ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های برگزیده/سعدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سعدی[ویرایش]

سعدی (ویرایش • تاریخچه • بحث • پی‌گیری)

نامزدکننده: مرتضا (بحث • مشارکت‌ها) ‏۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۶ (UTC)

سلام به همه بزرگواران. در پاییز ۹۵ به مقاله سعدی رجوع کردم. مقاله سعدی در آن روز، مقاله ای ضعیف و سطحی بود. تصمیم گرفتم غنای بیشتری به مقاله بدهم. در طول مسیر، دوستانی کمک کردند و پیشنهاد دادند که آن را برای خوبیدگی کاندید کنم. طی فرآیند خوبیدگی، نظرات ارزشمندی دریافت شد که در بهبود مقاله کمک شایانی کرد. به پیشنهاد جناب @Sa.vakilian: آن را اینجا نامزد می کنم. در حد بضاعتم برای اعمال نظرات شما دوستان خواهم کوشید، اما بی نیاز از کمک و راهنمایی هم نیستم. ٪ مرتضا (بحث) ‏۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۶ (UTC)

@کامران آزاد: @4nn1l2: @MOSIOR، Wikimostafa، MRG90 و Persianpoets: @Salarabdolmohamadian، Pirhayati و آرش:

@Darafsh و Kouhi: دوستان بزرگوار لطفا پس از تجربه موفق برگزیدگی فردوسی برای بررسی و اصلاح این مقاله هم آستین بالا بزنند.--سید (بحث) ‏۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۵ (UTC)

بررسی اولیه
 • منبع شناسی ناقص است.
 • در بخش «زمانه سعدی» توسعه سبک شعر عراقی را اضافه بفرمایید. شبیه کاری که در مقاله فردوسی برای سبک خراسانی انجام شد.
 • جای منابع قوی و معتبری مثل تاریخ ایران کمبریج و دائره المعارف اسلام بریل خالی است و از ایرانیکا هم خیلی کم استفاده شده است.
 • درباره زندگی سعدی بعد از 656 اطلاعات اندکی ارائه شده است.
 • جای رابطه تاثیرپذیری و تاثیرگذاری بر عربی خالی است. فکر می کنم وی در عربی هم شاعری چیره بوده است.

فعلا برای شروع این چند تا کفایت می کند.--سید (بحث) ‏۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۳۷ (UTC)

در خصوص آثار عربی، مطالبی پیدا کردم و افزودم. لطفا ملاحظه کنید و نظرتان را مرقوم فرمایید. ٪ مرتضا (بحث) ‏۱۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۴۴ (UTC)


