پدر همه بمب‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آزمایش انفجار پدر همهٔ بمب‌ها با آغاز ابر قارچی

پدر همهٔ بمب‌ها یا (به روسی: Папа всех бомб)، نام قوی‌ترین بمب گرمافشاری‌ ‌جهان است که در 11 سپتامبر سال ۲۰۰۷ توسط روسیه آزمایش شد. ‌این آزمایش جوابی به آزمایش «مادر همهٔ بمب‌ها» بود که توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳ انجام شد که پیش از «پدر همهٔ بمب‌ها» قوی‌ترین بمب گرمافشاری جهان بود.

ویژگی‌ها[ویرایش]

این بمب که با هواپیما حمل می‌شود، توانایی ایجاد خلاء دارد‌ ‌و قابل مقایسه با قدرت و کارایی یک بمب هسته‌ای ولی بدون ایجاد خسارات‌ ‌زیست‌محیطی ناشی از یک بمب هسته‌ای است‌. این بمب که به طور مخفیانه ساخته شده قدرتی بیش از بمب‌های هسته‌ای داشته و ارتعاش‌های ناشی از انفجار آن به مراتب شدیدتر از ارتعاش‌های هسته‌ای است. این بمب موسوم به پدر تمام بمب ها است و قدرت آن چهار برابر بیشتر از پرقدرت‌ترین بمب‌های کنونی جهان است که در اختیار آمریکا قرار دارد. زیرا از یک نوع جدید و بسیار کارآمد مواد منفجره که به آن اشاره‌ای نشده‌است، بهره می‌برد. MOAB یا مادر همهٔ بمب‌ها که پیش از این به عنوان قوی‌ترین سلاح گرمافشاری شناخته می‌شد و در سال ۲۰۰۳ آزمایش شده بود، یک بمب هدایت شونده‌ ‌ماهواره‌ای دوربرد است و آمریکا از آنها در جنگ با طالبان در افغانستان استفاده کرد.

بمب روسی نخستین بار توسط هواپیمای تُپُلُف ت.او-۱۶۰ در محل آزمایش فرو ریخته شد. قدرت این بمب‌ها که با شدت زیادی منفجر شدند، بیش از حد تصور است. این بمب از لحاظ اندازه از بمب‌های MOAB آمریکایی کوچکتر است، اما به دلیل استفاده از نانوفناوری در ساخت آن و با توجه به حرارتی که در زمان منفجر شدن در مرکز انفجار تولید می‌شود قدرت آن بسیار بیشتر از بمب‌های آمریکایی است. بمب اتم گرمافشاری جدید می‌تواند جایگزین یک سری از ابزار هسته‌ای با قدرت ضعیف تر شود که قبلاً ساخته شده بود. در همین زمینه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد این طرح نظامی هیچ‌کدام از توافقات بین‌المللی را نقض نمی‌کند و به ایجاد‌ ‌رقابت تسلیحاتی تازه‌ای در جهان منجر نخواهد شد. بمب روسیه حاوی ۸٫۷ تن ماده منفجره قوی است، در حالی که بمب آمریکا بیش از‌ ‌هفت تن ماده منفجره دارد‌. بمب آمریکا معادل ۱۱ ‌تن تی. ان. تی است در حالی که بمب روسیه معادل ۴۴ تن از این ماده منفجره می‌باشد. همچنین شعاع‌ ‌انفجار بمب روسیه معادل ۳۰۰ متر و دو برابر شعاع انفجار بمب آمریکا است. این بمب روسی در ابتدا توده‌ای از مواد آتش‌زا در شعاع انفجاری خود ایجاد می‌کند که با اکسیژن موجود در جو مخلوط می‌شود. سپس در مرحله بعد، این توده آتش می‌گیرد. بطوریکه تمام منطقه آتش گرفته شده را نابود می‌کند.

دیدگاه سیاسی[ویرایش]

آزمایش این بمب با توجه به تنش‌های به وجود آمده میان مسکو و واشنگتن به دلیل مسائلی چون استقرار سپر موشکی آمریکا در اروپای شرقی، پرواز مجدد هواپیماهای راهبردی روسیه و امکان تعلیق حضور در پیمان نیروهای متعارف از سوی روسیه، می‌تواند بیش از گذشته، روابط دو کشور را به دوران جنگ سرد نزدیک کند. آزمایش بمب گرمافشاری توسط روسیه نشان دهنده توان نظامی این کشور در پاسخ به طرح آمریکا برای استقرار تجهیزات ضد موشکی خود در شرق اروپاست.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]