کشورهای عربی خلیج فارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کشورهای عربی خلیج فارس

کشورهای خلیج فارس یا کشورهای عربی خلیج فارس یا امیرنشین‌های منطقۀ خلیج فارس به کشورها و دولت‌هایی گفته می‌شود که سواحل و دسترسی به آب‌های خلیج فارس دارند و معمولاً به این کشورها کشورهای عضو شورای همکاری خلیج نیز گفته می‌شود که عبارتند از:

مشخصات[ویرایش]

کشورهای عربی خلیج فارس همگی در خصایلی مشترک هستند، از جمله جمعیت انبوه نیرویِ کارِ غیر بومی، و رشد اقتصادی سریع.

خلیج فارس و جهان عرب
منطقه خلیج فارس

فرهنگ[ویرایش]

فرهنگ مردم منطقۀ خلیج فارس را معمولاً فرهنگ خلیجی می‌نامند موسیقی خلیجی، لباس خلیجی و فرهنگ خلیجی تا حدود زیادی از فرهنگ عرب‌های شمال آفریقا و عراق متمایز است.

گردشگران از ایران در کشورهای عربی خلیج فارس[ویرایش]

بررسی‌ها نشان می‌دهد، ایرانیان سالانه مبالغ زیادی پول به منظور گردشگری در کشورهای عربی خلیج فارس صرف می‌کنند؛ پولی که بخش عمدهٔ آن صرف گردشگری و به طبع خرید کردن در این کشورها می‌شود. در این میان در دوره‌هایی زمانی خاصی کشور عراق رتبۀ یکم و امارات متحدۀ عربی (دبی) در رتبۀ دوم قرار داشته‌است. سفر ایرانیان به کشورهایی چون کویت، بحرین و قطر نیز در یک رده قرار داشته و در رتبۀ سوم قرار داشته‌است. مقدار زیادی از این مبالغ متعلق به دبی است که، ایرانیان سالانه حجم قابل‌توجهی از پول را در این شهر خرج می‌کنند.[۱][۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «ولخرجی11 هزار میلیارد تومانی در حاشیه خلیج‌فارس». جام جم نشریات - روزنامه جام جم. بایگانی‌شده از اصلی در 14 اكتبر 2017. دریافت‌شده در 2017-10-14. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)
  2. «ولخرجی11 هزار میلیارد تومانی در حاشیه خلیج‌فارس». جام جم نشریات - روزنامه جام جم. بایگانی‌شده از اصلی در 14 اكتبر 2017. دریافت‌شده در 2017-10-14. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]