کره ماه (رباتیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کره ماه (رباتیک)

کره ماه (رباتیک) (به روسی: Луна-Глоб) (به انگلیسی: Luna-Glob) یک برنامهٔ اکتشافی کرهٔ ماه است که توسط سازمان فضایی فدرال روسیه (Roscosmos) در دست اجراست. این برنامه نخستین برنامه از یک سری ماموریت‌هایی است که برای اجرا؛ پیش از راه‌اندازی یک پایگاه همیشگی در ماه و سکونت در ماه به صورت کاملاً رباتیک پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شده‌است.

دیرینگی این برنامهٔ گسترده به سال ۱۹۹۷ میلادی می‌رسد. به خاطر دشواری‌های اقتصادی این برنامه پس از مدتی تأخیر دوباره برای سال ۲۰۱۲ میلادی با پرتاب موشک سایوز۲ برنامه‌ریزی و بازنگری شد.[۱][۲][۳] این برنامه هم دوباره تا سال ۲۰۱۴ میلادی به تعویق افتاد و سپس برای سال ۲۰۱۵ و سپس، ۲۰۱۶ و[۴]۲۰۱۸ و ۲۰۱۹.[۵][۶][۷][۸]بنا بر آخرین گزارش‌ها که تا سال ۲۰۱۵ منتشر شده برنامهٔ کره ماه (رباتیک) در سال ۲۰۲۴ انجام خواهد شد.[۹]

در اکتبر ۲۰۱۵ اعلام شد که آژانس فضایی فدرال روسیه (Roscosmos) با همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) پروژهٔ بررسی‌های رباتیک ماه را در چارچوب مأموریت لونا ۲۷ وارد فاز تازه‌ای کرده‌است.[۱۰] این مأموریت برای ارسال یک کاوشگر به حوضهٔ قطب جنوب–آیتکن که یک منطقهٔ ناشناخته از ماه است طرح و برنامه‌ریزی شده و ادامهٔ برنامهٔ کره ماه (رباتیک) است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.3dnews.ru/news/619584
  2. https://www.flightglobal.com/articles/2008/10/14/317424/lavochkin-begins-phase-b-work-for-luna-glob-1-orbiter.html
  3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۷ آوریل ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۷ آوریل ۲۰۰۸.
  4. http://ria.ru/space/20141003/1026822990.html
  5. http://russianspaceweb.com/spacecraft_planetary_2014.html
  6. http://spaceexp.tumblr.com/future-missions
  7. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ اكتبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۱۷ اكتبر ۲۰۱۵. تاریخ وارد شده در |بازبینی=،|archive-date= را بررسی کنید (کمک)
  8. http://spaceexp.tumblr.com/post/64287200145/first-russian-moon-mission-delayed
  9. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۷ اكتبر ۲۰۱۵. تاریخ وارد شده در |بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  10. http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-34504067