گلنگدن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گلنگدن ژ۹۸

گَلَنگِدن یا به ترکی ایرانی (چیزی که میآید ومیرود) یا روآیک (به انگلیسی: Bolt) وسیله‌ای است در برخی از انواع سلاح‌های گرم که کارش جابجا کردن فشنگ در لوله سلاح است.

گلنگدن معمولاً استوانه‌ای فلزی است که ابزارهای شلیک مثل سوزن و فنر در داخل آن قراردارد و بر بدنه آن نیز برآمدگی‌هایی (به نام خار) برای قفل کردن آن هنگام شلیک قرار دارد. گلنگدن با دست (در سلاح‌های غیر خودکار) یا بطور خودکار (در سلاح‌های خودکار و نیمه خودکار) جلو و عقب می‌رود.

گلنگدن دستی برای راحتی کار شامل دسته‌ای است که روی سلاح دیده می‌شود. در سلاح‌های خودکار و نیمه خودکار گلنگدن معمولاً دیده نمی‌شود.

گلنگدن با حرکت به عقب پوکه فشنگ شلیک شده را (معمولاً با ناخن فشنگ‌کش) به عقب می‌کشد و به بیرون پرتاب می‌کند. گلنگدن با حرکت به جلو فشنگ تازه را که با فشار فنر از خزانه به جلوی مسیر گلنگدن آمده است به داخل جان لوله می‌راند و پس از قفل شدن گلنگدن و چکاندن ماشه سوزنی که داخل گلنگدن قراردارد با فشار فنر سوزن به چاشنی فشنگ ضربه می‌زند و باعث انفجار خرج چاشنی و خرج فشنگ می‌شود.

واژهٔ گلنگدن از ترکی گرفته شده و به معنی «آینده و رونده» است.[۱][۲] فرهنگستان پیشین زبان پارسی برای گلنگدن برابر «روآیک» را تصویب کرده بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. wikt:گلنگدن
  2. علی‌اکبر دهخدا و دیگران، سرواژهٔ «گلنگدن»، لغت‌نامهٔ دهخدا (بازیابی در ۸ اسفند ۱۳۹۵).