پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «شورای عالی شهرسازی»

جز
ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان
جز (ربات:اصلاح فاصلهٔ مجازی)
جز (ربات: تصحیح جایگذاری کاما، شمارگان هزارگان)
[[پرونده: Gharaveh.jpg|thumb|طرح جامع شهرسازی قروه]]
[[پرونده: Mashhadplan.jpg|thumb|طرح جامع شهرسازی مشهد بزرگ]]
'''شورای عالی شهرسازی''' سازمانی است که در وزارت آبادانی و مسکن تشکیل شد و از سال [[۱۳۴۴]] به ریاست عالیه [[فرح پهلوی]] آغاز به کار نمود. این شورا تعیین اولویت پروژه ها، بررسی و تصویب آیین نامه‌های شهرسازی، و تعیین و تصویب معیارهای ساختمانی و بررسی قوانین شهرسازی را بر عهده دارد.<ref>انتشارات دفتر مخصوص شهبانو، تهران ، ۱۳۵۴ ،۱۳۵۴، ص. ۱۱۲ - ۱۱۷</ref>
 
== هدف‌ها ==
 
== سازمان ==
شورای عالی شهرسازی از وزیر کشور، وزیر آبادانی و مسکن، وزیر آب و برق، وزیر اقتصاد، وزیر فرهنگ و هنر، وزیر جنگ و وزیر بهداری ،بهداری، مدیر عامل سازمان برنامه، شهردار تهران، رییس دانشکده هنرهای زیبای دانشکاه تهران، معاون وزارت دادگستری و سرپرست اداره ثبت، سرپرست سازمان جلب سیاحان، رییس موسسه تحقیقات و مطالعلت اجتماعی دانشگاه تهران تشکیل می شود.
 
شورای عالی شهرسازی دارای یک دبیر کل است که از بین مهندس‌های عالی رتبه بنا به پیشنهاد وزیر کشور و وزیر آبادانی و مسکن و تصویب هیات دولت به درازای سه سال تعیین می شود.
از ۳۱ طرح جامعی که از آغاز بنیان شورای عالی شهرسازی آماده گشته بود ۲۱ طرح جامع شهری به انجام رسید و برای بهره برداری به شهرداری‌ها و سازمان‌های وابسته داده شد.
 
پروژه‌های جامع شهری برای شهرهای [[تهران]]، [[تبریز]]، [[مشهد]]، [[اصفهان|اسپهبان]] ، [[شیراز]]، [[رشت]] ، [[اهواز]] ، [[قزوین]] ، [[بندر انزلی|بندر پهلوی]] ، [[بندر عباس]] ، [[همدان]]، [[بهبهان]] ، [[چالوس]] ، [[نوشهر]] ، [[بابل]] ، [[بابلسر]] [[کرج]] ، بندرلنگه، سربندر، آب معدنی سرین اردبیل، آب معدنی لاهیجان انجام یافته بودند.
 
پروژه‌های اراک ،اراک، خرمشهر، آبادان، بندر شاهپور، آذربایجان، قروه، مریوان، کلاردشت، دشت نظیر، کرند و ییلاقی‌های اطراف سد فرحناز در بخش آخرین آماده سازی بودند
 
پروژه‌های جامع دیگری نیز برای شهرهای بزرگ کشور چون یزد، کاشان، کرمانشاه، کرمان، و غیره طراحی شد و قوانین و مقررات شهر برای [[برنامه ریزی شهری]] و ساختمانی با همکاری سازمان ملل متحد به انجام رسید.
۵۹۲٬۸۸۴

ویرایش