پیوند ورودی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اگر این شکلک‌ها نشان‌دهنده وب‌گاه باشند، وب‌گاه زرد بیشترین پیوند ورودی را نسبت به دیگر وبگاه‌ها دارد.

پیوند ورودی یا بک‌لینک (به انگلیسی: Backlink یا Inlink) به ابرپیوند[۱] یک وب‌گاه به وب‌گاه دیگر می‌گویند که یکی از موارد تعیین‌کنندهٔ میزان بهینه‌سازی موتور جستجو می‌باشد. بک لینک یا لینک بیلدینگ به معنی اتصال در اینجا به معنی اتصال یک سایت به سایت دیگر از طریق ادرس دادن به کلمه کلیدی مورد نظر شما می باشد بک لینک دونوع می باشد بک لینک داخلی که داخل سایت می باشد یعنی از صفحه ای به صفحه ای دیگر لینک داده می شود و بک لینک خارجی به معنی این است که از یک سایتی به سایت ما لینک داده بشود هر دو این فعالیت‌ها برای سئو انجام می شود درواقع یکی از کارهای مهم برای این است که سایتمان را بهینه کنیم برای موتورهای جستجو .

بک لینک باعث بالا رفتن امتیاز سایت می شود و اعتبار سایت را زیاد می کند به طور کلی به تمامی این فعالیت‌ها لینک بیلدینگ گفته می شود

انواع بک لینک ها (از لحاظ ارزش)[ویرایش]

بک لینک‌ها از لحاظ میزان ارزش انتقالی، به دو دسته زیر تقسیم می شوند :

دوفالو (Do-Follow)[ویرایش]

بک لینک‌های دوفالو ، لینک‌هایی هستند که سبب انتقال ارزش و اعتبار از سایت (یا صفحه) مبدا به سایت (یا صفحه) مقصد می شوند. اکثر متخصصان سئو تلاش می کنند تا لینک‌هایی از این دسته بدست بیاورند. موارد زیر مثال‌هایی هستند از مکان‌هایی که معمولا لینک‌های آنها دوفالو است :

  • رپورتاژ آگهی
  • بک لینک‌های طبیعی درون محتوا
  • برخی از پست‌های مهمان

نوفالو (No-Follow)[ویرایش]

بک لینک‌های نوفالو، لینک‌هایی هستند که سبب انتقال ارزش و اعتبار از سایت (یا صفحه) مبدا به سایت (یا صفحه) مقصد نمی شوند. البته عده ای عقیده دارند که لینک‌های نوفالو نیز در سئو تاثیر دارند اما تاثیر آنها به اندازه لینک‌های دوفالو نیست. برخی عقیده دارند که چون مت کاتس عضو بخش جستجوی گوگل در صفحه [۲] راهنمای وبمستران گفته است : "In general, we don't follow them" یعنی بطور کلی ما اونهارو دنبال نمیکنیم، پس احتمال دنبال شدن این لینکها وجود دارد. موارد زیر مثال‌هایی هستند از مکان‌هایی که معمولا لینک‌های آنان نوفالو است :

  • کامنت بک لینک ها
  • فروم‌ها و انجمن ها
  • پیوندهای بیرونی ویکی پدیا

انواع بک لینک ها (از نظر نحوه بدست آوردن)[ویرایش]

بک لینک‌ها به روش‌های مختلفی ایجاد می شوند. بنابراین با توجه به نحوه ایجاد شدن بک لینک، می توان آنها را به 3 دسته تقسیم کرد :

بک لینک های طبیعی[ویرایش]

این دسته از بک لینک ها، با ارزش ترین لینک‌هایی هستند که برای یک وبسایت می توانند ایجاد شوند. بک لینک‌های طبیعی یعنی لینک‌هایی که به صورت طبیعی از وبسایت‌های دیگر به وبسایت شما داده شده است و شما هیچ نقشی در ساخت آنها نداشتید.

بک لینک های درخواستی[ویرایش]

این دسته از بک لینک‌ها نیز همانند گروه قبلی با ارزش هستند اما برای ایجاد آنها باید از مدیران وبسایت‌های دیگر درخواست کنید تا لینک شما را در سایت خود قرار دهند.

بک لینک های خودساخته[ویرایش]

این دسته از بک لینک‌ها همگی توسط خود شخص ایجاد می شود و در واقع تمامی لینک‌هایی که به این روش ایجاد می شوند، جز تکنیک‌های لینک بیلدینگ کلاه سیاه هستند. (چرا که گوگل اساسا مخالف ساخت بک لینک است.)

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Hyperlink
  2. [۱]Google Webmaster

منابع[ویرایش]