چشمه سرده علیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چشمه سرده علیا
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانلرستان
شهرستانسلسله
بخشبخش مرکزی
دهستانهنام
نام محلیکنی سرده
مردم
جمعیت۱۰۰ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۲۱۷۸۸۷
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۶۶۳

چشمه سرده علیا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سلسله در استان لرستان ایران است.چشمه سرده علیا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان الشتر(سلسله) در استان لرستان ایران است. این روستا همان طور که از اسمش پیداس از روی چشمه های جوشانش برگرفته شده است و درون یک دره قرار دارد که دورتادور آن را تپه‌های زیبا و یک کوه بلند به نام {نشانه}کوه قرار دارد. مردم این روستا به کشاورزی و دام پروری میکنن بیشترین ساکنان این روستا از {طایفه پولاد و زیار} هستند که از نوادگان شاهان{زیاری}اند.و عده ای هم از طایفه دولتشاه حسنوند نیز ساکنن و وصلت کرده اند.در دوران رضاخان پهلوی که حکم کرد عشایر را یکجا نشین کند (مردم آن زمان دام پرور ،در ییلاقشان ساکن بودن به دستور رضا خان چادرهایشان را آتش زدند و بالجبار در چشمه سرده خانه ساختن و در انجا ساکن شدند).البته با اسنادی که در اداره ثبت اسناد شهرستان سلسله است زمین های زیاریان از کاکارضا تا هنام و سیاهپوش بوده است که دردوران پهلوی دوم آن ها را به رعیتان واگذار کردن.البته به گفته بزرگان طایفه اول در بخش هنام (روستای عادل آباد کنونی )ساکن بودن که بخاطر دام هایشان با پسرعموهایشان تصمیم گرفتن که زمینهای نشانه کوه را با بخش هنام معاوضه میکنن. یک روایت دیگه این که طهماسب بگ پولاد وقتی دخترش را عروس محمد پور جواد پور میرحسین (معروف به توپال) میکن نصف زمین های منطقه هنام و کاکا رضا را به عنوان هدیه به او می دهد .بزرگان روستاکه در سالهای اخیربه دیار حق شتافتداند: وبزرگ این روستا زنده یاد میرزا محمدی بود است. درویش ابراهیم عینی پدر اخوان عباس ،علی عباس،خداداد،علی رحم وعلیراست عینی،،زنده یاد صیدحسن محمدپور،زنده یادصیدیوسف محمدپور،زنده یاد صیدکاظم محمدپور،زنده یادمیرزاعلی محمدی،زنده یاد حسین محمدی، زنده یاد یارولی دولتشاهی از طایفه بزرگ دولتشاه حسنوند که روحشان غریق رحمت ایزدی شود. و بزرگانی که درقید حیات هستند:صیدبزرگ محمدزاده،هادی ،صیدنازار محمدزاده میرزاعباس محمدی ،نادرمحمدی،نظرمحدی،صیدعیسی محمدپور‌‌،علی کاظم زیودار،سبزمراد بهرام نژاد،صیدحسن عینی،علی عباس طهماسبی از طایفه بزرگ پولادحسنوند، که عمرشان به درازای محبت خداوند بکشاند.{{طوایف لرستان}}{{طوایف حسنوند}}<ref name=":0">{{یادکرد وب|نویسنده=Mr|کد زبان=fa|تاریخ=2019/9|وب‌گاه=http://www.cheshmehsardeh.com|نشانی=http://www.cheshmehsardeh.com|عنوان=چشمه سرده}}</ref><ref name=":0"/>

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان هنام قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۳۴ نفر (۳۲خانوار) بوده‌است و بیشتر مردم شهرهای دور واطراف این روستا مهاجرت کرده‌اند.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.