حسن بکنده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حسن بکنده
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانگیلان
شهرستانلاهیجان
بخشبخش رودبنه
مردم
جمعیت۶۲۶ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۱۴۱۰۹

حسن بکنده، روستایی از توابع بخش رودبنه شهرستان لاهیجان در استان گیلان ایران است. مردم این روستا از قوم کرد می‌باشند و به لهجه ای از زبان کردی صحبت می‌کنند. این قوم برای محافظت از مرزها و همچنین جدا کردن ایلات از یکدیگر به نواحی شمالی کشور از جمله گیلان کوچ داده شده‌اند. این روستا بر پایه قوم کرد تشکیل شده‌است. کردها افرادی غیور و میهمان نواز می‌باشند و مردم حسن بکنده ریشه در ایل جلالوند دارند که یکی از ایلات قوم کرد در زاگرس است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در ۲۵ کیلومتری شهر لنگرود و ۱۲ کیلومتری شهر چمخاله قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۳۹ نفر (۱۸۳خانوار) بوده‌است.

محصولات[ویرایش]

برنج، ماهی، هندوانه دام وطیور و مرکبات مهمتری محصول حسن بکنده ماهی بوده چنانچه در سطح استان شناخته شده می‌باشد؛ و پس ازان برنج قرار دارد و در سال‌های اخیر کشت هندوانه رشد چشم‌گیری داشته‌است.

آب و هوا[ویرایش]

آب و هوای حسن بکنده مانند دیگر نقاط گیلان از نوع اب و هوای معتدل مدیترانه‌ای با رطوبت کمی بیشتر می‌باشد. دربعضی از سال‌ها، چنانچه توده هوای سرد شمال، این ناحیه را تحت تأثیر قرار دهد، نظم واعتدال چند ساله به هم خورده و شدت سرما، زیاد می‌شود. همچنین این محل یکی از پر بارش‌ترین مناطق در کشور است و هم رده بندر انزلی و بندر کیاشهر از نظر بارش باران قرار دارد.


منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.