لای بید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لای بید
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان شاهین‌شهر و میمه
بخش بخش میمه
شناسهٔ ملی خودرو  ایران

در جلد سوم کتاب ده جلدی فرهنگ جغرافیایی ایران اثر حسینعلی رزم آرا ، چاپ سالهای 1328 تا 1332 چنین آمده است: لای بید دهی از دهستان مرکزی، بخش میمه شهرستان کاشان است. در 48 هزارگزی باختر میمه و 36 هزارگزی باختر راه شوسه ٔ اصفهان به قم واقع است . آب و هوای آن کوهستانی و سردسیر است. دارای 450 سکنه و آب آن از قنات تامین میگردد . محصول آن غلات و انگور و بادام و زردآلو و لبنیات ، و شغل اهالی آنان زراعت و گله داری است . مزرعه جخدو جزو آن می باشد.

طبق تقسیمات جغرافیایی کنونی، لای بید، شهری است که در فاصله ی 150 کیلومتری شمال اصفهان که در بخش میمه واقع گردیده است. در سرشماری سال 1395 شمسی جمعیت آن 1986 نفر (تعداد 982 نفر مرد و 1004 نفر زن) اعلام شده است. لای بید دارای ذخایر عظیم سنگ های تزئینی ساختمانی است. در طی 25 سال اخیر ذخایر معدنی لای بید بطور بی رویه و غیر علمی مورد بهره برداری قرار گرفته و خسارات غیرقابل جبرانی بر محیط زیست و طبیعت منطقه وارد نموده است. درآمد بالای ناشی از استخراج و فروش منابع طبیعی، تنها توجیه شهری با این جمعیت اندک می باشد. واگذاری ذخایر معدنی به پیمانکاران و تشکیل شرکت های معدنی متشکل از افراد بومی و غیر بومی بیکار در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 شمسی، آغازی بود بر بهره داری انفجاری از ذخایر سنگ لای بید. امروزه بهره برداری از معادن سنگ و حرف وابسته شغل اصلی اهالی شده است .از قدمای مشاهیر لای بید میتوان میرزا جواد، میرزا حسن،حسین (منتقم)، باقر حاج براتعلی، اصغر عبدالعلی و از زنان مشهور آن کتایون و حاج صنمبر را نام برد.

لای بید روستایی است که به علت درآمد سرشار معادن سنگ ساختمانی، مجازاً شهرنامیده شده است و در بخش میمه شهرستان شاهین‌شهر و میمه در استان اصفهان ایران قرار دارد.

جمعیت[ویرایش]

روستای لای بید در دهستان زرکان قرار داشت و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۹۸۶ نفر (۵۱۰خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]