چی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

چی (به چینی: ) در فرهنگ سنتی چین و حوزه فرهنگی شرق آسیا، همچنین qi یا ch'i[۱] اعتقاد بر این است که نیروی حیاتی بخشی از هر موجود زنده است. این واژه در کره‌ای گی و در ژاپنی کی تلفظ می‌شود. چی معمولاً به انرژی حیاتی یا به سادگی به عنوان «انرژی» ترجمه می‌شود و ترجمه تحت‌اللفظی آن هَوا و نَفَس و بخار است. چی اصل اساسی در طب سنتی چینی و در هنرهای رزمی چینی است. تمرین تزکیه و متعادل کردن چی چی گونگ نامیده می‌شود.

معتقدان به چی آن را به عنوان یک نیروی حیاتی توصیف می‌کنند که جریان آن برای سلامتی باید بلامانع باشد. چی یک مفهوم شبه علمی و تأیید نشده‌است[۲][۳] و با مفهوم انرژی مورد استفاده در علم ارتباطی ندارد (انرژی خود یک مفهوم علمی متروک است). مورخ پزشکی در چین، پل یو. اونشولد، اضافه می‌کند که "هیچ مدرکی دال بر مفهوم "انرژی" - چه به معنای کاملاً فیزیکی و چه حتی به معنای محاوره ای تر - در هیچ‌کجای نظریه پزشکی چینی وجود ندارد.

منابع[ویرایش]

  1. "qi | Definition & Facts | Britannica". www.britannica.com (به انگلیسی). Retrieved 2022-07-31.
  2. «Your Body's Alleged Energy Fields». Skeptoid. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۷-۳۱.
  3. Lee, M. S.; Pittler, M. H.; Ernst, E. (2008-04-10). "Effects of reiki in clinical practice: a systematic review of randomised clinical trials: Effects of reiki in clinical practice". International Journal of Clinical Practice (به انگلیسی). 62 (6): 947–954. doi:10.1111/j.1742-1241.2008.01729.x.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «en:Qi»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۲۵ ژوئن ۲۰۰۸)