سعدی
 • از نظر جهانی شاید کامیاب‌ترین ایرانی همهٔ تاریخ باشد، زیرا به چند روایت در زمان زندگانی خودش هم جهانی شده بود و نام و شعرش از شرق تا غرب عالم شناخته بود. ترجمه‌های سعدی باید خوب شناسانده شود، از زمان رنسانس و اواخر قرون وسطی تا کنون. حالا تا کنون هم نشد مهم نیست. ولی ترجمه‌های متقدّم مهم است.
 • هم‌روزگاری سعدی و مولوی مهم است. همین که دو تا از سخنوران بزرگ خمسهٔ زبان فارسی - فردوسی و خیّام و نظامی و سعدی و مولوی و حافظ (با خیّام شد ستّه) - هم‌زمانند مهم است. برخی گفته‌اند که سعدی به تمسخر مولوی هم بیتی گفته، ولی چندان معتبر نیست. به احتمال به هم بی‌اعتنا بوده‌اند و دور. (منبع خوب: مقدّمه شفیعی کدکنی بر جدیدترین چاپ گزیده غزلیات شمس . . . pdf شده، در اینترنت گیر می‌آید.)
 • تصحیحات آثار سعدی . . . بسیار مهم. از فروغی تا حسن انوری.
 • تأثیر سعدی آن قدر بزرگ است که قابل سنجش نیست. از حافظ تا من و شما، همگی تحت تأثیر سعدی فارسی حرف می‌زنیم. غیر از این، این قضیه که از مشروطه به این سو سعدی را خوار کردیم و حافظ را برکشیدیم . . . مهم است.
 • کلّی گفتم و تکراری و . . . دلیلش این است که بلد نیستم. باید کاربلدها، سعدی‌بلدها بیایند. ببخشید.Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۴۳ (UTC)
@Salarabdolmohamadian: تشکر از نظراتتان. به نظرم مثل مقاله فردوسی، ترجمه ها را به خود آثار ببریم بهتر باشد. یعنی ترجمه های بوستان را در خود مقاله بوستان توضیح دهیم و در این مقاله به دو سه خط اکتفا کنیم. --سید (بحث) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۵ (UTC)
بله، همین که گفتید بهتر است. فقط این مسأله گفته شود که ترجمهٔ سعدی چه پیشینهٔ دور و دراز شگفت‌انگیزی دارد که احتمالاً تنها با بوعلی سینا قابل مقایسه است.Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۳ (UTC)
در بخش تاثیرگذاری بر غرب، نخستین ترجمه ها به زبانهای فرانسوی، آلمانی و -اخیرا- انگلیسی ذکر شده است. آیا توسعه بیشتری مد نظر دارید؟ ٪ مرتضا (بحث) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۴۰ (UTC)
سپاس. نه. همین. نثر بسیار بدی دارد. ولی مطلب همان است که در همان بخش که اشاره کردید آمده. (من همیشه دوست‌تر دارم اطّلاعاتی که می‌دهیم به خاطر نیمه‌کاره بودن از انتفاع نیفتد. از راه نمونه، من اگر آن بخش را می‌نوشتم مشخصّات دقیق چاپ ترجمه‌هایی را که معرّفی می‌کردم می‌دادم، همان طور که مثلاً در عروسکها#به زبان‌های دیگر داده‌ام.)Salarabdolmohamadian (بحث) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۶ (UTC)
@Salarabdolmohamadian: «نثر بسیار بدی دارد» را قبول ندارم. به نظر من نثر روایی ساده و لحن کاملا دانشنامه ای در آن لحاظ شده است. با این حال نظر شما محترم است. در مورد مشخصات دقیق، با توجه به قدمت کتابها که به قرن هجدهم باز می گردد بعید می دانم ISBN موجود باشد. سال انتشار و نام مترجم هم که در متن آمده است. فقط بنگاه انتشاراتی ذکر نشده که به روی چشم. در منابع جستجو می کنم و اگر چیزی پیدا کردم اضافه می کنم؛ هرچند جستجوی اولیه ام به نتیجه نرسیده است. ٪ مرتضا (بحث) ‏۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۰ (UTC)
نظر اولیه کامران آزاد

سلام بر دوستان و بر مرتضای عزیز و سپاس از این نامزدی. راستش زمانی که مقاله خوب شد، اندیشیدم که کمی عجله صورت گرفت و هنوز جای کار داشت. آن زمان مقاله هم از لحاظ شیوه‌نامه‌ای ایراد داشت و هم از نظر پرداخت مطالب. یادم هست در خوبیدگی فردوسی دوستان بیشتر حساسیت داشتند، اما ظاهراً اکنون حساسیت‌ها کمی کاسته شده! اکنون هم به‌نظر بنده اگر مقاله بخواهد برگزیده شود — که البته بی‌تردید باید چنین شود — دست‌کم باید به فردوسی چشم داشته‌باشد. وگرنه، ما با مقالات خوب و برگزیده‌ای در حوزه‌های یکسان روبرو هستیم که از لحاظ کیفیت و پرداخت مطالب متفاوت هستند و این اصلاً خوب نیست. درست است که سلیقهٔ کاربران و ناظران در این امر دخیل است، اما درنهایت همه باید یک ساختمان واحد را پیش ببریم. مقالهٔ کنونی سعدی اگر به شیوهٔ خوبیدگی‌اش برگزیده شود، در کنار فردوسی توی ذوق می‌زند و این اصلاً برازندهٔ سعدی نیست. اکنون هم هنوز زمان زیادی تا اردیبهشت سال آینده مانده و می‌توان به‌خوبی مقاله را ویرایش کرد. در این راه هر کمکی از بنده ساخته باشد با کمال میل دریغ نخواهم‌کرد. نقداً مواردی که به ذهن بنده می‌رسد، دقیقاً همانی است که سید فرمودند. امیدوارم با توان و شتاب هرچه بیشتر مقاله را به پیش ببریم. با مهر -- |کامران آزاد| ۱۷ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۲:۵۴ (ایران) ‏۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۴ (UTC)

@Kamranazad: سلام. خب نکات اصلاحیت را ننوشتی برادر!!!--سید (بحث) ‏۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۳۷ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام، چرا دیگه، دقیقاً همان پنج موردی که شما گفتی، البته فعلاً. :) با مهر -- |کامران آزاد| ۱۷ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۱۱ (ایران) ‏۸ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۱ (UTC)
منبع‌شناسی و چند مورد دیگر

