پرواز شماره ۱۴۹۳ اهواز-بندرعباس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پرواز۱۴۹۳ پروازی داخلی در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۷۹ از اهواز به مقصد بندرعباس بود، که در حین سفر توسط خالد حردانی و تعدادی از اقوام وی ربوده شد و پس از درگیری با گارد پرواز، این هواپیماربایی به سرانجام نرسید و همهٔ عوامل آن دستگیر شدند. این هواپیما از نوع یاک-۴۰ بود.

بعد این هواپیماربایی پرونده‌ای در این مورد تشکیل شد و متهمان پرونده به اعدام و حبس ابد محکوم شدند. فیلم ارتفاع پست بر اساس ماجرای واقعی این هواپیماربایی توسط ابراهیم حاتمی‌کیا ساخته‌شده‌است.[۱] هواپیماربایان دلیل این اقدام خود را فقر اقتصادی اعلام می‌کردند.

گزارش رویداد[ویرایش]

پس از پرواز شمارهٔ ۱۴۹۳ از فرودگاه بندرعباس به سمت اهواز در حالی‌که هواپیما به مقصد خود در اهواز نزدیک می‌شد و ۱۰۰ کیلومتری اهواز نزدیک می‌شود. یکی از هواپیماربایان با اعلام اینکه دچار دل‌درد شدید و حالت تهوع شده به سمت گارد پرواز رفت و به وی حمله کرد، او این فرد را با پنجه‌بوکس و ضربات دست مجروح کرد. پس از این رخداد سایر مأموران گارد پرواز به یاری مأمور مجروح رفتند که سایر اعضای گروه به آن‌ها حمله کردند. مهاجمان یک عدد تپانچه نیز در اختیار داشتند که یکی از آن‌ها آن‌را در جوراب خود پنهان کرده بود. تعداد هواپیماربایان ۱۸ و ۲۳ نفر اعلام شده‌است.[۲] در طی این حادثه هم مهاجمان و هم مأموران گارد مورد اصابت گلوله قرار گرفتند اما کسی کشته نشد.

پروندهٔ قضایی[ویرایش]

خالد حردانی اتهام اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در امنیت پرواز در ماجرای هواپیماربایی در سال ۱۳۷۹ به اعدام محکوم شد. اما ۲ عضو دیگر به نام‌های فرهنگ و شهرام پورمنصوری به حبس ابد محکوم شدند. درحالی‌که حکم اعدام خالد حردانی قطعی شده بود و در آستانهٔ اعدام قرار داشت با دستور محمود هاشمی شاهرودی این اعدام در همان روز متوقف شد؛ پس از توقف حکم اعدام توسط رئیس وقت قوهٔ قضاییه این هواپیماربایان با ابراز پشیمانی و ندامت درخواست عفو کردند که پروندهٔ آنان برای رسیدگی به کمیسیون عفو و بخشودگی فرستاده شد.[۳][۴] اعضای کمیسیون عفو و بخشودگی نیز پس از رسیدگی اعدام خالد حردانی را به ۲۰ سال زندان و حکم ۲ برادر، شهرام و فرهنگ پورمنصوری را نیز از حبس ابد به ۱۵ سال زندان کاهش دادند.[۵]

در ۳۱ فروردین ۱۳۹۹، ابراهیم حاتمی‌کیا طی نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه سید ابراهیم رئیسی درخواست عفو و بخشش ۴ هواپیماربا را داد. سپس طی مدت یک سال در ۹ فروردین ۱۴۰۰ با موافقت ابراهیم رئیسی، ۴ هواپیماربای پرواز شماره ۱۴۹۳ اهواز-بندرعباس به مناسبت زادروز دوازدهمین امام شیعیان حجت بن الحسن، بعد از ۲۰ سال، عفو و از زندان آزاد شدند.[۶]

منابع[ویرایش]

  1. «مهاجرت به همراه همه خانواده و یک اسلحه!». قدس‌آنلاین. ۱۱ خرداد ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷.
  2. ازدواج متهم واقعی «ارتفاع پست» در اوین/ درخواست هواپیما ربا از مسئولان خبرگزاری مهر
  3. «جزئیات جنجالی‌ترین هواپیماربایی ایران، 15 سال پس از واقعه». ایران‌وایر. ۲۸ مارس ۲۰۱۵.
  4. «تلاش وکیل سه جوان متهم به هواپیماربایی برای جلوگیری از اعدام آنها». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۹-۱۵.
  5. «نجات هواپیما ربایان از مجازات اعدام». روزنامه ایران شماره شماره 3775 9/8/86. دریافت‌شده در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷.
  6. زهرا منصوری (۹ فروردین ۱۴۰۰). «حاتمی‌کیا واسطه آزادی ۴ هواپیماربا شد/ پایان متفاوت «ارتفاع پست»». خبرگزاری مهر. دریافت‌شده در ۳۱ مارس ۲۰۲۱.