کلش آو کلنز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کلش آو کلنز
توسعه‌دهنده(ها)سوپرسل
ناشر(ها)سوپرسل
سکو(ها)آی‌اواس
اندروید
تاریخ(های) انتشارآی‌اواس
۲ اوت ۲۰۱۲ (۲۰۱۲-08-۰۲)[۱]
اندروید
۷ اکتبر ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-10-۰۷)[۲]
ژانر(ها)استراتژی
حالت(ها)بازی ویدئویی تک‌نفره
بازی ویدئویی چندنفره ویرایش این در ویکی‌داده

کلش آو کلنز (به انگلیسی: Clash of Clans) یا جنگ قبایل، یک بازی ویدئویی استراتژیک و فری‌میوم برای تلفن همراه است که توسط کمپانی سوپرسل توسعه و منتشر شده‌است. این بازی برای سیستم عاملهای آی‌اواس در تاریخ ۲ اوت ۲۰۱۲ و در گوگل پلی برای اندروید در ۷ اکتبر ۲۰۱۳ منتشر شد. سریال این بازی نیز با نام کلش راما منتشر شد. شرکت سوپرسل در ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ اعلام کرد که این بازی به همراه کلش رویال طبق تحریم‌های بین‌المللی در برخی از کشورها تحریم و غیرقابل دسترس می‌شوند. ایران، روسیه و بلاروس کشورهایی بودند که مورد تحریم قرار گرفتند و این بازی‌ها برای کاربران با مبدأ این کشورها از دسترس خارج شد.

داستان بازی[ویرایش]

معرفی کلی[ویرایش]

کلش آو کلنز یا نبرد قبایل یک بازی آنلاین چندنفره در سبک استراتژی است. در این بازی شما مسئولیت یک سرزمین که بیشتر شبیه یک دهکدهٔ کوچک است را به عهده می‌گیرید و با گذاشتن انواع ساختمانها و ارتقاء آنها، دهکده خود را برای دفاع و حمله بهتر قدرتمند می‌سازید و آن را گسترش می‌دهید. این دهکده شامل یک زمین دیگر به نام پایگاه سازنده (به انگلیسی: builder base) در حالت شب هم می‌باشد که با کشتی به آن جا سفر می‌کنید و آنجا را نیز قدرتمند می‌سازید و گسترش می‌دهید. پس از آن با ساخت قلعهٔ قبیله به یک اجتماع آنلاین چندنفره برای چالش‌ها و جنگ قبایل و کارهای دیگری نظیر اهدای نیرو و نبردهای دوستانه می‌پیوندید. در این بازی چهار عنصر بسیار مهم وجود دارد: طلا (به انگلیسی: Gold)، اکسیر (به انگلیسی: Elixir)، اکسیر سیاه (به انگلیسی: Dark Elixir) و الماس (به انگلیسی: Gem). اکسیر معمولی ماده‌ای به رنگ بنفش (صورتی) است که توسط دستگاه‌های سازنده اکسیر تولید و توسط حمله غارت می‌شود و نقش بسیار مهمی در پیشرفت نیروهای قلعهٔ شما دارد. برای ارتقای سربازها، رئیس بزرگ و برای ارتقاء دادن ساختمان‌های مربوط به ارتش و ساختمان‌های مربوط به طلا نیاز به مقادیر گوناگونی از اکسیر خواهید داشت. در آغاز بازی شما دو دستگاه سازندهٔ اکسیر دریافت می‌کنید که به صورت خودکار برای شما اکسیر تولید می‌کنند و این اکسیر در بخشی به نام مخزن اکسیر نگهداری می‌شود و بعد مقدار بیشتری از آن را با حمله بدست خواهید آورد. در ادامه با پیشرفت دهکده می‌توانید دستگاه‌های سازندهٔ اکسیر را ارتقاء داده و به‌شمار تولید آنها اضافه کنید. این بازی یک عنصر دیگر هم به نام اکسیر سیاه دارد که در تالار شهر سطح هفت باز می‌شود. عنصر بعدی طلا است که ما از اول بازی با آن سر و کار داریم و بوسیلهٔ معادن طلا و حمله بدست می‌آید. مهم‌ترین عنصر بازی الماس سبز است. این عنصر با ارزش‌ترین عنصر است که با آن می‌شود ارتقاءها و آموزش نیروها را تسریع بخشید و کارگران بیشتری آزاد کرد. این عنصر در پایگاه اصلی معدنی ندارد ولی در پایگاه سازنده یک معدن دارد، با انجام دادن مأموریت و حذف بعضی موانع این عنصر ارزشمند را بدست می‌آوریم. در بازی طلسم‌هایی نیز وجود دارد که در کارخانه طلسم ساخته می‌شوند. از طلا نیز بیشتر برای ساخت و ارتقای وسایل دفاعی، دیوارها و تالار شهر و سایر چیزها استفاده می‌شود. ارتقاءها، انجام دادن ماموریت‌ها باعث می‌شود که لول شما بیشتر شود. شما می‌توانید با اهدای نیرو به هم قبیله ای‌های خود لول خود را بالاتر برده و Xp بیشتری دریافت کنید همچنین بلیت طلایی (به انگلیسی: Gold pass) نیز در این بازی و صعود روند پیشرفت آن مؤثر است.