مرتضاجان، خسته نباشید. :) موارد یک تا سه که سید گفتند، خیلی پررنگ است. مقاله‌های بوستان و اتابکان فارس در دائرةالمعارف بزرگ اسلامی هم به‌نظرم مفید است. یک نکته دربارهٔ منبع‌شناسی: گمان کنم در منبع‌شناسی باید به معرفی منابع اولیه و ثانویه قدیمی پرداخت. یعنی تصور من تاکنون این بوده. نمی‌دانم، شاید اشتباه می‌کنم. اما ازراه‌نمونه در مقاله‌های خلافت علی بن ابی‌طالب، کوروش بزرگ، اردشیر بابکان، اسپهبد خورشید و وشمگیر این‌گونه است و من هم در فردوسی بر این روش پیش رفتم. اما در برخی نوشتارها مانند دقیقی، بیشتر به منابع معاصر پرداخته شده! شاید این به‌خاطر کمبود منابع باشد، نمی‌دانم. اما در مورد سعدی گمان نکنم در این هفتصدساله منبعی مطلبی نداشته‌باشد، حتی در حد خرد. برای فردوسی هم همین‌گونه بوده و اصل منابع پرداختن به زندگی فردوسی، پیشگفتارهای چهارگانهٔ شاهنامه بوده، اما در منبع‌شناسی سعی کردم به همهٔ منابعی که به نحوی به فردوسی اشاره کرده‌اند بپردازم. به‌نظرم شما هم منابع پیش از ۱۳۰۰ را هرچه که هست نام ببرید. کتاب‌های تاریخ عمومی، محلی و دیوانی و جغرافیای تاریخی زمان سعدی هم مفید است. در ابتدای مقاله آمده که منبع اصلی زندگی سعدی، آثار خود اوست. از جنبهٔ منبع‌شناسی‌شان، در منبع‌شناسی توضیح دهید. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۱ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۶:۳۰ (ایران) ‏۱۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۰۰ (UTC)

از توجه و راهنمایی تان سپاسگزارم. چشم در اسرع وقت سعیم را می کنم. ٪ مرتضا (بحث) ‏۱۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۵۰ (UTC)
@مرتضا: یک بخش منبع شناسی در مقاله حمله مغول به ایران است که برای بیان زمانه سعدی کفایت می کند. اما آنچه من انتظار دارم این است که علاوه بر بیان خلاصه ای از آن بخش، دقیقا بفرمایید چه منابع اولیه و ثانویه ای به شرح زندگی سعدی پرداخته است. مثلا در مورد فردوسی، چهار مقاله عروضی سمرقندی مهمترین منبع اولیه است و برای مولوی نیز کتاب افلاکی چنین نقشی دارد. حال، بفرمایید که مهمترین منابع اولیه ای که زندگی سعدی را شرح داده و در فاصله یکی دو سده از حیات وی ، مثلا تا پیش از حمله تیمور، نگاشته شده چیست و منابع ثانویه مهمی که در دوره تیموریان و صفویان به شرح زندگی وی پرداخته اند چیست. منابع معاصر ،عمدتا ذیل بحث تاریخ ادبیات از ادوارد براون شروع می شود و شاید نیاز به ذکرش نباشد، اگر هم باشد ، در همان بخشی که به نقد دیدگاه روشنفکران معاصر درباره سعدی پرداخته اید، بنویسید.--سید (بحث) ‏۱۳ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۹ (UTC)
کار را مطابق فرمایش شما شروع کردم. البته ممکن است چند صباحی طول بکشد تا به مرور تکمیل شود. اما در خلال کار هم اگر نظری دارید بفرمایید. اما یک سوالː یکی از مهمترین منابع اولیه در مورد سعدی، گلستان و بوستان است. آیا در این بخش به آنها هم اشاره شود یا خیر؟٪ مرتضا (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۵ (UTC)
@مرتضا: باشه. می شود در حد یکی دو خط اشاره کرد که مطالبی درباره زندگی سعدی در این دو کتاب هم آمده است. اما، مقصود ما آثار تاریخ نگاری است.--سید (بحث) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۱ (UTC)
مرتضاجان، امروز در جستجوها به دو کتاب برخورد کردم که به‌نظرم می‌تواند مفید باشد. متأسفانه من این دو کتاب را از نزدیک ندیده‌ام، اما از معرفی آن‌ها به‌نظر منبع خوبی است. گمان کنم بتوانید هم در خود مقاله از آن‌ها استفاده کنید و هم در منبع‌شناسی. هرچند نویسندگان کتاب‌ها را نمی‌شناسم، اما باز هم شاید بتوان محکی زد. کتاب اول راهنمای موضوعی سعدی‌‌شناسی به‌کوشش کاووس حسن‌لی و لیلا اکبری از انتشارات دانشگاه شیراز و دومی مردم‌شناسی سعدی و سعدی مردم‌شناس اثر سیدرمضان طالب‌نژاد از انتشارات شلفین. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۵ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۲۰:۵۳ (ایران) ‏۱۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۲۳ (UTC)
دوست عزیزم ممنون. این دو کتاب را به صورت برخط نیافتم. حتما نسخه کاغذی آنها را -اگر در بازار موجود باشند- ملاحظه و استفاده می کنم.٪ مرتضا (بحث) ‏۱۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۶ (UTC)

