کلهرود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شاهین شهر و میمه در استان اصفهان ایران است .از قدمت تاریخی این روستا اطلاعات دقیقی در دسترس نیست ولی با توجه به شواهد رونق این روستا و منطقه به قرن چهارم میلادی و اواخر دوره ساسانیان بر می گردد ولی این روستا با مدرکی که هم اکنون موجود می باشد . از دوره شاه اسماعیل صفوی و با فرمان و مهر این پادشاه با نام روستای کلهرود به رسمیت شناخته می شود . نام کلهرود بر گرفته از دو کلمه کله و رود به معنای ابتدای رود تشکیل شده است . در آن زمان رودخانه بزرگ و پر آبی در ان منطقه وجود داشته که از کوه کرکس سرچشمه می گرفته و ابتدای این رودخانه از روستای کلهرود شروع و تا مورچه خورت ادامه می داشته است و در این منطقه رونق فراوان وجود داشته است که با توجه به خشک شدن این رودخانه رونق این منطقه نیز از میان رفته است . فراوانی تأسیسات زراعی که در اطراف این روستا رها شده نشان می دهد که تا سده هفتم، آب خیلی فراوان تر از این ایام در این رودخانه بوده است. احتمالاً از این دوره به بعد است که کم آبی یا عواملی دیگر که در زمان یورش مغولان روی داد، باعث یک کوچ تقریبا دسته جمعی از این محل و در نتیجه، تبدیل آن به صحرایی لم یزرع شده است . همچنین در کنار این رودخانه بیشه ای سرسبز نیز وجود داشته که از روستای کلهرود تشکیل میشده است که امروز همچنان محله ای در این روستا با نام سربیشه شناخته می شود ولی با توجه به خشک شدن رودخانه این بیشه نیز خشک شده و امروز به بیابان تبدیل شده است . در دوره صفوی، رفت و آمد در این ناحیه بسیار کم بود. این روستا همچنین در مسیر راه باستانی اصفهان –سين –محمودآباد-مورچه خورت - كلهرود يا رباط سلطان نیز قرار داشته است که در دوره ساسانیان این مسیر بسیار پر رفت و آمده بوده و ساسانیان برای عبور نیرو های نظامی خود از این مسیر بسیار استفاده می کرده اند .

کلهرود
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان شاهین و میمه
بخش بخش مرکزی
دهستان مورچه خورت
مردم
جمعیت ۲۹۵ نفر و در طول سال جمعیت متغیر است
رشد جمعیت منفی
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا بالای ۲۳۰۰ متر از سطح دریا
آب‌وهوا
بارش سالانه حدود ۱۴۰ میلیمتر
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۳۳۱
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا به روستای زیبای کلهرود خوش آمدید
روستای کلهرود

زبان مردم کلهرود فارسی می باشد .

یک کوچه باغ در کلهرود

از آثار معروف کلهرود می توان به بنای مدرسه قدیمی کلهرود که تاسیس آن به سال ۱۳۰۲ باز می گردد که اهالی روستا قدمت این مدرسه را همزمان با درالفنون تهران می دانند که البته در سالیان گذشته با بی توجهی به این مدرسه بنای قدیمی در حال نابودی می باشد و در کنار آن ساختمان جدید ساخته شد .

نخل عزاداری

همچنین از دیگر جاذبه های گردشگری روستای کلهرود می توان به غار کلهرود اشاره کرد که از جمله غار های آهکی ایران محسوب می شود .

بنای نیمه کاره ی امام زاده
مجتمع تفریحی کوهستان کلهرود

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان مورچه خورت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۹۵ نفر (۱۲۸خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]