چک معمولی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

چک معمولی نامی است که در گذشته (و گاه اکنون) برای اشاره به پرنده‌ای از سردهٔ چک استفاده می شود. نام علمی Saxicola torquatus نیز در گذشته برابر با چک معمولی بود و امروز هم زمانی که به معنای گسترده آن استفاده شود، اشاره به همین نام است. اما امروزه «چک معمولی» را بیشتر به عنوان یک بالاگونه در نظر می‌گیرند که از گونه‌های مرتبط ولی متمایز تشکیل شده است. در این سیستم نام علمی Saxicola torquatus نیز تنها برای چک افریقایی به کار می‌رود.

در گذشته، چک اروپایی و چک سیبری و چک افریقایی با هم به عنوان چک معمولی و با نام علمی Saxicola torquatus در نظر گرفته می‌شدند. اما بررسی‌های جدید با استفاده از شواهد انگشت‌نگاری دی‌ان‌ای میتوکندریایی cytochrome b توالی اسید نوکلئیک و دی‌ان‌ای هسته‌ای میکروستلایت، قویاً از جدایی آنها به گونه‌های متمایز حمایت می‌کند.[۱][۲][۳][۴]

سه گونهٔ زیر هم که در گذشته جزو چک معمولی نبودند، امروزه اعضای این بالاگونه به نظر می‌آیند:

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «European Stonechat». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۰ اسفند ۱۳۹۱.
  2. «World Bird List». IOC. بازبینی‌شده در ۲۰ اسفند ۱۳۹۱. 
  3. Woog, F., Wink, M., Rastegar-Pouyani, E., Gonzalez, J., & Helm, B. (2008). Distinct taxonomic position of the Madagascar stonechat (Saxicola torquatus sibilla) revealed by nucleotide sequences of mitochondrial DNA. J. Ornithol. 149: 423–430.
  4. Zink, R.M., Pavlova, A., Drovetski, S. V., Wink, M., & Rohwer, S. (2009). Taxonomic status and evolutionary history of the Saxicola torquata complex (Abstract). Molecular Phylogeny and Evolution 52: 769-773.