ساختمان‌ها[ویرایش]

یکی از ارکان اصلی بازی که از ابتدا با آن سروکار داریم ساختمان‌های بازی است. این سازه‌ها می‌توانند حالت دفاعی و منبع داشته باشند. سازه‌های دفاعی نقش اساسی در دفاع از روستا هنگام حملهٔ دشمن دارند و می‌توانند با نیروهای متخاصم وارد نبرد شده و آنها را از بین ببرند. این ساختمان‌ها در ابتدا حالت بسیار ساده دارند مثل توپ و برج کماندار، ولی رفته رفته بسیار قدرتمند و مهلک می‌شوند مثل برج جهنمی و توپخانهٔ عقاب که صدمات شدیدی به دشمن وارد می‌کنند. تالار شهر که اصلی‌ترین ساختمان در تمام بازی است و نابودی آن باعث شکست روستا می‌شود از لول دوازده به بعد دارای سلاح می‌شود و می‌تواند به صورت مستقیم با دشمن درگیر شود. سازه‌های منبع نیز نقش مهمی دارند. آنها با تولید اکسیر بنفش و طلا و اکسیر سیاه و ذخیره کردن آنها، باعث ارتقای کل روستا می‌شوند.

نیروها و طلسم‌ها[ویرایش]

برای نبرد با دیگر دهکده‌ها و شرکت در جنگ قبیله‌ای به نیرو نیاز است. نیروها در پادگان آموزش دیده و آمادهٔ نبرد می‌شوند، با ارتقای پادگان می‌توان انواع مختلفی از نیروها را بازگشایی کرد. تمام نیروها در ساختمانی به نام اردوگاه مستقر می‌شوند. با ارتقای اردوگاه می‌توان تعداد نیروهایی که برای حمله نیاز است را افزایش داد. همچنین ساختمانی به نام آزمایشگاه می‌تواند سطح و قدرت نیروها را افزایش دهد. برای ارتقاء نیروهای معمولی به اکسیر بنفش نیاز است ولی نوع دیگر آنها که به سربازان دارک معروف هستند و در پادگان سیاه تولید می‌شوند برای ارتقاء به اکسیر سیاه نیاز دارند.

طلسم نقش پشتیبانی از نیروها را ایفا کرده و می‌تواند آنها را در طول نبرد قوی‌تر و سلامتی آنها را تقویت کند. طلسم‌ها در کارخانهٔ طلسم ساخته و ذخیره می‌شوند. حداکثر طلسمی که می‌توان در نبرد استفاده کرد ۱۴ طلسم است (با احتساب طلسم قلعهٔ قبیله). طلسم‌ها هم به مانند نیروها دو نوع ساده و دارک دارند. بیشتر طلسمهای معمولی برای پشتیبانی از نیروهای خودی کاربرد دارند و فضای بیشتری اشغال می‌کنند ولی اکثر طلسم‌های دارک برای صدمه زدن به دهکده دشمن طراحی شده‌اند و فضای کمتری اشغال می‌کنند.

