پست پیشتاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پست پیشتاز(EMS)، سریع‌ترین سرویس پستی کشور ایران، پست پیشتاز است که کلیه عملیات پستی آن از لحظه قبول مرسولات تا توزیع آن‌ها در داخل و خارج از کشور ایران، در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌گیرد. در حال حاضر، مرسولات قبول شده در تهران به مقصد مراکز استان‌ها و بیش از ۱۰۰ شهر دیگر ظرف مدت ۲۴ ساعت به گیرندگان تحویل داده می‌شود. حداکثر زمان تحویل یک مرسوله پیشتاز درون شهری به گیرنده ۱۲ ساعت و برای شهرستان‌ها ۲۴ تا ۴۸ ساعت است. این زمان در خارج از کشور ۷۲ ساعت می‌باشد.البته مدت های ذکر شده در روز های کاری میباشد و در روزهای تعطیل سرویس دهی انجام نمیگیرد.

امکانات[ویرایش]

در صورت داشتن هرگونه شکایت، اعم از وضعیت مرسوله‌ی دریافت‌شده، برخورد مأموران پستی، مدت زمان ارسال و ... می‌توان در صفحه‌ی http://eop.post.ir/ متعلق به شرکت‌پست‌ایران مطرح کرد.

نکات مهم[ویرایش]

پست پیشتاز، مستلزم توجه مشتریان گرامی به نکات زیر است:

  1. استفاده از کدپستی عملیات پستی را سریعتر و دقیقتر می‌کند.
  2. استفاده از پوشش مناسب برای بسته‌بندی مرسولات، از آسیب رسیدن به محتویات مرسوله جلوگیری می‌کند.
  3. در صورتی که مرسوله مفقود شود اگر بیمه باشد، غرامتی مطابق با ارزش اظهار شده به فرستنده پرداخت می‌شود و در غیر این صورت، مطابق مقررات مبلغی که معمولاً ۱۲ برابر کرایه پستی است به عنوان غرامت به فرستنده پرداخت می‌شود. در صورت دیر رسیدن مرسوله نیز دوبرابر کرایه پستی مرسوله، غرامت به فرستنده تعلق می‌گیرد.
  4. در صورت عدم حضور گیرنده در نشانی مرسوله، برای وی اطلاعیه صادر می‌شود و پس از دوبار مراجعه نامه رسان، برای اشخاص حقیقی و صندوق‌های شخصی ۷ روز و برای اشخاص حقوقی ۱۰ روز، مرسوله در دفتر مقصد نگهداری و سپس به فرستنده عودت داده می‌شود.
  5. نشانی‌ها باید درست، کامل و خوانا به همراه تلفن‌های تماس گیرنده نوشته شود.
  6. برای آگاهی از زمان وصول مرسوله به گیرنده، می‌تواند به جدول زمان‌بندی نصب شده در دفاتر پستی مراجعه کرد.
  7. درصورتی که مرسوله حاوی اوراق بهادار و یا اشیاء قیمتی باشد، باید از سرویس بیمه پیشتاز استفاده کرد.
  8. در صورت عدم دسترسی به شخص گیرنده در نشانی‌های مراکز دولتی، نظامی، آموزشی و یا مجتمع‌های مسکونی، مرسوله به دبیرخانه و یا نماینده تعیین شده، تحویل می‌گردد.
  9. درصورت نیاز به آگاهی از سرنوشت مرسوله می‌توان از فردای روز تحویل، حداکثر تا سه ماه بعد، از طریق واحد پستی مبدأ اقدام نمود.
  10. در صورت داشتن کد مرسوله می‌توان از طریق صفحه http://newtracking.post.ir از وضعیت مرسوله اطلاع پیدا کرد.

منابع[ویرایش]

پست نیوز