که عملکرد فرایند را بهبود می‌بخشد. وقتیکه دستگاه کنترل میزان تغییراتی را ارائه می‌دهد که بطور نامحدود واقعاً متغیر می‌باشند، احتمال کمتری از نوسان فشار یا جریان وجود دارد.
  8. بهترین راه برای تصحیح سطح ولتاژمیانگین در موتور های توان کم فقط توسط اینور تر ها قابل جبران شدن است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. The Authoritative Dictionary of IEEE Standards Terms, Seventh Edition, IEEE Press, 2000,شابک: ‎۰-۷۳۸۱-۲۶۰۱-۲, page 588

http://plcmen.ir/what-is-inverter/

https://electromarket.ir/engine-speed-controllers-inverters-how-act/