چرخ زمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
چرخ زمان
WoT01 TheEyeOfTheWorld.jpg
نویسنده رابرت جوردن و براندون ساندرسون
ناشر تور بوکز
تاریخ نشر ۱۵ ژانویه ۱۹۹۰
سبک خیال‌پردازی حماسی
زبان انگلیسی
نوع رسانه پرینت (جلد سخت و کاغذی)

چرخ زمان (انگلیسی The Wheel of Time) یک سری رمان خیال‌پردازی حماسی که توسط نویسنده آمریکایی رابرت جوردن نوشته شده است. چرخ زمان در ابتدا قرار بود یک سری کتاب شش جلدی باشد اما جردن آن را به دوازده قسمت افزایش داد. جوردن در سال ۱۹۸۴ شروع به نوشتن اولین نسخه از این کتاب با نام چشم جهان شد که آن را در سال ۱۹۹۰ منتشر نمود. متاسفانه خود جردن پیش از اتمام جلد آخر کتاب به علت بیماری قلبی در گذشت و در همان سال، همسرش پس از مطالعه سری زاده مه، براندون ساندرسون را برای اتمام کتاب انتخاب کرد که البته باید گفت که انتخاب بسیار درستی بود. سندرسون با مطالعه یادداشت های جردن، به این نتیجه رسید که یک جلد برای اتمام کار کتاب کافی نیست و به همسر جردن پیشنهاد داد که در سه جلد کتاب رو به پایان برسونه که مورد موافقت همسر جردن قرار گرفت و این گونه چرخ زمان در نهایت چهارده جلدی شد. در این مجموعه از اسطوره ها و مکاتب زیادی مانند بوداییسم، هندوییسم، فرهنگ اروپایی، اسطوره شناسی آسیایی و اسلامی استفاده شده است.

داستان

دنیای چرخ زمان توسط "خالق" یا نور ساخته می‌شود و دشمن اصلی خودش یعنی شیطان (که در کتاب بیشتر با نام "دارک وان" شناخته میشود) را زندانی کرده و نشان جادویی به در زندان قرار میدهد. از طرف دیگر، خالق برای اداره دنیایی که ساخته است، چرخ زمان را به وجود می آورد که در واقع چرخ زمان در این دنیا غالب و حاکم به همه چیز است. چرخ، هفت قسمت دارد و هر قسمتش نشان دهنده یک دوره زمانی است. منبع انرژی چرخ قدرت یگانه است که منبع قدرت یگانه هم "منبع اصلی" نام دارد وانسان هایی وجود دارند که می توانند از این قدرت استفاده کنند که به آن ها "چنلر" گفته میشود. در این دنیا سازمانی وجود دارد به نام آئس سدای که به معنی خدمتگزاران همه می باشد و از دانشمندان و اشراف تشکیل شده است؛ در طی یکی از آزمایشات این سازمان اتفاقی برای زندان "دارک وان" افتاده و باعث میشود بتواند بر دنیا تاثیراتی وارد کند. پس از این "دارک وان" به کسانی که میخواهند به آزادی کامل او کمک کنند قول قدرت و جاودانگی می دهد؛ کسانی که به او کمک می کنند، دوستان تاریکی لقب می گیرند. یک قرن بعد از به وجود آمدن شکاف، جنگ آشکاری میان نیروهای روشنایی و تاریکی شکل می گیرد و سرانجام یک فرمانده به نام لویس ترین تلامون که با لقب اژدها هم شناخته می شود، نیروی متحدی از چنلر ها و سربازان رو تشکیل می دهد تا دوباره زندان "دارک وان" را مهر و موم کنند. اما در این میان، دارک وان، نفرینی رو رها می کند که باعث دیوانه شدن تمام چنلرهای مرد، می شود، لویس ترین تلامون یا همون اژدها، شروع می کند به کشتن خویشان و دوستان خودش و پس از آن با نام "خویشاوندکش" شناخته می شه. در این جا فردی به نام ایشمائیل که فرمانده نیروهای تاریکی بوده برای لحظه ای عقل اژدها را به او بر می گرداند و اژدها وقتی می فهمد که چه کار هایی انجام داده است، خودکشی میکند. این قضایا باعث اتفاقات مهمی در این دنیا میشود از جمله این که که چنلرهای زن، دوباره آئس سدای رو گردهم می آورند اما استفاده از قدرت یگانه رو فقط به زن ها محدود کرده و اجازه استفاده از آن را به مردها نمی دهند. و در این دوره جنگ هایی در حال وقوع است که در یکی از آنها به نام جنگ های ترولاک خدمتگزاران تاریکی به مدت چندصد سال جنگی را برای نابودی دنیا پیش می برند. فضای داستان تقریباً شبیه دوره ویکتوریایی و قرون وسطای اروپا است. یک نکته خیلی مهم که در واقع محور اصلی داستان را شکل میدهد، یک پیشگویی است که بیان میکند روزی بالاخره دارک وان آزاد شده و اژدها هم دوباره متولد خواهد شد تا با او مبارزه کند این جنگ آخرالزمانی در کتاب، آرماگدون نام دارد....

کتاب ها

لیست کتاب‌های این مجموعه به قرار زیر است: چشم جهان (۱۹۹۰) شکار عظیم (۱۹۹۰) تجلی اژدها (۱۹۹۱) قیام سایه ها (۱۹۹۲) شعله های بهشت (۱۹۹۳) ارباب آشفتگی (۱۹۹۵) تاج شمشیر (۱۹۹۶) گذرگاه خنجر ( ۱۹۹۸ ) قلب زمستان (۲۰۰۰) چهارراه شامگاهی (۲۰۰۳) چاقوی رویا (۲۰۰۵) گرد آمدن طوفان (۲۰۰۹) برج های نیمه شب (۲۰۱۰) یادآوری از روشنایی (۲۰۱۲)

[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. نقد کتاب چرخ زمان رابرت جوردن نوشته Lindsey Lowe در ۵ مه ۲۰۰۹