ویکی‌پدیا:انتخابات هیئت نظارت/دور یازدهم/AbDaryaee

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
AbDaryaee (بحثمشارکت‌هاانتقال‌هابسته شودبسته‌شدن‌هااختیاراتآمارآمار پیشرفته)

سلام، با توجه به حساسیت مسئولیت‌های تعریف‌شده در هیئت نظارت ویکی‌پدیای فارسی که رابطه مستقیم با حقوق کاربران و پروژه دارد، در فرایندهای حل اختلاف حفظ بی‌طرفی بیش از سایر قسمت‌ها مطرح است. با انگیزه اعتلاء دانشنامه و کمک به جامعه ویکی‌پدیا خودم را کاندید می‌کنم. مانا باشید. AbDaryaee (بحث) ‏۱۷ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۵۳ (UTC)

پرسش‌های عمومی[ویرایش]

 1. چه تجربه‌ای در فرایندهای حل اختلاف ویکی‌پدیا داشته‌اید؟ آیا برای حل اختلافات نظر سوم ارائه داده‌اید؟ آیا تاکنون میانجیگری کرده‌اید؟ لطفاً دیدگاهتان را در این باره شرح دهید.
  تجربه‌ای در حل اختلاف در پروژه نداشتم ولی تلاش خواهم کرد که با سعه صدر و بردباری نظرها را بشنوم و در فرایندهای حل اختلاف مؤثر عمل کنم.
 2. چه طور تصمیم می‌گیرید که در قبال کنش نابخردانه، باید واکنش سخت‌گیرانه (طرد، تحریم موضوعی، سلب دسترسی مدیریت) نشان داد یا واکنش سهل‌گیرانه (مدارا، تذکر، اولتیماتوم)؟
  در قدم اول اصل را بر حسن نیت خواهم گذاشت، در مرحله بعدی بسته به تخلف انجام‌شده، هر کدام از ابزارها و تصمیمات ضروری برای حفظ و اجرای سیاست‌های دانشنامه در دسترس است و در صورت اجماع به‌کار گرفته می‌شود.
 3. در صورتی که در پرونده‌ای ادعای تعارض منافع برایتان مطرح شد چه کار می‌کنید؟ (در چه صورت از نشستن بر جایگاه ناظر انصراف می‌دهید)؟
  در صورت تعارض منافع انصراف خواهم داد.
 4. اگر عضو هیئت شدید، آیا در طول یک سال آینده مانعی بر سر راه شما برای فعالیت در ویکی‌پدیا وجود خواهد داشت؟ اگر به عنوان ناظر انتخاب شدید و بعد از مدتی به هر دلیلی امکان حضور در ویکی‌پدیا را نداشتید چه کار می‌کنید؟
  بطور معمول روزانه در دانشنامه حضور دارم، درصورت بروز موضوع ناگهانی تا زمان رفع آن، وجود اعضای علی‌البدل راه کار است. چنانچه مشکلی در حضورم در هیئت به وجود بیاید، انصراف خواهم داد.
 5. به یکی از پرونده‌های قبلی هیئت که به نظرتان هیئت در رسیدگی به آن موفق بوده‌است با ذکر دلیل اشاره کنید و تحلیل کنید چرا موفق بوده‌است.
 6. به یکی از پرونده‌های قبلی هیئت که به نظرتان هیئت در رسیدگی به آن ناموفق بوده‌است با ذکر دلیل اشاره کنید و تحلیل کنید چرا ناموفق بوده‌است.
 7. برای بهبود سازوکار هیئت نظارت چه ایده‌هایی مطرح کرده‌اید / خواهید کرد؟ چقدر برای ساختن اجماع در این باره تلاش کرده‌اید / خواهید کرد؟
  در سازوکارهای مربوط به هیئت و پرونده‌ها، تلاش من در راستای نزدیک‌کردن نظرات به یکدیگر و محقق‌کردن اجماع خواهد بود.
 8. آیا در حال حاضر ویکی‌پدیای فارسی به هیئت داوری نیاز دارد؟ اگر آری، چگونه باید به آن رسید؟ اگر نه، چرا؟
  به عقیده من ویکی‌پدیای فارسی در مسیر اعتلای خود نیاز به هیئت داوری دارد تا چرخه کار تضمین بالاتری داشته باشد.
 9. اگر کاربر(ان) از کنش‌های غیرمدیریتی یک مدیر (مثلا نقض نزاکت یا نقض وپ:رفمد) شکایت کردند، آیا به نظرتان هیئت می‌تواند به آن شکایت رسیدگی کند؟
  چنانچه در تام به نتیجه نرسید، هیئت نظارت می‌تواند رسیدگی کند.
 10. به نظرتان ناظر همکار در چه زمانی مشمول بند سلب صلاحیت ناظران خواهد شد؟ تشخیص عدم صلاحیت او چگونه و بر چه اساس داده خواهد شد؟
  در صورتی که تعارض منافع و جانبداری در رفتار ناظر محرز شود در آنصورت برعهده سایر اعضای هیئت نظارت است که صلاحیت ناظر را بررسی کنند.

پرسش‌های کاربران[ویرایش]

با استفاده از الگوی زیر، سؤال‌هایتان را بیفزایید:

{{سؤال
| س = سؤال کاربر
| ج = }}

نظرها[ویرایش]