پاکسازی در ترکیه (۲۰۱۶-تاکنون)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پاکسازی در ترکیه (۲۰۱۶-تاکنون)
بخشی از درگیری حکومت ترکیه و جنبش گولن
پاکسازی در ترکیه (۲۰۱۶-تاکنون) در ترکیه واقع شده
آنکارا
آنکارا
استانبول
استانبول
پاکسازی در ترکیه (۲۰۱۶-تاکنون) (ترکیه)
تاریخ۱۶ جولای ۲۰۱۶ – تا کنون
موقعیت
وضعیت
  • حزب عدالت و توسعه ترکیه کنترل خود را بر سازمان های نظامی، قضایی، رسانه ها گسترش داد.
  • بیش از ۱۶۰۰۰۰ قاضی، معلم، پلیس و کارمند دولت به حالت تعلیق درآمده یا اخراج شده اند، همراه با حدود ۷۷۰۰۰ نفر به طور رسمی دستگیر شد.
طرف‌های مدنی درگیر
شخصیت‌های پیشرو
فتح‌الله گولن
واحدهای درگیر
تلفات و کشته‌ها
بدون تلفات
  • حدود ۱۶۰ هزار نفر دستگیر، بازداشت و اخراج شده اند.(حدود ۱۰٪ کارمندان عمومی)
  • ۱۵۸۴۶ بازداشت شدند(۱۰۰۱۲ سرباز, ۱۴۸۱ قاضی دادگستری)
  • ۸۱۳۳ دستگیر شده اند
  • ۱۵ دانشگاه، ۱۰۴۳ مدرسه خصوصی، ۱۲۲۹ موسسه خیریه ، ۱۹ اتحادیه های کارگری، ۳۵ موسسه پزشکی، ۱۶ کانال تلویزیونی، ۲۳ ایستگاه رادیویی، ۴۵ روزنامه، ۱۵ مجله و ۲۹ نشریه، تعطیل شدند.

پاکسازی در ترکیه (۲۰۱۶-تاکنون) مجموعه‌ای از پاکسازی هاست که توسط حکومت جمهوری ترکیه در شرایط وضعیت اضطراری متعاقب کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه در حال انجام است. این پاکسازی از ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ آغاز شده است و پس از بازداشت فوری افسرانی که متهم به طراحی و اجرای کودتا بودند، حوزه دستگیری‌ها گسترش یافت و جمع وسیع تری از نیروی‌های نظامی و بخش عمومی و نیز بخش خصوصی را دربرگرفت. این پاکسازی‌ها نشان دهنده جنگ قدرت بین نخبگان سیاسی سکولار و اسلام گرای در ترکیه است و محدود آن به افرادی تسری یافته است که نه از کودتا آگاه و نه در آن مشارکت داشته‌اند، اما متهم به ارتباط با جنبش گولن هستند که حکومت آن را مسئول کودتا می‌داند.

طی این پاکسازی‌ها بیش از ۱۲۰۰۰۰ قاضی، معلم، افسر پلیس و کارمند بخش عمومی تعلیق یا منفصل از خدمت شده‌اند و حدود ۴۰۰۰ نفر رسماً بازداشت شده‌اند. به عنوان مثال در ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ درست یک روز پس از کودتا ۲۷۴۵ قاضی را از کار اخراج و بازداشت کردند.

سابقه[ویرایش]

در ژانویه ۲۰۱۴ در پی بحران فساد مالی ۲۰۱۳ ترکیه ۹۶ قاضی و دادستان از جمله حسین باس دادستان ازمیر را تبعید کردند تا بررسی‌ها پایان یابد. باس را به صامسون منتقل کردند.

بخش‌های تحت تاثیر[ویرایش]

نیروهای نظامی[ویرایش]

نخست‌وزیر ترکیه بن‌علی ییلدیریم در ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ اعلام کرد ۲۸۳۹ سرباز با درجه‌های مختلف دستگیر شده‌اند.

ترابری[ویرایش]

مسئولان دولتی اعلام کردند تا ۲۲ ژوئیه ۱۱۰۰۰ گذرنامه را باطل کرده‌اند، تا ۳۰ ژوئیه شمار گذرنامه‌های باطل شده به ۵۰۰۰۰ رسید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]