کازیمیر کبیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کازیمیر سوم
Casimir the Great by Leopold Löffler.PNG
کازیمیر کبیر
شاه لهستان
سلطنت۱۳۳۳–۱۳۷۰
تاج‌گذاری۲۵ آوریل ۱۳۳۳
پیشینولادیسلاو آرنج بلند
جانشینلایوش یکم

کازیمیر سوم ملقب به کبیر (به لهستانی:Kazimierz Wielki؛۳۰ آوریل ۱۳۱۰ – ۵ نوامبر ۱۳۷۰) که از ۱۳۳۳ تا ۱۳۷۷ میلادی سلطنت کرد، آخرین شاه لهستان از خاندان پیاست و پسر ولادیسلاو اول و دوشس هدویگ کالیسز بود.

او در کوفال به دنیا آمد. کازیمیر نخست با آنا دختر دوک لیتوانی ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو دختر به نام‌های کانیگونده و الیزابت بودند که اولی با لوئی ششم، پسر امپراتور لودویگ چهارم، ازدواج کرد و دیگری به عقد دوک بوگیسلاس پنجم، حاکم پومرانی، درآمد. آنا، همسر اول کازیمیر، در ۱۳۳۹ مرد. کازیمیر پس از این واقعه، با آدلاید دختر حاکم هسه، ازدواج کرد. این ازدواج در ۱۳۵۶ میلادی به طلاق ختم شد. کازیمیر پس از این اتفاق با کریستینا و بعداً نیز با هدویگ، دختر شاه گلوکوف، ازدواج کرد. از این چهار ازدواج هیچ فرزند پسری به دنیا نیامد و کازیمیر بدون ولیعهد باقی‌ماند.

با مرگ کازیمیر در ۱۳۷۰ میلادی بر اثر جراحات حاصل از شکار، برادرزاده او، لایوش یکم که فرمانروای مجارستان نیز بود، به سلطنت لهستان رسید.

شاه کبیر[ویرایش]

کازیمیر تنها شاه تاریخ لهستان است که به لقب کبیر نایل آمده و به راستی سزاوار اوست. هنگامی که او به سلطنت رسید، کشور در وضعیت بدی قرار داشت؛ اقتصاد ویران شده و نیروی نظامی لهستان از جنگ خسته و فرسوده گردیده بود. اما هنگام مرگ وی، وسعت کشور دوبرابر شده بود.

کازیمیر نیروی زمینی لهستان را از نو سازماندهی کرد و حقوق مدنی و کیفری لهستان را اصلاح کرد. او همچنین دانشگاه کراکوف را بنیان نهاد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]