پرش به محتوا

ایم-۱۲۰ آمرام: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
ربات:مرتب‌سازی عنوان‌ها+اشتباه نگارشی (۴٫۳)
بدون خلاصۀ ویرایش
جز (ربات:مرتب‌سازی عنوان‌ها+اشتباه نگارشی (۴٫۳))
|حمل و نقل=
}}
'''موشک هوابه‌هوای میان‌برد پیشرفته‌پیشرفته ایم-۱۲۰''' {{انگلیسی|AIM-120 Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile}} با نام اختصاری '''آمرام''' (AMRAM) [[موشک|موشکی]] با قابلیت شلیک در تمامی شرایط آب‌و هوایی به اهداف فراتر از میدان دید است. این [[موشک هوابه‌هوا|موشک مافوق صوت هواپایه]] و رهگیر هوایی از [[رادار]] فعال برای پیگیری هدف، و فرکانس‌های رادیویی فعال برای تشخیص هدف استفاده می‌کند و بعد از شلیک به روش‌های ناوبری مستقل خود برای درگیری با هدف متکی است. وجود رادار، سیستم میکروکامپیوتری و واحد اطلاعات اینرسایی باعث می‌شود تا وابستگی این موشک به سیستم کنترل آتش هواپیمای شلیک‌کننده آن به حداقل برسد.<ref>[http://www.fas.org/man/dod-101/sys/missile/aim-120.htm AIM-120 AMRAAM Slammer] FAS</ref>
 
آمرام از یک موتور راکتی سوخت جامد استفاده می‌کند که آن را به سرعت چهار ماخ رسانده و بردی فراتر از ۴۸ کیلومتر را به آن می‌بخشد. سیستم خودکار پیچیده، سرعت بسیار بالا، و مانورپذیری فوق‌العاده باعث می‌شود تا شانس فرار از چنگ آمرام به حداقل برسد. در لحظه رهگیری فیوز مجاورتی موشک بمب حاوی حدود بیست کیلو مواد منفجره آن را فعال می‌کند تا هدف را نابود کند. در مسافت‌های کوتاه این موشک کاملاکاملاً به رادار خود متکی است و هواپیمای شلیک‌کننده نیازی به هدایت آن ندارد اما در مسافت‌های طولانی‌تر این موشک از هدایت اینرسیایی بهره برده و اطلاعات مربوط به تغییرات هدف را از هواپیمای شلیک‌کننده خود دریافت می‌کند.
 
آمرام برای نیروی هوایی و دریایی آمریکا ساخته شده و جایگزینی برای موشک‌های [[ایم-۷ اسپارو]] است. آمرام در مقایسه با اسپارو سریع‌تر، کوچک‌تر، سبک‌تر است و قابلیت بهتری برای درگیری با اهداف کم‌ارتفاع دارد. هواپیماهای [[اف-۱۵]]، [[اف-۱۶]] و پروژه در حال طراحی [[اف-۲۲]] نیروی هوایی آمریکا، [[اف-۱۴]] دی، [[اف-۱۸ هورنت]] نیروی دریایی آمریکا، [[اف-۴|اف-۴های]] نیروی هوایی آلمان و تورنادوها و سی هریرهای بریتانیایی به عنوان هواپیمای پایه طراحی این موشک انتخاب شدند. نخستین شلیک این موشک در جنگ واقعی در دسامبر ۱۹۹۲ توسط یک جنگنده اف ۱۶ علیه یک [[میگ-۲۵]] عراقی در جنوب عراق صورت گرفت که به سرنگونی جنگنده عراقی انجامید. در سال‌های بعد این موشک بر روی جنگنده‌های دیگری چون [[یوروفایتر تایفون]]، [[اف-۱۸ سوپرهورنت]]، [[اف-۵]]، و جنگنده‌های سوئدی یا ۳۷ ویگن و ساب یاس ۳۹ گریپن هم نصب شد.
۴٬۴۱۱٬۲۶۸

ویرایش