پرش به محتوا

هرزآگهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هرز آگهی)

هرزآگهی یا پیام بازرگانی هرز (به انگلیسی: Spamdexing)، گونهٔ جدیدی از تبلیغات اینترنتی می‌باشد که بر اساس فناوری‌های موتورهای جستجو، به نمایش آگهی‌های نادرست و ناهماهنگ با واژه‌های جستجوشده می‌پردازد. در این روش، کاربری که در یک موتور جستجو به دنبال کلمه‌ای می‌گردد، به اشتباه، به سایت‌هایی دروغین وارد می‌شود و آگهی‌هایی را مشاهده می‌کند که هیچ ربطی به واژه مورد جستجو ندارند. هدف از ایجاد هرزآگهی، جذب بازدیدکنندگان هرچه بیشتر، از موتورهای جستجو می‌باشد. مدیران وب (وب‌مسترها)، از این افزایش بازدید، جهت جذب آگهی و درآمد بیشتر استفاده می‌کنند.

اشکالات

[ویرایش]
  1. بسیاری از کاربرانی که به دنبال نتایج ویژه‌ای در موتورهای جستجو می‌گردند، با ورود به وب‌سایت‌های هرزآگهی، نتایج مورد نیاز خود را نمی‌یابند.
  2. وب‌سایت‌های هرزآگهی، مقدار زیادی از وقت کاربران را بیهوده از بین می‌برد.
  3. کاربران در یافتن نتایج دچار سردرگمی و گمراهی می‌گردند و برای یافتن نتایج خود باید وقت و انرژی بیشتری مصرف کنند.
  4. کاربر با ورود به وب‌سایت هرزآگهی، دچار رنجش و دلخوری می‌گردد و در دراز مدت از آگهی‌ها مشاهده‌شده، متنفر می‌گردد.
  5. معمولاً آگهی‌دهندگان (مشتریان) در این‌گونه سایت‌ها، اطلاع درستی از نحوه کارکرد هرزآگهی‌ها ندارند و بازدیدکنندگان کاذب را به اشتباه، به عنوان مشتریان بالقوه می‌شناسند.
  6. بسیاری از افراد، هرزآگهی‌ها را نوعی کلاهبرداری اینترنتی می‌دانند. همچنین موتورهای جستجویی همچون گوگل در صورت مشاهده چنین مواردی با آن‌ها برخورد جدی می‌کنند و این سایت‌ها را در فهرست سیاه خود قرار می‌دهند.

مزایا

[ویرایش]

استفاده درست و بجا از دانش موتورهای جستجو و نمایش آگهی و ارئه مناسب‌ترین نوشتار یا کالا به کاربر، به گونه‌ای که سبب رضایت کاربر گردد، اقدامی مناسب به‌شمار می‌رود. البته در چنین مواردی، دیگر وب‌سایت به عنوان یک سایت هرزآگهی شناخته نمی‌شود. وب‌سایت‌های هرزآگهی در برخی موارد مطالب و محتوای سایت‌های دیگر را جستجو، طبقه‌بندی و آرشیو می‌کنند و گاهی با ارائه مجدد، سبب نمایش بهتر یک کالا یا نوشتار به کاربر می‌گردند.

روش‌های شناسایی هرزآگهی

[ویرایش]

افزودن کلی کلمات کلیدی جستجوشده در پایان نام سایت

[ویرایش]

روش‌های تشخیص وب‌سایت‌های هرزآگهی کلی است. این وب‌سایت‌ها برای پنهان‌سازی و مشابه‌سازی خود در بین سایت‌های مشابه و واقعی دیگر، از روش‌های مختلفی سود می‌برند. این روش‌ها همراه با پیشرفت فناوری و افزایش تجربه مدیران سایت، پیشرفته‌تر می‌شوند و پس از یک دوره زمانی تغییر چهره می‌دهند. در ادامه به برخی از این روش‌ها می‌پردازیم. به یاد داشته باشید که این روش‌ها کلی بوده و گاهی به صورت ترکیبی از چند روش نیز به کار می‌رود.

پس از جستجو و نمایش نتایج و با دقت در URL لینک مشکوک به هرزآگهی در موتور جستجو، به الگوهای مشابه زیر برمی‌خوریم:

http://www.example.com/?keyword=keyword(1)+keyword(2)+...+keyword(n)
http://www.example.com/?Result=keyword(1)_keyword(2)_..._keyword(n)
http://www.example.com/keyword(1)_keyword(2)_..._keyword(n).html
http://keyword(1)_keyword(2)_..._keyword(n).example.com

در تمام موارد، واژه‌های جستجوشده به عنوان بخشی از لینک سایت مشاهده می‌شود. این کلید واژه‌ها گاهی به صورت زیر دامنه و گاهی به صورت یک فایل html در پایان آدرس یا به صورت افزودن یک به یک آدرس‌ها در بخشی از سایت مشاهده می‌شود. در این لینک‌ها، کلید واژه‌ها، با کاراکترهایی همچون "+"(plus) یا "_" (underline) یا "-" (dash) یا "۲۰٪" (space) یا … در کنار هم قرار می‌گیرند و به آدرس کلی سایت اضافه می‌گردند.

  1. روش کلی دیگر جهت شناسایی هرزآگهی، مشاهده یک وب‌سایت در نتایج جستجو می‌باشد؛ به گونه‌ای که بارها و بارها و با جستجوی کلمات کلیدی مختلف، شما همواره به یک وب‌سایت در نتایج جستجو برمی‌خورید. این وب‌سایت به روشی که در بالا گفته شد، کلید واژه‌ها رابه آدرس خود می‌افزاید.
  2. مشاهده الگوها و عباراتی خاص در دامنه سایت، کلماتی همچون: تبلیغات هوشمند، ads, Advertise, payam, agahi, article و کلمات عمومی دیگری که بیانگر تبلیغاتی بودن وب‌سایت است، یا جنبه عمومی وب‌سایت را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که این الگوها جنبه کلی و احتمالی دارد و به معنای قانون کلی و بی‌نقص جهت شناسایی هرزآگهی نیست.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]