قبیله[ویرایش]

در ابتدای بازی یک ساختمان مخروبه در گوشهٔ نقشه قرار دارد. با تعمیر آن می‌توان وارد یکی از اجتماعات بازی موسوم به قبیله شد. با پیوستن به قبیله، بازیکن می‌تواند در فعالیت‌های گروهی نظیر جنگ قبیله، چالش‌های چندنفره و لیگ و بحث و گفت‌گو شرکت کند. قبیله توسط فردی به نام رهبر اداره می‌شود. رهبر کسی است که قبیله را ایجاد می‌کند ولی می‌تواند از مقام خود کناره‌گیری کرده و آن را به شخص دلخواه خود بدهد. رهبر برای ادارهٔ بهتر قبیله افرادی را به عنوان دستیار انتخاب می‌کند. این افراد قائم مقام نامیده می‌شوند و توانایی شروع جنگ و بیرون کردن افراد و کارهای مختلف را دارند. پیشکسوت افراد میان رده هستند که مدتی را در قبیله گذرانده‌اند و توانایی‌های محدودی نظیر اخراج عضوهای معمولی را دارند. عضوهای معمولی پایین‌ترین طبقهٔ قبیله هستند که هیچ اختیاری در قبیله ندارند و در قبیله تازه‌وارد هستند. جنگ قبیله یکی از فعالیت‌های گروهی است که افراد قبیله در آن شرکت می‌کنند. رهبر یا قائم مقام آن می‌تواند جنگ را با حضور افراد انتخابی شروع کند. در این جنگ دو قبیله روبروی هم قرار می‌گیرند. یک روز برای آماده‌سازی و روز دیگر برای نبرد در نظر گرفته می‌شود. در روز نبرد افرادی که در جنگ شرکت دارند می‌توانند دو حمله انجام دهند. در بهترین عملکرد یک بازیکن می‌تواند شش ستاره برای قبیلهٔ خود بدست بیاورد. قبیله‌ای که بیشترین تعداد ستاره یا بیشترین درصد تخریب را دارد برنده می‌شود. در بروزرسانی اکتبر ۲۰۱۸ قابلیت دیگری به نام لیگ جنگ قبیله به بازی اضافه شد. در این لیگ هشت قبیله در هفت روز با هم مبارزه می‌کنند و قبیله‌هایی که بهترین عملکرد را در کسب ستاره و درصد دارند به دستهٔ بالاتر صعود و قبایل پایین که عملکرد ضعیف‌تری دارند به دستهٔ پایین‌تر سقوط می‌کنند. با شرکت در لیگ علاوه بر کسب منابع می‌توانید مدال لیگ بدست بیاورید و با مدال لیگ کالاهای جادویی بخرید. در به‌روزرسانی جدید بازی، پایتخت قبلیه اضافه شد.

بازاریابی[ویرایش]

بازی کلش آو کلنز در آوریل ۲۰۱۳ به‌همراه بازی هی دی (به انگلیسی: Hay day) توانست درآمد خالصی به مبلغ ۲۷۹ میلیون دلار کسب کند. درآمد روزانهٔ این بازی ۲٫۵ میلیون دلار است که از ۸٫۵ میلیون کاربر این درآمد را کسب کرده‌است. نرم‌افزار کاربردی این بازی در بازهٔ دسامبر ۲۰۱۲ تا می ۲۰۱۳ جزو ۵ نرم‌افزار کاربردی برتر از نظر دانلود بوده‌است. نرم‌افزار کاربردی این بازی سومین بازی پرفروش در اپ استور و گوگل پلی بوده‌است.[۳][۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Clash of Clans". Slide to Play. Archived from the original on December 22, 2018. Retrieved June 8, 2014.
  2. Koueider, Adam (October 8, 2013). "Clash of Clans finally hits the Google Play Store". Androidauthority. Archived from the original on October 8, 2013. Retrieved November 20, 2013.
  3. درآمد بازی کلش آو کلنز بایگانی‌شده در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine thinkgaming
  4. میلیون دلار درآمد روزانه برای کمپانی سوپرسل بایگانی‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۷ توسط Wayback Machine۱۸ آوریل ۲۰۱۳، مجله فوربس، کارستن استراس

پیوند به بیرون[ویرایش]