زیارت میرمقداد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زیارت میرمقداد
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکرمان
شهرستانرودبار جنوب
بخشبخش جازموریان
دهستانجازموریان
نام محلیزِگِردی
نام‌های دیگرزِگِشتَک
نام‌های قدیمیزِگِردی
سال بنیاد1202
مردم
جمعیت۱۱۸۰ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت26/22
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه10/64
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۱۴۹۷۱
پیش‌شمارهٔ تلفن0349
وبگاه رسمیzegerdi

'زیارت میرمقداد'(زِگِردی)، روستایی از توابع بخش جازموریان شهرستان رودبار جنوب در استان کرمان ایران است. این روستا دارای قدمتی تاریخی است که همزمان با تمدن جیرفت وجود داشته و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی قدمتش را می‌توان به قبل از تمدن هلیل رود هم تخمین زد،، تپه باستانی ، قبرستان گبرها ، ومقبره‌های صدر اسلام از جمله آثار تاریخی زگردی می‌باشند، وجود هامون جازموریان و سفره‌های آب زیرزمینی این منطقه را به قطب کشاورزی و دامداری تبدیل کرده ، اما از نظر موسسات و امکانات رفاهی و خدماتی دولتی صفر میباشد، مردم این منطقه از نژاد بلوچ هستند و به زبان بلوچی تکلم میکنند ، روابط اجتماعی ، فرهنگ و سنتشان بلوچی و بسیار متعصب و پایبند به آن هستند ، تمامی ساکنان از طایفه زمانخانی و از نوادگان شخصی بنام علی فرزند یاراحمد که پس از وارد شدن به زگردی خود را رگام معرفی کرد می‌باشند، زمانخانیها خودرا یکی از تیرههای یاراحمدزهی و از نوادگان میرچاکر رند پادشاه مکران می دانند

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان جازموریان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۷۷۸ نفر (۳۶۶خانوار) بوده‌است.


منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.

(زِگِردی ،بلوچتبار)