پلیس آگاهی فراجا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پلیس آگاهی ناجا)
پلیس آگاهی فراجا ایران
IRI.C.I.D.Police.svgFlag of Criminal Intelligence Police of Islamic Republic of Iran.svg
نشان و پرچم پلیس آگاهی فراجا
فعالاز ۱۳۷۰ تاکنون
کشورایران ایران
وفادارینیروهای مسلح ایران ایران
گونهآگاهی
بخشی ازفرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
مرکز فرماندهیتهران، ایران
سالگردها۱۳ مهر
وبگاه
فرماندهان
فرماندهسرتیپ محمد قنبری
جانشین فرماندهسرتیپ دوم فرامرز به‌گذر

پلیس آگاهی فراجا (Criminal Investigation Department of Police) یکی از یگان‌های فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که طبق قانون، به عنوان ضابط قوه قضائیه عمل می‌کند. هم‌اکنون سرتیپ محمد قنبری ریاست پلیس آگاهی را برعهده دارد.

در سال ۱۳۷۰ با اجرای طرح ادغام فرماندهی انتظامی، اداره کل آگاهی از زیرمجموعه‌های معاونت تحقیقات و کشف جرایم فراجا شد و مسئولیت رهبری، برنامه‌ریزی، نظارت و یاری رسانی در موارد مورد نیاز به نواحی را عهده‌دار گردید. در سال ۱۳۸۰ به موجب تغییراتی که در ساختار معاونت به وجود آمد معاونت تحقیقات و کشف جرایم به معاونت آگاهی تغییر نام یافته و اداره کل آگاهی نیز به سه اداره کل مبارزه با جرایم جنایی و مبارزه با جرایم خاص و رایانه‌ای تبدیل شد و اداره کل مبارزه با قاچاق کالا هم با تغییر نام تحت عنوان اداره کل مبارزه با جرایم اقتصادی به این معاونت ملحق گردید و پس از گذشت چندی بعد و انجام تغییر و تحولات صورت گرفته در سال ۱۳۸۵ معاونت آگاهی به پلیس آگاهی تغییر نام داده و رده‌های متعددی به عنوان زیر مجموعه‌های آن تشکیل گردید که بخشی به امور اداری، بعضی به پشتیبانی عملیات و برخی دیگر در راستای انجام امور مأموریتی–عملیاتی گام برمی‌دارند.

وظایف[ویرایش]

  • کشف جرایم، بازرسی و تحقیق، حفظ آثار و دلایل جرم، دستگیری متهمین و مجرمین و ممانعت از فرار و اختفاء آنها، انجام امور مربوط به تشخیص هویت و کشف علمی جرایم با انجام اقداماتی نظیر تهیه و اجرای طرح‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به کشف علمی جرایم
  • شناسایی و تعقیب مجرمین از طریق جمع‌آوری آثار و مدارک جرم و انجام آزمایشها بر روی آثار و مدارک به دست آمده
  • مطالعه و تحقیق دربارهٔ علل ارتکاب جرم
  • شناخت و کشف جرایم با به‌کارگیری مدارک به دست آمده، نظارت بر اجرای آنها
  • تجزیه و تحلیل جرایم و فعالیت‌های واحدهای آگاهی

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]