ژولیوس و اتل روزنبرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ژولیوس و اتل روزنبرگ
Julius and Ethel Rosenberg NYWTS.jpg
اتل و ژولیوس روزنبرگ قبل از اعدام
زادروز ژولیوس: ۱۲ مهٔ ۱۹۱۸(۱۹۱۸-خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «۵»-۱۲)
اتل: ۲۸ سپتامبر ۱۹۱۵(۱۹۱۵-09-۲۸)

هر دو در نیویورک، آمریکا
درگذشت

ژولیوس: ۱۹ ژوئن ۱۹۵۳ میلادی (۳۵ سال)
اتل:

۱۹ ژوئن ۱۹۵۳ میلادی (۳۷ سال)
۲۹ خرداد ۱۳۳۲
ملیت آمریکایی
پیشه ژولیوس مهندسی برق ، اتل خوانندگی
فرزندان میکل و روبرت

ژولیوس روزنبرگ (به انگلیسی: Julius Rosenberg) ‏ (۱۹۱۸ - ۱۹۵۳) اتل روزتبرگ (به انگلیسی: Ethel Greenglass Rosenberg) ‏ (۱۹۱۵ - ۱۹۵۳) زن و شوهر یهودی کمونیست آمریکایی که هر دو را به جرم جاسوسی و دادن اطلاعاتی راجع به سلاح‌های اتمی به شوروی در آمریکا اعدام کردند. ژولیوس و اتل از فعالان «اتحادیه کمونیستهای جوان»، سازمان جوانان حزب کمونیست آمریکا بودند.

واکنش‌ها[ویرایش]

در خلال ماجرای محاکمهٔ روزنبرگ‌ها و وقایع بعد از اعدام آن‌ها نظریه‌های مختلفی مطرح شد یکی از این نظریه‌ها دلالت بر این داشت که آمریکا می‌خواهد برخورداری شوروری از بمب اتمی را، که عامل مهمی برای برتری نظامی آمریکا بر بقیه جهان بعد از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شد، به جاسوسی ربط دهد نه رشد علمی و توانمندی‌های اتحاد جماهیر شوروی برای همین روزنبرگ‌ها را بدون مدرک کافی محاکمه و اعدام کردند.

به عقیدهٔ نویسندهٔ لومند دیپلماتیک، آمریکایی‌ها به علت عدم وجود مدارک برای اثبات اتهامات جاسوسی، از روزنبرگ‌های یهودی و کمونیست به عنوان گوشت قربانی استفاده کردند.[۱]

در ایران[ویرایش]

اعدام روزنبرگ‌ها در ایران نیز در بین روشن‌فکران واکنش‌هایی را به هم‌راه داشت. از جمله هوشنگ ابتهاج در تیر ۱۳۳۲ شعری برای آن‌ها سرود به نام روزنبرگ‌ها که در کتاب یادگار خون سرو آمده‌است.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]