@Sa.vakilian: و @کامران آزاد: بخش منبع شناسی تا حدی تکمیل شد. لطفا ملاحظه کنید و اگر نکته ای هست بفرمایید. تقریبا همه منابع دست اول مهم نزدیک به زمان شاعر که در منابع مختلف مورد اشاره قرار گرفته اند ذکر شده است. البته منابع دیگری را هم می شود اضافه کرد، منتها اشاره آنها در سطح اشاره به نام یا تاریخ درگذشت سعدی هستند و تا جایی که دیده ام اطلاعات خاص دیگری را بازگو نکرده اند. از جمله این منابع، مجمل فصیحی خوافی و تاریخ گزیده حمدالله مستوفی است. ٪ مرتضا (بحث) ‏۱۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۶ (UTC)

پ.نː منابع مورد اشاره در مقاله حمله مغول به ایران را هم بررسی کردم. بیشتر آنها مربوط به قبل از سال 650 است که هنوز سعدی در مقامی نبوده که در این کتابها مورد اشاره واقع شود. در مورد تاریخ وصاف، مقاله ای پیدا کردم که به صراحت نوشته بود که این کتاب اشاره ای به سعدی نکرده است و خود نویسنده مقاله هم از این موضوع تعجب کرده بود. در مورد بقیه آثار (مجمع التواریخ و تاریخ جهانگشا) هم تحقیق کردم جایی ندیدم که در مورد سعدی به این دو اثر ارجاع داده باشند و لذا بعید می دانم در این دو اثر هم اشاره یی به سعدی شده باشد. ٪ مرتضا (بحث) ‏۱۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۲ (UTC)
@مرتضا: بنده عرض کردم منابع تاریخی درباره وضعیت عمومی آن دوران است، نه شخص سعدی. ضمنا برخی منابع اطلاعاتی از وضعیت اتابکان فارس معاصر سعدی به دست می دهند که برای فهم زندگی سعدی مناسب است. آنها را هم به عنوان منابع تکمیلی بیاورید. همچنین، برخی منابع نظیر سفرنامه ابن بطوطه اطلاعاتی دارند که میزان شهرت سعدی را بر ما معلوم می دارد.--سید (بحث) ‏۱۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۴ (UTC)
انجام شد. ٪ مرتضا (بحث) ‏۲۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۱۹ (UTC)
@مرتضا: پیشنهاد می‌کنم حتماً آن دو کتاب را تهیه کنید. درمورد منبع‌شناسی به‌نظرم شیوهٔ بخش‌بندی منبع‌شناسی فردوسی را مدنظر داشته‌باشید. در آن‌جا با سید خیلی چکش‌کاری کردیم. ضمناً من به دائرةالمعارف اسلامی دسترسی دارم. اگر مقاله‌های بوستان و اتابکان فارس را خواستید، بفرمایید تا ارسال کنم. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۸ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۷:۵۱ (ایران) ‏۱۹ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۲۱ (UTC)
@کامران آزاد: شیوه بخش بندی منبع شناسی در مقاله فردوسی را همانطور که قبلا هم توصیه کرده بودید، کاملا مد نظر داشتم و در عین حال حمله مغول به ایران را و از هر دو مقاله الگوبرداری کرده ام. منتها هر مقاله مقتضیات خودش را دارد و عینا پیاده کردن آن بخش بندی ها در مقاله سعدی به نظرم مطلوب نیست. با این حال اگر به صورت خاص نکته ای مد نظر دارید که شاید من توجه نکرده باشم بفرمایید تا با هم بررسی کنیم. در مورد دایره المعارف اسلام که لطف می فرمایید و کمک بزرگی است. اگر مقاله سعدی و کلیات سعدی هم در دست باشد، حتما کمک کننده است. در مورد دو کتابی که فرمودید هم عرض کردم در صورتی که در بازار موجود باشند، حتما تهیه می کنم. علی الحساب در شهر کتاب مرکزی که دیروز سر زدم، موجود نبودند. ممنون از شما ٪ مرتضا (بحث) ‏۲۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۹ (UTC)
