هرزآگهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هرز آگهی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

هرزآگهی یا پیام بازرگانی هرز (به انگلیسی: Spamdexing) گونه جدیدی از تبلیغات اینترنتی می‌باشد، که بر اساس فناوری‌های موتورهای جستجو، به نمایش آگهی‌های نادرست و ناهماهنگ با واژه‌های جستجو شده می‌پردازد. در این روش کاربری که در یک موتور جستجو به دنبال کلمه ای می‌گردد، به اشتباه، به سایتهایی دروغین وارد می‌شود و آگهی‌هایی را مشاهده می‌کند که هیچ ربطی به واژه مورد جستجو ندارند. هدف از ایجاد هرز آگهی، جذب بازدید کنندگان هرچه بیشتر، از موتورهای جستجو می‌باشد. مدیران وب (وبمسترها) از این افزایش بازدید، جهت جذب آگهی و درآمد بیشتر استفاده می‌کنند.

اشکالات[ویرایش]

  1. بسیاری از کاربرانی که به دنبال نتایج ویژه ای در موتورهای جستجو می‌گردند، با ورود به وبسایت‌های هرز آگهی، نتایج مورد نیاز خود را نمی‌یابند.
  2. وبسایت‌های هرز آگهی، مقدار زیادی از وقت کاربران را بیهوده از بین می‌برد.
  3. کاربران در یافتن نتایج دچار سردرگمی و گمراهی می‌گردند و برای یافتن نتایج خود باید وقت و انرژی بیشتری مصرف کنند.
  4. کاربر با ورود به وبسایت هرز آگهی، دچار رنجش و دلخوری می‌گردد، و در دراز مدت از آگهی‌ها مشاهده شده، متنفر می‌گردد.
  5. معمولاً آگهی دهندگان (مشتریان) در این‌گونه سایتها، اطلاع درستی از نحوه کارکرد هرز آگهی‌ها ندارند و بازدید کنندگان کاذب را به اشتباه، به عنوان مشتریان بالقوه می‌شناسند.
  6. بسیاری از افراد، هرز آگهی‌ها را نوعی کلاهبرداری اینترنتی می‌دانند. همچنین موتورهای جستجویی همچون گوگل در صورت مشاهده چنین مواردی با آن‌ها برخورد جدی می‌کنند و این سایتها را در فهرست سیاه خود قرار می‌دهند.

مزایا[ویرایش]

استفاده درست و بجا از دانش موتورهای جستجو و نمایش آگهی و ارئه مناسبترین نوشتار یا کالا به کاربر، بگونه ای که سبب رضایت کاربر گردد، اقدامی مناسب به‌شمار می‌رود. البته در چنین مواردی، دیگر وبسایت به عنوان یک سایت هرزآگهی شناخته نمی‌شود. وبسایتهای هرز آگهی در برخی موارد مطالب و محتوای سایتهای دیگر را جستجو، طبقه‌بندی و آرشیو می‌کنند، و گاهی با ارائه مجدد، سبب نمایش بهتر یک کالا یا نوشتار به کاربر می‌گردند.

روشهای شناسایی هرز آگهی[ویرایش]

۱- افزودن کلی کمات کلیدی جستجو شده در پایان نام سایت:

روش‌های تشخیص وبسایتهای هرز آگهی کلی بوده. این وبسایتها برای پنهان سازی و مشابه سازی خود در بین سایتهای مشابه و واقعی دیگر، از روش‌های مختلفی سود می‌برند. این روش‌ها همراه با پیشرفت فناوری و افزایش تجربه مدیران سایت، پیشرفته تر می‌شوند و پس از یک دوره زمانی تغییر چهره می‌دهند. در ادامه به برخی از این روش‌ها می‌پردازیم. بیاد داشته باشید که این روش‌ها کلی بوده و گاهی به صورت ترکیبی از چند روش نیز بکار می‌رود.

پس از جستجو و نمایش نتایج و با دقت در url لینک مشکوک به هرز آگهی در موتور جستجو، به الگوهای مشابه زیر برمی‌خوریم:

http://www.example.com/?keyword=keyword(1)+keyword(2)+...+keyword(n)
http://www.example.com/?Result=keyword(1)_keyword(2)_..._keyword(n)
http://www.example.com/keyword(1)_keyword(2)_..._keyword(n).html
http://keyword(1)_keyword(2)_..._keyword(n).example.com

در تمام موارد، واژه‌های جستجو شده به عنوان بخشی از لینک سایت مشاهده می‌شود. این کلید واژه‌ها گاهی به صورت زیر دامنه، و گاهی به صورت یک فایل html در پایان آدرس یا به صورت افزودن یک به یک آدرس‌ها در بخشی از سایت مشاهده می‌شود. در این لینکها، کلید واژه‌ها، با کاراکترهایی همچون "+"(plus) یا "_" (underline) یا "-" (dash) یا "۲۰%" (space) یا … در کنار هم قرار می‌گیرند و به آدرس کلی سایت اضافه می‌گردند.

  1. روش کلی دیگر جهت شناسایی هرز آگهی، مشاهده یک وبسایت در نتایج جستجو می‌باشد، بگونه ای که بارها و بارها و با جستجوی کلمات کلیدی مختلف، شما همواره به یک وبسایت در نتایج جستجو برمی‌خورید. این وبسایت به روشی که در بالا گفته شد، کلید واژه‌ها رابه آدرس خود می‌افزاید.
  2. مشاهده الگوها و عباراتی خاص در دامنه سایت، کلماتی همچون: تبلیغات هوشمند، ads، Advertise، payam، agahi، article و کلمات عمومی دیگری که بیانگر تبلیغاتی بودن وبسایت است، یا جنبه عمومیت وبسایت را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که این الگوها جنبه کلی و احتمالی دارد و به معنای قانون کلی و بی نقص جهت شناسایی هرز آگهی نیست.

نمونه وبسایتهای هرز آگهی در ایران[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

جاسوس افزار

ویروس

منابع[ویرایش]