چلک (لاهیجان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چلک
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانگیلان
شهرستانلاهیجان
بخشبخش مرکزی
دهستانلیل
مردم
جمعیت۱۳۹ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۱۴۳۰۸

چلک( Chelak) چِلای یا چِلایه،[۱] روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان لاهیجان در استان گیلان ایران است.

ریشه نام این روستا به چِل، (چیل) برمیگردد. چیل به معنای گِل و آبرفت است. به دلیل بارش سالیانه فراوان در این منطقه، از دیرباز همواره زمین نرم و بوده، به گونه ای اهالی آنجا و همچنین چهارپایان در گل فرو می رفتند. همین مسئله سبب روان شدن رودخانه های پرآب و به وجود آمدن دریاچه های متعدد شده است که زیستگاه گونه های گیاهی و جانوری بسیاری از جمله لک لک، مرغابی، غاز وحشی، سمور، گراز، و... شده است.

از دیگر گونه های جانوری بومی این منطقه میتوان به قرقاول، سار، زاغ، و انوع گنجشکان اشاره کرد. وجود جنگلهای انبوه و خاک حاصلخیز و نرم باعث شده تا این منطقه به زیستگاه گروه های بزرگ گرازهای وحشی تبدیل شود که معمولا از ریشه گیاهان وحشی و میوه درختان بلوط، فندق و گردو تغذیه میکنند.[۲][۳][۲][۲][۲][۴]


عمده محصولات کشاورزی چلک برنج، چای، انواع میوها، سبزیجات و لبنیات است.

در سالهای اخیر تخریب جنگلها و ساخت و سازهای غیرمجاز سبب تغییر چهره چلک شده و مهاجرت به این منطقه نیز همچنان رو به افزایش است.[۲]


جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان لیل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۱ نفر (۴۱خانوار) بوده‌است.


منابع[ویرایش]

  1. null, null; null, null; null, null; null, null (2017). "null". Proceedings of the 5th Unconventional Resources Technology Conference. Tulsa, OK, USA: American Association of Petroleum Geologists. doi:10.15530/urtec-2017-2670073. ISBN 978-0-9912144-4-0.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ . doi:مصاحبه و دیار حضوری از روستای چلک. 2020 مقدار |doi= را بررسی کنید (کمک). پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  3. مصاحبه با افراد بومی چلک ۲۰۲۰
  4. null, null; null, null; null, null; null, null (2017). "null". Proceedings of the 5th Unconventional Resources Technology Conference. Tulsa, OK, USA: American Association of Petroleum Geologists. doi:10.15530/urtec-2017-2670073. ISBN 978-0-9912144-4-0.