@مرتضا: بله، درست است هر مقاله متفاوت از دیگری است. اما منظور من توجه به بخش منابع تاریخ دوره سامانیان و غزنویان بود که در اینجا می‌شود منابع دوره‌های عباسی، خوارزمشاهیان، سلجوقیان، ایلخانان و اتابکان فارس و کتاب‌های آن دوران. حالا با هر بخش‌بندی که باشد. درهرحال اگر سید اشاره به کتاب‌های تاریخ آن دوران را کامل و جامع می‌دانند که دیگر مشکلی نیست. مقاله‌های اتابکان فارس و بوستان هم خدمت شما. :) با مهر -- |کامران آزاد| ۲۹ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۷:۴۹ (ایران) ‏۲۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۱۹ (UTC)
چند نقد مهم
 • @مرتضا: من یک بخش «فرهنگ و ادبیات» ذیل زمانه سعدی افزودم که البته ناقص است. مطالبی را از مقاله تصوف در آن کپی کردم که اگر می توانید با منبعش وارسی بفرمایید. ما در این دوره شاهد چرخشی گفتمانی همراه با تغییر سبک خراسانی به عراقی هستیم که شاید شمه ای از آن در اثر «از حماسه پهلوانی تا حماسه عرفانی» هانری کربن ترسیم شده باشد. یعنی هم موضوعات ادبی و هم سبک بیان آن دچار تفاوت و تمایز جدی نسبت به زمانه فردوسی شده است. جا دارد همان طور که در مقاله فردوسی کوشیدیم تا به تاریخ فرهنگی بپردازیم در این مقاله نیز چنین کنیم.
 • علاوه بر آن بخش آراء و اندیشه های سعدی قابل گسترش است. در این مورد یک مقدمه خوب توسط غلامحسین یوسفی بر بوستانی که تصحیح کرده نوشته شده است. البته، یقینا منابع دیگری هم برای این بخش هست. برای این منظور زیربخش «آرا و اندیشه های سعدی» را ذیل «گرایش‌های فکری و اجتماعی» ایجاد کردم.--سید (بحث) ‏۲۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۳:۱۶ (UTC)
@Sa.vakilian: درست است. اما چون خودم آدم خیلی سینگل تسکی هستم می خواستم ابتدا وضعیت منبع شناسی را به سرانجام برسانم و بعد روی این بخش متمرکز شوم. مرحمت می فرمایید اگر منبع شناسی را ملاحظه بفرمایید تا اگر به حداقل مورد انتظار رسیده است، بتوانم روی موضوعات جدیدتر تمرکز کنم. ٪ مرتضا (بحث) ‏۲۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۴۶ (UTC)
@مرتضا: من بر اساس منابعی که شما داده بودید یک مقدمه به آن بخش افزودم. البته نیاز به منبع معتبر دارد تا از حالت وپ:تحقیق به در آید. برای اینکه از پوشش کافی منابع مطمئن شویم، یک مقایسه با مقاله ایرانیکا[۱] ضرورت دارد. در مقاله بریتانیکا، علاوه بر منابع تاریخی که شما آورده اید به منابع معاصری نظیر کارهای ادوارد براون، هنری ماسه، بهاء الدین خرمشاهی، فروزانفر و غلامحسین یوسفی نیز اشاره شده است. خوب است یک بخش برای منابع معاصر اختصاص دهید. --سید (بحث) ‏۲۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۲۸ (UTC)
 • زندگی سعدی بعد از نگارش بوستان و گلستان درگذشت سعد بن ابوبکر زنگی در سال 658 به چه صورت بوده است؟ چنانچه اطلاعاتی دارید، این بخش نیازمند تکمیل است.
 • در بخش زندگی گفته شده است که سعدی با برادران جوینی مرتبط بوده است. آیا ذکری از وی در آثار آنها نیامده است تا به بخش منبع شناسی افزوده شود؟
 • لینک ها را آبی کنید.
 • بخشی از مطالب ذیل زیربخش «سهل ممتنع» تکراری است و بالاتر هم گفته شده است. شاید بهتر باشد فقط در اینجا آورده شود. موارد جزیی دیگری هم هست که در مقاله دو بار تکرار شده است.
 • در بخش تاثیرگذاری فقط بر فرهنگ های غربی توجه شده است. آیا سعدی بر ادبیات عربی ترکی، مغولی و چینی نیز تأثیر داشته است؟ همان طور که مقاله می گوید اشعار سعدی خیلی پیش از فرهنگ های اروپایی در این فرهنگ ها وارد شده است.
 • من ترجیح می دهم تاریخ وفات اشخاص در متن بیاید. مثل مقاله حجت بن الحسن--سید (بحث) ‏۲۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۰۸ (UTC)