کلهرود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شاهین شهر و میمه در استان اصفهان ایران است .از قدمت تاریخی این روستا اطلاعات دقیقی در دسترس نیست ولی با توجه به شواهد رونق این روستا و منطقه به قرن چهارم میلادی و اواخر دوره ساسانیان بر می گردد ولی این روستا با مدرکی که هم‌اکنون موجود می‌باشد . از دوره شاه اسماعیل صفوی و با فرمان و مهر این پادشاه با نام روستای کلهرود به رسمیت شناخته می‌شود . نام کلهرود بر گرفته از دو کلمه کله و رود به معنای ابتدای رود تشکیل شده‌است . در آن زمان رودخانه بزرگ و پر آبی در ان منطقه وجود داشته که از کوه کرکس سرچشمه می گرفته و ابتدای این رودخانه از روستای کلهرود شروع و تا مورچه خورت ادامه می داشته‌است و در این منطقه رونق فراوان وجود داشته‌است که با توجه به خشک شدن این رودخانه رونق این منطقه نیز از میان رفته‌است . فراوانی تأسیسات زراعی که در اطراف این روستا رها شده نشان می‌دهد که تا سده هفتم، آب خیلی فراوان تر از این ایام در این رودخانه بوده‌است. احتمالاً از این دوره به بعد است که کم آبی یا عواملی دیگر که در زمان یورش مغولان روی داد، باعث یک کوچ تقریباً دسته جمعی از این محل و در نتیجه، تبدیل آن به صحرایی لم یزرع شده‌است . همچنین در کنار این رودخانه بیشه ای سرسبز نیز وجود داشته که از روستای کلهرود تشکیل میشده‌است که امروز همچنان محله ای در این روستا با نام سربیشه شناخته می‌شود ولی با توجه به خشک شدن رودخانه این بیشه نیز خشک شده و امروز به بیابان تبدیل شده‌است . در دوره صفوی، رفت و آمد در این ناحیه بسیار کم بود. این روستا همچنین در مسیر راه باستانی اصفهان –سين –محمودآباد-مورچه خورت - كلهرود يا رباط سلطان نیز قرار داشته‌است که در دوره ساسانیان این مسیر بسیار پر رفت و آمده بوده و ساسانیان برای عبور نیروهای نظامی خود از این مسیر بسیار استفاده می کرده‌اند .روستای کلهرود متشکل از چهار محل زیبات که با قدمت ترین انها هم محله قلعه است که وجود قلعه کلهود و اب انبار صد و پنجاه ساله و همچنین عمارت مرحوم حاج حسن صفایی پور ابن قلی نمایانگر این مسئله است . همچنین در این محله مسجدی وجود دارد که کلهرودیان روایت می کننند که در زمان قدیم مسجدی کاه گلی وجود داشته که در حال تخریب بوده و جناب حاج اقا حسن صفایی پور ( رایگان بزرگ ) انجا را باز سازی کرد است

کلهرود
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانشاهین و میمه
بخشبخش مرکزی
دهستانمورچه خورت
مردم
جمعیت۲۹۵ نفر و در طول سال جمعیت متغیر است
رشد جمعیتمنفی
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریابالای ۲۳۰۰ متر از سطح دریا
آب‌وهوا
بارش سالانهحدود ۱۴۰ میلیمتر
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۳۱
روستای کلهرود

زبان مردم کلهرود فارسی می‌باشد .

یک کوچه باغ در کلهرود

از آثار معروف کلهرود می‌توان به بنای مدرسه قدیمی کلهرود که تأسیس آن به سال ۱۳۰۲ باز می گردد که اهالی روستا قدمت این مدرسه را همزمان با درالفنون تهران می دانند که البته در سالیان گذشته با بی توجهی به این مدرسه بنای قدیمی در حال نابودی می‌باشد و در کنار آن ساختمان جدید ساخته شد .

نخل عزاداری

همچنین از دیگر جاذبه‌های گردشگری روستای کلهرود می‌توان به غار کلهرود اشاره کرد که از جمله غارهای آهکی ایران محسوب می‌شود .

بنای نیمه کاره ی امام زاده
مجتمع تفریحی کوهستان کلهرود

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان مورچه خورت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۹۵ نفر (۱۲۸خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.
  • تاریخ کلهرودی ( نوشته استاد محمد مهدی مظاهری کلهرودی)