کلشتاجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کلشتاجان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان لاهیجان
بخش بخش مرکزی
دهستان بازکیاگوراب
نام محلی کلشتاجان
سال بنیاد ۹۰۰
مردم
جمعیت ۶۶۴ نفر
رشد جمعیت ۱۳٪-
آب‌وهوا
بارش سالانه ۳۰
اطلاعات روستایی
کد آماری ۰۱۴۲۲۹
پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۱۳۴۲۳۷

کلشتاجان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان لاهیجان در استان گیلان ایران است؛ که هم‌مرز با شهرستان سیاهکل و ۳ کیلومتری دهستان لفمجان قرار دارد.

این روستا با مردمی سختکوش و انقلابی که در جریان هشت سال جنگ تحمیلی ۳ شهید گرانقدر به نامهای شهید مازیار براری و شهید فتح اله زینعلی و شهید غلامرضا میرزایی را از خطه پاک این روستا تقدیم انقلاب و میهن مان کرده‌است. شغل اکثر اهالی کشاورزی بوده و بعضاً به شغل دامداری نیز مشغول هستند. در پی پیروزی انقلاب اسلامی این روستا از موهبت آب، برق، تلفن و گاز طبیعی برخوردار بوده و مرکز بهداشتی درمانی شامل درمانگاه، خانه بهداشت و داروخانه نیز در اینجا دایر و درحال خدمت رسانی به اهالی می‌باشد. مرکز جهاد کشاورزی نیز به همت مسئولان نیز در این روستا دایر و از طریق مروجین کشاورزی در راستای بهبود کشاورزی و تولیدات بهینه اهالی را یاری می‌نمایند.

روستای کلشتاجان از روزگاران قدیم به چندین محله تقسیم گردیده‌است:

محله نظام سرا، محله پیش بیجار، محله پس بیجار، محله پیله باغ که علت نامگذاری آن نیز به موقعیت جغرافیایی آنان مربوط می‌گردد.

نقشه[۱] قرارگیری روستای کلشتاجان در دهستان بازکیاگوراب طبق آخرین تقسیمات کشوری در سال۱۳۹۰ در سایت مرکز ملی آمار ایران

جمعیت[ویرایش]

طبق اطلاعات موجود در درگاه ملی مرکز آمار ایران طی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 روستای کلشتاجان دارای ۲۵۲ خانوار و ۶۶۴ نفر جمعیت می‌باشد؛ که از این تعداد را ۳۱۲ نفر مرد و ۳۵۲ نفر زن[۲] تشکیل می‌دهند؛ که این تعداد در مقیاس جمعیت ۱۳٪ کاهش داشته‌است؛ ولی نسب زنان به مردان طی دو دوره سرشماری ثابت باقی مانده‌است.

روستای کلشتاجان طبق آخرین سرشماری صورت گرفته در سال ۱۳۹۰ دارای ۲۷۷ خانوار و ۷۶۶ نفر جمعیت می‌باشد که از این تعداد ۴۷٪ جمعیت را مرد و ۵۳٪را زن تشکیل می‌دهند.

این روستا در دهستان بازکیاگوراب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۰۵ نفر (۲۵۷خانوار) بوده‌است.

کلشتاجان در آینه تاریخ[ویرایش]

روستای کلشتاجان در کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران جلد دوم در زمان پهلوی در سال ۱۳۲۸ نوشته حسینعلی رزم آرا که در صفحه ۲۴۰ از آن با چنین توضیحات ذکر شده‌است:


۸ک باختر لاهیجان - ۴ ک لفمجان

جلگه - معتدل مرطوب - مالاریائی - سکنه ۶۷۰ - شیعه - گیلکی فارسی.

نهر کیا جو از سفید رود - برنج ابریشم چای صیفی - شغل زراعت راه فرعی از طریق بازکیاگوراب و ۶باب دکان دارد.

خوشبختانه این کتاب بیانگر فرهنگ غنی و قدمت دیرینه روستای کلشتاجان می‌باشد. چه در بخش اقتصادی و دینی.

شایان ذکر است هم اکنون با توجه به تقسیمات کشوری کلشتاجان جزء دهستان بازکیاگوراب از بخش مرکزی لاهیجان می‌باشد؛ و البته باید اعلام کرد که از تولید ابریشم و چای به‌طور بسیار تاسف باری در این روستا کاسته شده‌است؛ ولی درتولید برنج رشد چشمگیری داشته و از لحاظ فضای کسب و کار نیز چندین برابر رشد داشته‌است.


منابع[ویرایش]

کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران جلد دوم نوشته حسینعلی رزم آرا