پاکسازی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ در ترکیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پاکسازی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ در ترکیه
بخشی از Turkish government–Gülen movement conflict
پاکسازی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ در ترکیه در Turkey قرار گرفته‌است
Ankara
Ankara
Istanbul
Istanbul
پاکسازی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ در ترکیه (Turkey)
تاریخ 16 July 2016 – ongoing
مکان
وضعیت
  • Turkey's حزب عدالت و توسعه government solidify control over military, judiciary, media, education.
  • Over 160,000 judges, teachers, police and civil servants suspended or dismissed, together with about 50,000 formally arrested.
طرف‌های درگیری مدنی
چهره‌های شاخص
واحدهای درگیر
تلفات
None

پاکسازی ۲۰۱۶–۲۰۱۷ در ترکیه مجموعه‌ای از پاکسازی هاست که توسط حکومت جمهوری ترکیه در شرایط وضعیت اضطراری متعاقب کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه در حال انجام است. این پاکسازی از ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ آغاز شده است و پس از بازداشت فوری افسرانی که متهم به طراحی و اجرای کودتا بودند، حوزه دستگیری‌ها گسترش یافت و جمع وسیع تری از نیروی‌های نظامی و بخش عمومی و نیز بخش خصوصی را دربرگرفت. این پاکسازی‌ها نشان دهنده جنگ قدرت بین نخبگان سیاسی سکولار و اسلام گرای در ترکیه است و محدود آن به افرادی تسری یافته است که نه از کودتا آگاه و نه در آن مشارکت داشته‌اند، اما متهم به ارتباط با جنبش گولن هستند که حکومت آن را مسئول کودتا می‌داند.

طی این پاکسازی‌ها بیش از ۱۲۰۰۰۰ قاضی، معلم، افسر پلیس و کارمند بخش عمومی تعلیق یا منفصل از خدمت شده‌اند و حدود ۴۰۰۰ نفر رسماً بازداشت شده‌اند. به عنوان مثال در ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ درست یک روز پس از کودتا ۲۷۴۵ قاضی را از کار اخراج و بازداشت کردند.

سابقه[ویرایش]

در جنوری ۲۰۱۴ در پی بحران فساد مالی ۲۰۱۳ ترکیه ۹۶ قاضی و دادستان از جمله حسین باس دادستان ازمیر را تبعید کردند تا بررسی‌ها پایان یابد. باس را به سامسون منتقل کردند.

بخش‌های تحت تاثیر[ویرایش]

نیروهای نظامی[ویرایش]

نخست‌وزیر ترکیه بن‌علی ییلدیریم در ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ اعلام کرد ۲۸۳۹ سرباز با درجه‌های مختلف دستگیر شده‌اند.

ترابری[ویرایش]

مسئولان دولتی اعلام کردند تا ۲۲ ژوئیه ۱۱۰۰۰ گذرنامه را باطل کرده‌اند، تا ۳۰ ژوئیه شمار گذرنامه‌های باطل شده به ۵۰۰۰۰ رسید.

منابع[ویرایش]