چاه حسن احمدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چاه حسن احمدی
تصویری از چاه حسن احمدی
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمان
شهرستانرودبار جنوب
بخشبخش جازموریان
دهستانجازموریان
نام محلیسردشت احمدی
نام‌های دیگرسردشت
نام‌های قدیمیسردشت چاه حسن
مردم
جمعیت۱۷۳ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۳۸۳۰۳۴
ره‌آوردگوجه-خیار سبز-حنا-کنجد-خرما مضافتی
وبگاه رسمیروستای چاه حسن احمدی معروف به سردشت احمدی چاه حسن از توابع بخش جاز موریان شهرستان رودبار جنوب استان کرمان است این روستا در فاصله‌ی 30کیلومتری از مرکز بخش جاز موریان شهر«زهکلوت»و 50کیلومتری مرکز شهرستان رودبار جنوب و 380کیلومتری مرکز استان کرمان قرار دارد-شغل مردم روستا کشاورزی گوجه کاری-خیار سبز-هندوانه-گندم-وسمه-حنا-کنجد و اندکی نخیلات خرما و دامداری گاو و گوسفند می باشد و مالکیت دارای موتور پمپهای کشاورزی برقی و گازوییلی میباشند و فامیل های پندار بخش-آزاد چهر-هشتوگانی-خالقپور-احمدی و پردلی اکثریت جمعیت روستا را تشکیل می دهند و با گویش محلی رودباری«اتی -آتی »تکلم میکنند که دارای آب و هوایی گرم و خشک است و اصلیت مردم روستا از دهستان کوهستان بوده وتاریخ روستای چاه حسن با تاریخ رودبار زمین که از هلیل رود تا جاز موریان و قسمتی از بلوچستان می باشد گره خورده است-آداب عروسی و سایر مراسم ها ومناسبات مانند سایر روستا های رودبار زمین وپنج شهرستان جنوبی استان کرمان که ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم گذشته این منطقه دارد برگزار میگردد وهمه ی اهالی این روستاشیعه هستند و همه لباس فارسی می پوشند و لباس محلی «بلوچی رودباری است که اکثرا بزرگترها«زنان و مردان بزرگسال می پوشند.وجمعیت روستای سردشت احمدی چاه حسن«چاه حسن احمدی»طبق سرشماری مرکز بهداشتی درمانی چاه حسن در ابتدای سال 1397-900نفر بوده که در سرشماری نفوس و مسکن سال 1395که به‌صورت اینترنتی بوده فقط 173نفر ثبت گردیده است.
از معتمدین روستا آقای علی پندار بخش فرزند حسین میتوان نام برد که برای زدودن غبار محرومیت از این روستای بی انتهایی محرومیت با پیگیری چندین و چند ساله خود تا حدودی توانسته مشکلات روستا را مرتفع گرداند این جوان دلسوز و تحصیلکرده امیدوار است باتوکل بر خدا وند متعال و پیگیری مجدانه میتوان روز به روز برای پیشرفت و آبادانی این روستا گام های بلند تری برداشت.

چاه حسن احمدی، روستایی از توابع بخش جازموریان شهرستان رودبار جنوب در استان کرمان ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان جازموریان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.