چک افریقایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چک افریقایی
Saxicola torquatus -South Africa -male-8 (3).jpg
پرنده نر بالغ در آفریقای جنوبی
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان
زیرراسته: پرنده آوازخوان
تیره: مگس‌گیران
سرده: چک (Saxicola)
گونه: S. torquatus
نام علمی
Saxicola torquatus
(لینه, ۱۷۶۶)
تنوع زیستی
۱۳ تا ۱۷ زیرگونه
مترادف

Pratincola pallidigula
Saxicola axillaris
Saxicola torquata

چک افریقایی (نام علمی: Saxicola torquatus) یک گونه پرنده از تیرهٔ چک در راستهٔ گنجشک‌سانان است که ۱۳ تا ۱۷ زیرگونه دارد و مقیم آفریقای زیر صحرا و مناطق مجاور آن است. در گذشته Saxicola torquatus معمولاً به همهٔ انواع بالاگونهٔ چک معمولی اشاره داشت و برخی منابع هنوز همینگونه طبقه‌بندی می‌کنند.

این پرنده گسترهٔ پراکنده‌ای در آفریقای زیر صحرا دارد که از شمال تا سنگال و اتیوپی نیز می‌رسد. جمعیت‌هایی از آن در کوه های جنوب غربی شبه‌جزیره عربستان و ماداگاسکار و کومور یافت شده‌اند. این پرنده کوچنده نیست.

در گذشته، چک افریقایی و چک اروپایی و چک سیبری با هم به عنوان چک معمولی و با نام علمی Saxicola torquatus در نظر گرفته می‌شدند. اما بررسی‌های جدید با استفاده از شواهد انگشت‌نگاری دی‌ان‌ای میتوکندریایی cytochrome b توالی اسید نوکلئیک و دی‌ان‌ای هسته‌ای میکروستلایت، قویاً از جدایی آنها به گونه‌های متمایز حمایت می‌کند.[۱][۲][۳][۴]

نر بالغ زیرگونهٔ S. t. axillaris در کنیا

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «European Stonechat». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۰ اسفند ۱۳۹۱.
  2. «World Bird List». IOC. دریافت‌شده در ۲۰ اسفند ۱۳۹۱.
  3. Woog, F., Wink, M., Rastegar-Pouyani, E., Gonzalez, J., & Helm, B. (2008). Distinct taxonomic position of the Madagascar stonechat (Saxicola torquatus sibilla) revealed by nucleotide sequences of mitochondrial DNA[پیوند مرده]. J. Ornithol. 149: 423–430.
  4. Zink, R.M., Pavlova, A., Drovetski, S. V., Wink, M., & Rohwer, S. (2009). Taxonomic status and evolutionary history of the Saxicola torquata complex (Abstract). Molecular Phylogeny and Evolution 52: 769-773.