کریمی مراغه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
میرزا حسین کریمی
Karimi elimiz.jpg
تصویر شاعر
زادروز ۱۳۰۶ (۹۰ ساله)
مراغه
محل زندگی مراغه
ملیت ایرانی
پیشه شاعر
لقب کریمی مراغه ای
دوره پهلوی دوم و جمهوری اسلامی
مذهب شیعه
آثار رنگارنگ کریمی و دیوان های دیگری در وصف اهل بیت

میرزا حسین کریمی مراغه‌ای شاعر معاصر آذربایجان و متولد ۱۳۰۶ در مراغه و ساکن شهر مراغه میباشد . کریمی ادامه دهندهٔ سبک سنّتی و کلاسیک شعر است و غالباً در اشعار طنز خود رسم و رسوم زمان خود را به باد انتقاد گرفته است. اکثر اشعار او هرچند به ترکی آذربایجانی سروده شده‌اند ولی به علت مقید بودن به سبک قدیم و اوزان شعری با تعبیرات و اصطلاحات عربی و فارسی بسیاری آمیختگی دارند. یکی از ادبای جمهوری آذربایجان پایان نامهٔ دکتری خود را چند سال پیش به بررسی اشعار او اختصاص داده است.

کریمی مراغه‌ای در حال حاضر 1396 در شهر مراغه زندگی و به خلق آثار ادامه می‌دهد. کریمی مراغه‌ای با اینکه طنز پرداز است، از عاشقان اهل بیت بوده و کتابهای نوحهٔ او از کتابهای طنز او بیشتر است. مجموعه‌های طنز او در شانزده جلد و با عنوان رنگارنگ چاپ شده است.

سخن آیت الله خامنه ای درباره استاد[ویرایش]

سخن آیت الله سیدعلی خامنه‌ای درباره اشعار استاد : استاد کریمی مراغه‌ای در جای جای اشعار طنز خود، مواد مخدر و آلودگی‌ جوانان را که سوغات دولت‌های جهانخوار برای کشورمان بوده، به باد انتقاد گرفته و به بی‌تحرکی ملت و دولت حاکم رژیم گذشته اشاراتی بس آگاهانه کرده است. در هر ورقی از «رنگارنگ» استاد کریمی، مطلبی تازه و فکری بکر به چشم می‌خورد


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]